התקפת סייבר על משרדי תכנון יכולה לגרום לתקלת ענק בתחום הבניה בישראל

יום ב', 4 באפריל 2016

ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בחסות "שפי בר זיו רביד" – סוכנות הביטוח בבעלות הארגון  ארח בבית ציוני אמריקה את מר שי סימקין, מנכ"ל האודן ביטוח (hwoden) להרצאה בתחום סיכוני הסייבר וניהול סיכוני הסייבר במשרדים  בתחומי ההנדסה ואדריכלות.

מטרת ההרצאה היתה חשיפת המשתתפים לסיכוני הסייבר ההולכים וגדלים וההתייחסות לפוליסת הביטוח לכיסוי בפני סיכוני הסייבר המוענקת בלעדית  ע"י סוכנות הביטוח "שפי בר זיו רביד" למבוטחיה בביטוח אחריות מקצועית וזאת ללא חיוב כספי.

מר סימקין, מומחה עולמי לתחום הסייבר והשלכותיו הביטוחיות הציג את מהפכת המידע והטכנולוגיה בעשור האחרון ואת רובד איומי הסייבר הנלווים לנושא ביחס לעסקים ולארגונים, בין היתר, בענפי הבניה. עוד הציג מר סימקין ניתוחי השלכות בינלאומיות לנושא איומי סייבר ובמקביל הציג אף דוגמאות להתקפות סייבר שהתרחשו בישראל לאחרונה וגרמו לנזקים בהיקף כספי לא מבוטל.

נותחו איומי הסייבר על פי דרגות וצוין  כי בישראל אין חוקים בתחום האינטרנט ולמעשה הנושא פרוץ לגמרי. מר סימקין, ציין כי במידה וארגונים ימשיכו להשאיר "דלתות פתוחות" במערכות המחשוב שלהם ללא הגנה או התרעה, במוקדם ובמאוחר כל ארגון יפול בידי האקר או גורם עויין אחר, בין אם חובבן ובין אם מקצוען/ממוסד.על כל ארגון להחזיק בידיו אפשרויות גיבוי מלאות לכל מערך המחשבים שלו על מנת שיוכל להפעילה ביום פקודה.

עו"ד ליאור בר און, מנכ"ל ארגון המהנדסים והאדריכלים ציין בדבריו כי הארגון צועד קדימה ועוסק בפיתוח, ייזום וקידום תחומי ניהול עסקי וכלכלי במגוון ממשקים עבור חבריו.

"נושא סיכוני הסייבר הוא כיום איום עדכני וממשי בעולם הטכנולוגי בו אנו חיים ולכן ראינו חשיבות רבה בגיבושה של הרצאה מקצועית זו. עצם ההענות של רבים מהחברים בארגון להרצאה ממחישה כי  הנושא נמצא בסדר העדיפויות המקצועי וכי מתכוננים לתרחישי סייבר גם בתחומי התכנון".