זינוק חד בתוכנות כופר הלוקחות מכשירי אנדרואיד כבני ערובה

יום ה', 25 בפברואר 2016

 

האם תוכנות הכופר היא בעיה שצריכה להתחיל להדאיג את משתמשי אנדרואיד? מגוון תוכנות הכופר למחשבים האישיים גרמו לנזקים כספיים גדולים ולאובדן של מידע רב בשנים האחרונות, ולאט לאט הן החלו לעשות את דרכן לסמארטפונים ובעיקר למכשירים בהם מותקנת מערכת ההפעלה אנדרואיד. כך עולה ממחקר מקיף שערכה חברת ESET ופורסם בתערוכת הסלולר בברצלונה.

בדומה לסוגים קודמים של איומים לאנדרואיד, תוכנות הכופר למערכת ההפעלה הסלולרית עברו שיפור ניכר בשנים האחרונות כאשר התוקפים מאמצים טכניקות של הדבקה והצפנה שהוכחו כאפקטיביות במחשבים הביתיים.

סוגי תוכנות כופר לאנדרואיד

תוכנת כופר, כפי שהשם מרמז, יכולה להיות כל תוכנה זדונית שדורשת תשלום בעבור הקבצים השמורים על המכשיר של המשתמש. ישנן שתי קטגוריות עיקריות לתוכנות הכופר לאנדרואיד: תוכנות כופר לנעילת מסך ותוכנות כופר להצפנת קבצים.

שתי הקטגוריות של תוכנות כופר שכיחות מאוד במחשבים האישיים מאז 2013, וכעת אנחנו רואים שמגמה דומה ניכרת גם בהדבקות של מכשירי אנדרואיד ברחבי העולם.

תפוצה כלל עולמית

נתון מעניין נוסף העולה מהמחקר של ESETהוא שהתוקפים באמצעות תוכנות הכופר אינם מתרכזים יותר במדינות מזרח אירופאיות בלבד, והיקף הפעולה שלהם מתרחב למדינות רבות נוספות, בעיקר בארצות הברית.

כדוגמה למגמת ההתפשטות של תוכנות הכופר במדינות העולם, מציינים ב- ESET  ש-72% מההדבקות בתוכנת הכופר לאנדרואיד  LockerPIN, שנחשפה בשנה שעברה, התרחשו בארצות הברית.

"הטרנד היום הוא לנדוד ממכשירי PCלמכשירי מובייל, בעוד שהרבה יותר מידע אישי או עסקי מאוחסן על המכשירים האלה מאשר בעבר. כל עוד המגמה הזו נמשכת, תוכנות כופר לאנדרואיד פשוט הופכות לעסק משתלם ביותר עבור ההאקרים, וכתוצאה מכך אנחנו צפויים לראות התפתחות ניכרת של האיומים בתחום", אומר גיל נוילנדר, מנכ"ל ESET ישראל.

ב ESET  ממליצים למשתמשי אנדרואיד לנקוט בצעדים מקדימים על מנת להימנע מאיום הכופר – כמו, למשל, התקנת אפליקציית אבטחה על המכשיר וגיבוי המידע השמור עליו. כמו כן, מומלץ להימנע מחנויות אפליקציות לא רשמיות או מלחיצה על קישורים חשודים בהודעות דואר אלקטרוני או בהודעות SMS.