ועדת הרפורמות אישרה שינוי מבני במכון התקנים

יום ד', 21 בדצמבר 2016

 

שר האוצר משה כחלון: "אישור השינוי המבני במכון התקנים מהווה בשורה צרכנית משמעותית, שתביא להגברת התחרות בשווקים השונים על ידי עידוד יבואנים קטנים ובינוניים והפחתת יוקר המחייה. הרפורמה תביא לחיסכון של כחצי מיליארד שקל למשק והיא מצטרפת לצעדים רבים אחרים שאנחנו מקדמים". 

ועדת הרפורמות אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת שר האוצר משה כחלון לשינוי מבני מקיף במכון התקנים וענף התקינה בישראל.

במסגרת תיקון החקיקה, ישונה המצב הקיים בתחום בדיקת מוצרים מיובאים החייבים בבדיקת עמידה בתקן. עד היום, בדיקות אלו בוצעו באופן בלעדי על ידי מכון התקנים, דבר שגרם לעיכוב וייקור הליך הייבוא וכתוצאה מכך גם לעלייה ביוקר המחייה.

לאחר החלת שינוי החקיקה, מעבדות פרטיות בעלות הסמכה מקצועית שיאושרו על ידי הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה, יבצעו גם הן את הבדיקות. תהליך אישור המעבדות הפרטיות יעשה בצורה מבוקרת תוך שיפור כלי הפיקוח והאכיפה של הממונה על התקינה כדי להבטיח את בריאות ובטיחות הציבור. יצירת התחרות בשוק זה, צפויה להביא לקיצור לוחות הזמנים, הפחתת מחירים ושיפור השירות ליבואנים. שוק המוצרים החייבים בבדיקות אלה נאמד בכ-16 מיליארד שקל בשנה.

כמו כן, על מנת לאזן בין איתנותו הפיננסית של המכון, המעסיק כ-1,100 עובדים, לבין הפחתת יוקר המחייה נקבע מנגנון לפתיחה הדרגתית של תחומי הבדיקה כך שמוצרים בעלי ההשפעה גדולה יותר על הצרכן יקבלו קדימות בפתיחת שוק הבדיקות לתחרות.

כך לדוגמה, ב-2017 ייפתחו לתחרות בדיקות יבוא של מוצרים כגון מוצרי חשמל "לבנים" (מכונות כביסה, מקררים, מדיחי כלים ועוד), אלקטרוניקה בידורית, כלי עבודה ומצברים.

ב- 2018, מעבדות פרטיות יוכלו לבצע בדיקות עמידה בתקן גם למוצרים מיובאים המשתייכים לתקשורת סלולרית, חיתולים, תנורי אפיה, מיקרוגלים, מטהרים ומסנני מים, עגלות ילדים, חיתולים, מוצרי ניקוי ועוד.

מהלך זה צפוי להשפיע על הורדת העלויות במשק והפחתת יוקר המחיה, ולהביא לחיסכון משקי של כחצי מיליארד שקל בשנה.

בנוסף, במטרה להביא יישור קו עם תקינה בינלאומית הנהוגה במדינות מפותחות ובכך לצמצם את חסמי הסחר לישראל, כולל תיקון החקיקה צעדים לאיזון הרכבי ועדות התקינה וכן צעדים נוספים להגברת השקיפות בפעילות המכון ושיפור עבודת הועד הפועל.

כך לדוגמא, החוק קובע את הרכבן של ועדות התקינה באופן שיאפשר איזון בין הגורמים העסקיים, גורמי הממשלה, נציגי צרכנים וגורמי מקצוע. כמו כן קובע החוק כי גורמים בעלי אינטרס עסקי לא יכהנו בראשות ועדות התקינה, ובכך ימנע מהם להשפיע באופן חריג על תוכן התקן ולעשות בו שימוש לחסם סחר (ראו מטה בטבלה דוגמאות ליושבי ראש בוועדות התקינה במצב הנוכחי).

תיקון החקיקה קודם תוך הידברות עם כלל הגורמים הרלבנטיים, ובפרט ההסתדרות. זאת לאור ההשפעה הצפויה של המהלך על עובדי מכון התקנים.

 

שם הועדה

תפקיד

ועדה טכנית חלב ומוצריו

יושב הראש הוא טכנולוג מזון ראשי של חברת מזון מהגדולות בישראל השולטת במעל מ-50% משוק החלב

ועדה טכנית סלטים וטחינה

יושב הראש הוא מנהל איכות ובטיחות של חברת מזון מהגדולות בישראל השולטת במעל לשליש משוק הסלטים

ועדה טכנית גלידה

יושב הראש הוא טכנולוג המזון של חברת מזון מהגדולות בישראל השולטת במותג הגלידה הנפוץ ביותר בישראל

ועדה טכנית חומרי ניקוי

יושב הראש הוא סמנכ"ל של חברת בת של חברה השולטת בכ-35%  משוק חומרי הניקוי בישראל

ועדה טכנית קמח ומוצריו

סגן יושב הראש הוא סמנכ"ל פיתוח עסקי של חברת הלחם הגדולה בישראל

ועדה טכנית קפה

סגן יושב הראש הוא הטכנולוג ראשי לתחום הקפה של חברת מזון מהגדולות בישראל השולטת במעל ל-50% משוק הקפה

ועדה טכנית פירות וירקות

סגן יושב הראש מנהל האיכות והבטיחות של חברה אשר מחזיקה בכ-70% משוק הירקות הקפואים בישראל (החברה נשלטת ע"י חברת המזון הגדולה בישראל)

ועדה טכנית תה וצמחים לחליטה

סגן יושב הראש היא טכנולוגית המזון של חברת התה הגדולה בישראל השולטת בכ-80% משוק זה

ועדה טכנית שימורי דגים

סגן יושב הראש הוא טכנולוג הראשי של חברה שולטת במעל ל-40% משוק שימורי הטונה.

 

* יושבי ראש בוועדות התקינה טרם הרפורמה.