חברת החשמל - אין שום בעיות בטיחות במערכת DMS

יום ה', 17 במרץ 2016

 

 

הוועדה לביקורת המדינה דנה היום (רביעי) בטענות לבעיות בטיחות, העלמת מסמכים וחוסר-שקיפות בהפעלת מערכת הבקרה DMSבחברת החשמל.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) "חברת החשמל היא חברה ממשלתית המעניקה שירות קריטי לציבור ולמשק כולו – וככזאת היא מחויבת בשקיפות מלאה. החברה בינתיים מסרבת לחשוף מסמכים, וזה תעודת כבוד לחברה שהיא בודקת את עצמה – מתקנת ומשתפרת - ואנשים מבחוץ יכולים לסייע לה בכך".

מורן גינוסר, עובד החברה לשעבר הטוען לתקלות במערכת, הדגיש כי "יש תקלות מובנות עוד בעת ייצורה בחברת סימנס. חברת החשמל לא מאפשרת דיון אמיתי כי היא מסתירה מסמכים ממבקר המדינה. חלק מהבעיות אכן תוקנו – אך אחרות לא. אם המערכת אכן היה מתפקדת, הסערה הגדולה בחורף לפני שנתיים לא הייתה גורמה לתקלות כה-רבות".

לדברי עו"ד חי בראל, יו"ר עמותת "עוגן", "עצם העיכוב בהפעלת המערכת הוא מחדל, והציבור משלם מיליונים רבים על מערכת שאינה עובדת".

איציק בלמס, המשנה למנכ"ל חברת החשמל, השיב כי המערכת מנטרת את הקשר בין קווי המתח-הגבוה לאלו של הצרכנים, וכוללת כ-4000 יחידות קצה ושש תחנות-פיקוח. "מדובר במערכת תפעולית קריטית, קפיצת-מדרגה מבחינה טכנולוגית. היא מתפקדת היטב ואין בה שום בעיות בטיחות. יש בעיות ותקלות – אך כמו בכל מערכת החשופה לפגעי הטבע, היא נבדקה היטב ושופרה, ולא ניתן היום לתאר את משק החשמל הישראלי ללא מערכת זו.

בסערה האחרונה, בה כרבע מצרכני החשמל נותקו מהזרם, רק בזכות מערכת זו חזר החשמל ל-90% בתוך 24 שעות". לדבריו, בחברה יש שקיפות מלאה, וגם מכתבי עובדים שהציגו בעיות במערכת – טופלו ונבדקו בצורה מפורטת. הוא הוסיף כי דו"חות פנימיים הם טכניים-מקצועיים ואינם עניין לציבור. "החברה פועלת בשקיפות מלאה, וכל הטענות נבדקו ברמה המוסמכת ביותר, אך לא ניתן לחשוף מערכת כה-קריטית לכל המעוניין".

לדברי עו"ד תומר נאור, מהתנועה לאיכות השלטון, חברת החשמל מסרבת למסור מידע בעניין, ועל מבקר המדינה להכריח אותה לעשות זאת.