העתיד נמצא בענן

יום ג', 10 בינואר 2017
 
 
מאת: טל מנדלביץ'
 
בעולם כבר מזמן הבינו שהמעבר לסביבת מחשוב בענן הינה החלטה בלתי נמנעת. בשנים האחרונות נושא הענן הולך ותופס תאוצה וכיום צצים בשוק יותר ויותר ספקי שירותי ענן. מחשוב ענן זהו אחד מתחומי המחשוב החדשניים ביותר בשוק והינו ההווה והעתיד בתחום מערכות המחשוב בעולם העסקים. 
 
כיום ארגונים רבים מבינים שאם הם לא מוכוונים חדשנות טכנולוגית, הם עלולים להישאר הרחק מאחור. מחשוב ענן מביא עמו שינוי תפיסתי לצד יתרונות רבים הנוגעים לייעול ושדרוג תהליכים בארגון אל מול החסרונות. השאלה היא כיצד עושים זאת נכון?
 
מחשוב ענן הינו למעשה קבלת משאבים, שירותים או תוכנות כשירות מספק חיצוני ללא צורך במשאבים פרטיים בבעלות החברה.
 
כיום ניתן לקבל כמעט כל שירות ממחשוב בענן כאשר ישנם 3 רמות של שירותי ענן. ברמה הכי בסיסית קיים שירות של תשתיות מחשוב (IaaS – Infrastructure as a Service) הכוללים שרתים, אבטחת מידע, רכיבי תקשורת ואחסון.
הרמה השנייה הינה קבלה של פלטפורמות פיתוח (PaaS  Platform as a Service) מספק הענן שבו חברות יכולות לפתח מבלי להקים סביבות ושרתי פיתוח.
הרמה האחרונה כוללת קבלת שירותי תוכנה (SaaS – Software as a Service) בה החברה מגיעה לשלב הסופי של השימוש ללא כל התהליכים בדרך. 
 
יתרונות מחשוב ענן:
1. שרידות – ספקי שירותי ענן נותנים מענה שרידות מלא לאתר על מנת שהוא יהיה עמיד מול איומים כמו: הפסקות חשמל, שריפות, הצפות, טילים, רעידות אדמה, התחממות וכיו"ב. 
 
2. פריסת עלויות - פריסת העלויות  שונה מאוד מהקמת אתר פרטי. היות ובשירותי ענן משלמים סכומים קבועים ועל בסיס קבוע (חודשי/שנתי) עבור השימוש בפועל לעומת הוצאה גדולה ומשמעותית בהקמת אתר פרטי בבעלות החברה שבו כלולות הוצאות רבות טרם תחילת השימוש בו כגון: רכש ציוד מחשוב, הקצאת שטח, חיבורים לחשמל, מערכות מיזוג, חיבורים למערכות UPS, גנרטורים, מערכות מיגון, כיבוי אש וכמובן יצירת שרידות לרכיבים אלו. לאחר מכן להוצאות מתווספות עלויות שוטפות עבור תחזוקת כלל הרכיבים באתר. 
 
3. הקצאת יתר  והקצאת חסר – בהקצאת יתר הארגון רוכש מראש את המשאבים בהיקף גדול עבור פוטנציאל גדילה ובפועל יהיו משאבים יקרים רבים שלא יהיה בהם שימוש זמן רב. הקצאת חסר זהו מצב בו חסר לארגון משאבים מתאימים במצב שבו נכנסים מס' גדול של פרויקטים, הזמנות או מערכות חדשות וכעת נדרש לבצע רכש שיעכב את כל התהליך. במחשוב ענן ניתן לקבל משאבים כמעט מידית ולכן לא נדרש לקנות משאבים מראש שלא לצורך. ישנו חיבור ישיר בין מה שמשתמשים בפועל לבין מה שהחברה משלמת. 
 
4. Time to market : הזמן מרגע ייזום הצורך למשאבי מחשוב ועד מימושם ואספקתם לצרכן הסופי. במקרה של ענן הזמן הינו קצר מאוד ואף ניתן מהיום להיום לקבל משאבים. במקרה של אתר פרטי התהליך לוקח זמן רב יותר כתוצאה מתהליך רכש ואספקה, התקנה פיזית של החומרה, אינטגרציה, הקמת מערכות וכיוב'.
 
5. מיקוד עשייה: התחזוקה השוטפת של אתר פרטי מצריכה החזקת צוות טכני מקצועי אשר יתחזק את האתר על רכיביו השונים (תקשורת, אבט"מ, סיסטם, מבנה וכיוב'), מדובר בהוצאות מאוד גדולות. ברגע שמעבירים את התפעול השוטף לספק חיצוני כל הארגון יכול להתמקד טוב יותר בתחום העיסוק שלו ולשלם בצורה אופרטיבית רק על השימוש במשאבים, דבר המוביל לחסכון משמעותי בעלויות. הרבה מספקי ענן נותנים שירותי מקצועיים משלימים (Professional Services) כחלק מהחבילה.
 
6. גמישות משאבים: חברות רבות פועלות על פי עסקאות או פרויקטים. בזמן עליה בכמות היקף העבודה, עולה הצורך בהגדלת מספר העובדים וכמובן כפועל יוצא, עוד עמדות מחשוב, שרתים, אנשי מחשוב וכדומה. מדובר בהוצאות גבוהות עבור הארגון. במקרים של צמצום בכמות עובדים או מערכות, משאבי מחשוב רבים מוצאים את עצמם ללא שימוש. גמישות המשאבים הגבוהה של שירותי ענן מאפשרת הוספה וגריעה של משאבים בזמן קצר ובהתאם לצורך.
 
