העתיד שייך למדינות ההייטק

יום ד', 25 באפריל 2012

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

מחקר מעמיק של השבועון הכלכלי הבריטי היוקרתי "אקונומי סט" (המשתרע על 14 עמודי עיתון)  מבשר מהפכה של ממש בכל ההתפתחות העתידית של התעשייה בעולם והארצות שיובילו מהפכה זו.

בניגוד להערכות עד כה כי היצור העולמי יופנה לארצות כמו סין, והודו בהן כוח האדם הוא זול ונדרשת עבודת ידיים מרובה, קובע השבועון בתחקיר  כי "המחשוב הולך ותופס את החלק המרכזי והקריטי בתכנון, גיבוש, עיצוב, הוראות וניהול היצור, וכל תחום הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה.

ועל כן העתיד שייך לאותן מדינות שישילו להיערך מבחינת ידע וכוח אדם מיומן  לכיוון זה".

שער הגילון נותן ביטוי גרפי לגישה זו בציור של מפעל היושב כולו על מחשב ענק.

השלב הראשון של המהפכה התעשייתית החל עם בניית המכונות ליצור מוצרי טקסטיל במקום עבודת יד,  שלב שני מתאפיין במהלך של הנרי פורד לבניית קווי יצור בסרט נע על כל המשתמע מכך לגבי העסקת כמויות גדולות של עובדים (רצוי זולים) . במקביל התפתחה שיטה מורכבת  של תכנון פיזי ובניית אבות טיפוס שגזלו עבודה רבה והוצאות יקרות.

בשלב המהפכני החדש רוב העבודות לא יהיו ליד קווי היצור אלא במשרדים העוסקים  בכל עבודות התכנון, ניהול היצור והשיווק הממוחשבים.

את המהפכה מדגימות עלויות היצור של הטאבלט הנודע iPad  של אפל. ניתוח מראה כי יצור מכשיר כזה בדור ראשון היה כרוך בעלות כוללת של 499 דולר, מזה רק 33 דולר עלויות יצור ישירות למכשיר, ואילו החלק של עלויות האיסוף והרכבה הסופיים בסין היא רק 8 דולרים.

מגמה זו בולטת עוד יותר בדורות הבאים של מכשירי אפל כאשר החלק של עבודה ביצור הקווי יורד והולך.

התהליך והמשקל הגובר של המחשוב מביא לחזרת היצור לארצות הפיתוח המוצא של המוצר ואלה המסוגלות להתמודד עם אתגר המחשוב.  וזאת לא רק עקב התייקרות העבודה בסין למשל, אלא הרצון להיות קרוב בכל ההליכים למוקדי היוזמה וההחלטה. חברת יעוץ בבוסטון טוענת עתה כי 30 אחוז מכלל היבוא מסין לארצות הברית (בעיקר ממפעלים שברחו מארה"ב לעבודה הזולה) יכולים מעתה לחזור  לארצות הברית שהיא ארץ מוצאם.

התוצאה ממהלך כזה תהיה תוספת של קרוב ל-50 מיליארד דולר לתפוקה הלאומית.