הפעלה כושלת של מערכת מסר אישי

יום ה', 21 באוגוסט 2014

השקעה של עשרות מליוני שקלים, והרבה פרסום לא מצליחים להביא לידיעת בעלי הסלולר החכם מידע חם על אזעקות כפי שהובטח.

מערכת ההתרעות "מסר אישי" של פיקוד העורף למכשירי הסלולר של הציבור הישראלי; עובדת רק חלקית ובמרבית המקרים היא אינה מתריעה בקול מפני הסכנה.

לפי הערכה רק ל?30% מבעלי הסמארטפונים נעזרים בה חלקית והיא תהפוך למבצעית כנראה רק במערכה הבאה.


בדיקה מעלה כי רבים עדיין אינם מקבלים את התרעת "מסר אישי" של פיקוד העורף - הודעת טקסט למכשירי הסלולר שמודיעה על התרעת צבע אדום באזור בו הם ממוקמים. זאת, למרות החלתה של המערכת באזורים רבים בישראל החל מחודש יולי, במרחב שנע מ?20 ק"מ מגבול עזה ועד 80 ק"מ ממנו. מרחב זה כולל בין היתר את דימונה וירושלים. את אשקלון ונתניה, למשל, הוא אינו כולל. לפי הערכת בכירים בענף התקשורת, רק כ?30% מכלל בעלי הסמארטפונים בישראל מקבלים את התרעת צבע אדום. נראה כי המערכת החדשנית פספסה את המערכה הנוכחית. מסר אישי תהפוך ככל הנראה למבצעית, רק במלחמה הבאה. "כלכליסט" ממפה את כל הסיבות לכך.

מערכת מסר אישי היא פרויקט משותף של פיקוד העורף, יחד עם חטיבת ממשל זמין של משרד האוצר וחברת מערכות המידע טלדור, המבוססת על הטכנולוגיה של הסטארט-אפ הישראלי eVigilo . החברה הקטנה התפרסמה מוקדם יותר השנה בכך שפיתחה מערכות התרעה מקבילות גם בצ'ילה, שם סייעה הטכנולוגיה בשליחת התרעות למיליוני תושבים בתוך שניות על הצונאמי האחרון שפקד את המדינה הדרום אמריקאית.

טכנולוגית השידור של המסרים נחשבת למהירה יותר מהודעת SMS רגילה, היא פחות מושפעת מעומסים ברשת הסלולרית, משודרת לפרק זמן מוגדר, ממוענת רק לתאים הסלולרים שבאזור ההתרעה וגם לא פוגעת בפרטיות האזרח, כיוון שהמסר משודר אקראית לכל המנויים שבטווח האנטנה, ללא קשר לזהותו, כפי שהדבר קורה בקליטת רדיו.

 במערכת מסר אישי הושקעו עד כה כ?30 מיליון שקל ושנתיים של פיתוח, והיא רק חלק מפרויקט ההתרעה הכלל צה"לי "מסר לאומי", שתקציבו הכולל עומד על כ?400 מיליון שקל. ועם זאת, למרות שמיליוני צ'יליאנים נסו מבתיהם מהאסון הקרב בזכות טכנולוגיית ההתרעה הישראלית, מרבית תושבי ישראל עדיין נסמכים על קולות הצפירה או על אפליקציות פרטיות של מפתחים עצמאיים כדי לדעת באמת מתי הם נמצאים בסיכון.

 נכון להיום גם במרחב בו פעילה מערכת מסר אישי היא פעילה במכשירים מבוססי אנדרואיד בלבד, ובפרט במכשירי סמסונג, LG ו?HTC.

משתמשי האייפון אינם יכולים לקבל את התרעות מסר אישי, פשוט מכיוון שמערכת ההפעלה המגוירת של האייפונים אינה תומכת בכך. כבר בחודש אפריל האחרון התחייבה אפל בפני פיקוד העורף כי היא תעדכן את מערכת ההפעלה שלה כדי לאפשר שליחת התרעות מסר אישי. משלחת של בכירים מאפל בארה"ב ובריטניה אף ביקרה בארץ בחשאי ונפגשה עם כל חברות הסלולר, משרד התקשורת ופיקוד העורף בכדי ללמוד את הנושא. הדרישה מאפל היתה ברורה: פתחו לנו את מערכת ההתרעות המצויה על מערכת ההפעלה iOS גם לישראל, ואפשרו לנו לשדר לאזרחינו הודעות חירום בעברית, ערבית ורוסית.

אפל התחייבו לחזור עם תשובה ועמלו מגויירת בשיתוף עם חברות הסלולר. הגרסה היתה מוכנה כבר בחודש יוני להשקה בגרסה הקיימת של iOS 7.1. אלא שמבדיקה שערך פיקוד העורף נמצאו מספר טעויות בעבודת התרגום בין חברות הסלולר לאפל, שכללו גם שגיאות בתרגום התקן האמריקאי.

 בינתיים נעלה אפל את האפשרות לערוך שינויים במערכת ההפעלה iOS 7, וכעת נאלצים כל הגורמים המעורבים להמתין עד ספטמבר הקרוב, אז תושק מערכת ההפעלה הבאה iOS 8. רק אז ניתן יהיה לאפשר למשתמשי האייפון, ששיעורם באוכלוסיה מכלל בעלי הסמארטפונים מוערך על ידי IDC ישראל בכשליש, לקבל את התרעות הצבע האדום, כך מקווים בפיקוד העורף. גם אז רק בעלי מכשירי 4S ומעלה יוכלו להשתמש בה.