הרשות להגבלים עסקיים חוקרת דואופול בתחום מחזור הנייר

יום ד', 17 באוגוסט 2016

הרשות להגבלים עסקיים חוקרת דואופול בתחום מחזור הנייר
חברת ק.מ.מ רכשה את חברת טלאל – מיזוג לגיטימי או דואופול? הממונה על ההגבלים העסקיים חוקר * בעל מפעל מחזור נייר בשרון: "מדובר בדואופול שמזיק לשוק ולמעשה מונע מישראל לקדם כראוי את נושא מחזור הנייר"

ק.מ.מ וטל-אל, שתי חברות העוסקות בטיפול ובמחזור פסולת נייר התמזגו לקבוצה אחת וכעת קיימות בשוק שתי חברות, אמניר וקממ-טלאל האוחזות בכ 90% מהשוק. אמניר הנה חברת בת בבעלות מלאה של נייר חדרה בע"מ. נייר חדרה היא בעלת מונופולין, הן מוכרז והן דה פאקטו, בשוק הנייר (ראו בעניין זה, בין היתר, את הכרזות הממונה על ההגבלים העסקיים משנת 1988 ומשנת 1998).

2 המתחרות הבולטות של אמניר באיסוף פסולת הנייר הן חברות ק.מ.מ מפעלי מיחזור בע"מ (להלן: ק.מ.מ) וטל-אל איסוף ומיחזור בע"מ (להלן: טל-אל). שתי החברות יחד מחזיקות בכ-45% מהשוק. שוק איסוף, מיון ועיבוד פסולת נייר הנחלק למספר רבדים. הרובד הראשון הינו איסוף פסולת הנייר מגופים שונים, בעיקר רשויות מקומיות. הרובד השני הינו עיבוד פסולת הנייר שנאספה. הרובד השלישי הינו העברת ומכירת פסולת הנייר המעובדת כחומר גלם לייצור מוצרי נייר שונים.


המיזוג בין ק.מ.מ לטל-אל הופך את שוק איסוף הנייר לדואופול לכאורה (זאת בדיוק חוקר הממונה) בו שולטות 2 חברות מרכזיות – אמניר וקבוצת ק.מ.מ טל-אל. יחד הם ישלטו בכ-95% מהשוק ויהפכו לכל יכול. תיאום מחירים, דיכוי מתחרים והתרעת פירמות פוטנציאליות מכניסה לשוק הן רק חלק מהשלכות. בסופו של דבר זה ייפול לפתיחיהן של הרשויות המקומיות ומכאן הדרך לתושב קצרה. כבר עתה, השוק מתאפיין בחוסר איזון בולט בין נתחי השוק וכוח השוק של המתחרים. במקרה של מיזוג הדבר רק יחריף. המתחרים הקטנים - חשופים לנזקים עקב התנהגות אנטי-תחרותית .

נודע כי המשרד להגנת הסביבה מבקש להכנס לתחום מחזור נייר והטיפול בפסולת ועל כן פנה לממונה על ההגבלים בבקשה שיחקור את הדואופול שכן הוא מונע תחרות בשוק איסוף הנייר והטיפול בו.