הפיתוח העסקי נשען יותר על כוחות הקהילה

יום א', 7 בספטמבר 2014

יבמ חושפת תוצאות של סקר כלל עולמי, מהן עולה כי 80% מהארגונים המובילים בתחומם מבססים שיתופי פעולה חדשים עם "מפתחים מהסביבה ומהקהילה": מומחים בתחומי התעשיה הפועלים מחוץ למסגרת מערך טכנולוגיות המידע הארגוני. המפתחים המגיעים מן הקהילה מסייעים בסגירת פערי הכישורים בפיתוח אפקליציות, בקידום שיתוף הפעולה והחדשנות בסביבת ענן, ביישומים אנליטיים ובטכנולוגיות רשתות חברתיות ומובייל.

דוח מגמות התעשיה של יבמ, Raising the Game: The IBM Business Tech Trends Report, הוכן על ידי מרכז המחקר לתובנות יישומיות הפועל במסגרת החברה, ומבוסס על תשובות שהתקבלו מיותר מ- 1,400 אנשי מקצוע בתחום טכנולוגיות המידע ומקבלי החלטות עסקיות, ב- 15 תחומי משק ותעשיה, בחמש יבשות. הסקר גילה, כי 40% מכלל הארגונים עודם מדווחים על פערי כישורים ברמה בינונית עד חמורה, בתחומי הענן, הניתוח האנליטי, המובייל וטכנולוגיות רשתות חברתיות – למרות שטכנולוגיות אלו כבר נתפסות כמנועים מרכזיים לחדשנות.

המחקר בדק מאפיינים משותפים של "pacesetters", "קובעי קצב" - ארגונים מובילים המציגים הצלחות עסקיות מתחומי הענן, האנליטיקה, המובייל וטכנולוגיות חברתיות. ארגונים אלה מוצאים דרכים חדשות ויצירתיות כדי לצמצם את פערי הכישורים בארגוניהם. אחת הדרכים היא באמצעות יצירת שיתופי פעולה עם מפתחים מהקהילה, המפתחים יישומים עסקיים ומסייעים בתחום ה- ITכהשקעה צדדית, מחוץ לתחומי האחריות של עבודתם הרגילה. 
מעבר לפניה אל מקורות ידע ומפתחים מחוץ לארגון, נוטים ארגונים "קובעי קצב" , פי שניים, לפנות אל גופי אקדמיה על מנת להיעזר בהם בפיתוח מוצרים. 70% מתוכם נוטים יותר לשתף פעולה עם חברות הזנק, כדי לשפר את ביצועיהם.

ארגונים הנוקטים בגישה אקטיבית של מיקור המונים בחיפוש אחר רעיונות ונכסים טכנולוגיים, תוך שיתוף פעולה עם לקוחותיהם, שותפים עסקיים וגופי אקדמיה, נהנים ממעורבות עמוקה יותר של גופים חיצוניים אלה, כדי להפיק תוצאות חיוביות.  
המחקר מעלה כי ארגונים "קובעי קצב", צפויים יותר – בשיעורים של פי ארבעה עד פי שבעה – להשתמש בטכנולוגיות ענן על מנת להציע יכולות רשתות חברתיות, מובייל, Big Dataוניתוח אנליטי. 55% מארגונים אלה משתמשים בפתרונות מובייל באמצעות ענן, וסיכוייהם להציע פתרון עסקי מבוסס רשתות חברתיות בעזרת הענן, גבוהים פי חמישה בהשוואה למתחרים.

מענה לדרישות עסקיות בזמן אמת מחייב ביצוע ניתוח והצגת תוצאות גם הם בזמן אמת – תפישה שארגונים "קובעי קצב" אימצו במלואה באמצעות הפעלת תשתיות אנליטיות בכל תחומי הפעילות העסקית. המחקר מצא כי כמעט 90% מהמשיבים נהנים מיכולות Big Dataוניתוח אנליטי ברמה בוגרת, ו- 60% מתכננים להרחיב את ההשקעה בתחום זה ב- 10% או יותר כבר במהלך השנתיים הבאות. בנוסף, מצא הסקר כי כמעט  שבעה מכל עשרה ארגונים אלה משלבים תובנות שהופקו בניתוח אנליטי כחלק משמעותי בתהליך קבלת ההחלטות שלהם.