7. תמיכה במיקום דינאמי של משרדי החברה: שירותי ענן מתאימים במיוחד לארגונים אשר מעתיקים את משרדיהם לעיתים תכופות ולארגונים המפוזרים במקומות שונים גיאוגרפית. במקרים של מעבר משרדים לא נדרש לבצע העברה של Data Center שלם, פרויקט גדול מאוד שכולל עלויות גבוהות. כמו כן, שירותי ענן מתאימים לחברות שלא מחזיקות משרדים ומאפשרות לעובדיהם להתחבר מהבית למערכות החברה בענן.
 
8. אבטחת מידע: נושא שנוי במחלוקת, אחד השיקולים העיקריים מצד מנהלי תשתיות ומנמ"רים נגד מחשוב ענן הוא אבטחת מידע. התפיסה הרווחת היא שבגלל שהמידע של הארגון לא נמצא אצלו פיזית הוא יהיה פחות מוגן. בפועל ההפך הוא הנכון וכיום יש גם הרבה חברות ביטחוניות המקבלות שירותי ענן. כשהמידע נמצא אצל החברה באתר פרטי מיקום האתר ידוע לפורצים ומקל עליהם לבצע פריצות מכוונות נגדו. לעומת זאת, כאשר המידע נמצא בענן הוא מפוזר על משאבים רבים ברחבי העולם, דבר המקשה ברמה ניכרת על איתורו ופריצתו על ידי גורמים זדוניים. כמו כן, כלל רכיבי אבט"מ שקיימים באתר ראשי יכולים להיות מסופקים על ידי ספקי ענן. בנוסף, ספקי הענן משקיעים מאמצים כבירים ומתמשכים בפתרונות הגנה מתקדמים, בהיקפים וביכולות הנמצאים מחוץ לסל המשאבים הארגוני.
 
9. DR בענן: פתרון זול משמעותית מפתרון DR קלאסי של הכפלת משאבים לאתר פיזי נוסף – רוכשים שירותי DR בענן אך משלמים עליהם רק עבור השימוש בעת אירוע DR. כלומר, התשלום הוא רק על השימוש בפועל בזמן אירוע DR ונחסכת כל העלות הראשונית של הקמת אתר נוסף, רכש ציוד ומערכות אלקטרומכניות. בDR  בענן משלמים פרמיה קבועה עבור כל שרת בדומה לביטוח אך משלמים על המשאבים אך ורק בעת האירוע.    
 
חסרונות שירותי הענן:
1. תלות בספק – במציאות של היום, כלל תהליכי הארגון מבוססים מערכות ממוחשבות וכאשר הן נמצאות בענן, בפועל כל הארגון תלוי לגמרי בספק השירות. במידה וקיימת תקלה בזמינות השירותים -איתור התקלה, הטיפול והפתרון אינו בידיו של הארגון. לכן מומלץ לעבוד עם ספק מוכר בעל שם.  
2. שליטה בתשתיות –קיים חשש אצל מנמ"רים ומנהלי תשתיות מכך שלא תהיה להם שליטה מלאה בתשתיות והם תלויות בספק בלבד. לקיחת Data Center והעברתו  אל 'הלא נודע'. 
3. זמינות שירותים – רוב הספקים מתחייבים לאחוז גבוה מאוד של זמינות (לפחות 99.5%) יחד עם זאת ישנם ארגונים שהמידע שלהם ורצף העבודה הינו מהותי ולכן לא יכולים לאפשר מצב של אי זמינות. 
3. יעדי התאוששות – הזמן שלוקח למערכות לחזור לעבודה לאחר קריסה (RTO) וכמות המידע שאבד בעקבות האירוע (RPO). נכון להיום, ספקי ענן עוד לא מצליחים להביא את ה RTO לרמה גבוהה (0-5 דקות) ולעיתים נדרשות מספר שעות לפחות על מנת לאושש את מערכות המידע כאשר משתמשים בשירות DR בענן (DRaaS). ישנם ארגונים שנתון זה הינו קריטי עבור רצף העבודה ואינם יכולים להרשות לעצמם השבתה של מספר שעות בעת אירוע.
4. רגולציה - ישנם ארגונים אשר חלה עליהם רגולציה ולכן לא ניתן להוציא את המידע שברשותם מחוץ לארגון באמצעות שירותי ענן. מדובר בעיקר בארגונים ממשלתיים, מחזיקי מידע רפואי וביטחוניים. 
לסיכום, ניתן לומר כי כיום הפתרונות הטכנולוגיים המתקדמים מאפשרים לעבור לשירותי ענן, דבר המוביל לחיסכון גדול בעלויות, מאפשר זמינות גבוהה של משאבים ללא תקורה ניהולית משמעותית, קבלת ראש שקט והקלה על העומס היומי יומי במחלקת ה- IT. מעבר לענן מעביר את האחריות על ניהול המחשוב לספק ומאפשר לארגון להתרכז בתחום העיסוק שלו.
 
טל מנדלביץ', מהנדס תעשייה וניהול, מנהל פרויקטים בתחום תשתיות IT בחברת Energy Team. החברה הוקמה במטרה להטביע חותם בתחום תשתיות ה IT ולתת ערך מוסף משמעותי בניהול פעילויות מורכבות עם דגש על הגורם האנושי ועל מה שמניע אותו להצלחת הפרויקט. החברה קיימת כ- 10 שנים ומנהלת בהצלחה פרויקטים עבור החברות הגדולות במשק הישראלי במגזר האזרחי ובמגזר הביטחוני. הניסיון, השיטה, האנשים והמקצועיות מאפשרים לנהל פרויקטים טכנולוגים ותשתיתיים מתקדמים מסוגים שונים. http://www.energyteam.co.il