ועדת הכלכלה - לבחון מחדש את השתתפות ישראל בהסכם TISA

יום ו', 2 בדצמבר 2016
ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לדיון בהסכם הרב לאומי לסחר בשירותים (TISA – Trade in Services Agreement). מדובר במשא ומתן המתקיים בז'נבה שנועד ליצור הסכם בינלאומי לסחר בשירותים, להוריד חסמים ולהקל על יצואני השירותים מהמדינות שיחתמו על ההסכם. הדיון התקיים לבקשת חבר הכנסת דב חנין וחברת הכנסת תמר זנדברג וח"כ חנין, שמילא את מקומו של היו"ר, אמר בפתח הישיבה כי "מדובר בדיון בהול מיכוון שאנחנו מבינים שקורה משהו דרמטי וגדול, בזמן שאנחנו עסוקים בחוק ההסדרה וחוק ההסדרים יש חשש שמישהו מסדר אותנו בגדול".
לדברי ח"כ חנין: "מאחורי הגב של הכנסת מתנהל מהלך עצום, ללא שקיפות ודיון ציבורי, שכולל אפשרות לפגיעה בזכויות יסוד, ובמסגרת ההסכם הזה המדינה מחויבת אליו גם אם הוא יפסל בזירה המשפטית. ההסכם הוא הגדול מבין שלושה הסכמי סחר בינלאומיים ועוסק בכל תחומי השירותים וחל על תקשורת, פיננסים, בריאות, חינוך וכל דבר שהוא לא מוצר פיזי. הוא כולל מנגנונים שפוגעים בזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני אינטרסים של תאגידים רב לאומיים.
אסור לדרוש מתאגיד זר להשתמש בתשומות מקומיות, להעסיק אנשים מקומיים, לפתח מקומות עבודה ועוד. ההסכם כן מתעסק בהפרטה למרות שמשרד הכלכלה אומר שלא, הוא קובע שברגע שהמדינה הפריטה משהו היא לא תוכל לחזור בה". ח"כ זנדברג הוסיפה: המו"מ הזה הוא אחד הגדולים שקורים ביחס בין ישראל לעולם, שאנחנו לא יודעים עליו כלום. ההסכם הזה, בניגוד לטענת משרד הכלכלה, מאפשר הפרטת שירותים בתחום האנרגיה, התקשורת ועוד לתאגידים זרים ואין דרך חזרה. משרד הכלכלה קורא להפרטה בשם חדש ומכובס: מניעת אפליה של תאגידים זרים. מדינת ישראל מתכוונת להתחייב ליציבות רגולטורית, שבג"ץ פסל במתווה הגז".
ראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, אוהד כהן, אמר כי "המשא ומתן נמצא כרגע בהקפאה בגלל שינויים פוליטיים כאלה ואחרים, כל המדינות השותפות לתהליך מבינות שנדרשת עוד עבודה ואין נקודת סיום ברורה לתהליך. כמו כל מו"מ שישראל מנהלת, מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מוביל יחד עם כל המשרדים הרלוונטיים. הדיונים מקצועיים ולא מוטים לטובת תאגידים כאלה ואחרים, אנחנו פועלים להביא את ההסכם הטוב ביותר למדינה ואזרחיה. לא פעלנו במחשכים, כבר לפני למעלה משנה יצאנו בפוסט מסביר, יש כתובת ייעודית באינטרנט לשאלות ותשובות. יש דינמיקה למו"מ ואם המדינה תחשוף את העמדות שלה יכול להיות שהיא תשיג הישג פחות טוב".
ח"כ מיקי רוזנטל אמר: "מדובר על לא פחות מיצירת סדר עולמי חדש, שעוקף חוקים, פרלמנטים, רגולציה, ציבורים שלמים ומכתיר את שלטון התאגידים בעולם.