חברת הקלינטק הישראלית פנטלום בפירוק

יום ד', 8 בפברואר 2017
הממשלה  ושר האנרגיה שטייניץ  מרבים  לבשר לנו  על תוכניות להפיכת ישראל למדינת אנרגיה ירוקה. אפשר למלא ספר שלם בתוכניות הללו מזה עשור.
אולם, בפועל ישראל מפגרת מאד  בכל התחום הזה ורחוקה מלממש את היעדים עליהם התחיבה.
עתה  לפנינו עוד דוגמה למצב הגרוע של חברות  האנרגיה מתחדשת.
 
חברת הקלינטק הישראלית פנטלום הגיעה לפירוק לאחר שהגיעה לחדלות פרעון ולא הצליחה לשלם לעובדים את משכורותיהם. שגיא צדקה, מייסד החברה, אמר ל"כלכליסט": "אנחנו מתכוונים לצאת לדרך חדשה וזו לא סוף הדרך של החברה. עשינו דברים יפים ואין סיבה שלא נמשיך לעשותם בעתיד".
 
צדקה סירב להתייחס לנושא הפירוק או לעובדי החברה, אבל בבקשת הפירוק הוא לא הביע התנגדות לפירוק החברה. במכתב ששלח לעורכת הדין חרש אמר צדקה שהחברה נקלעה לקשיים כספיים ואין ביכולתה לשלם את חובותיה לעובדים ולכן איננו מתנגדים לתהליך הפירוק.
 
את בקשת הפירוק של החברה הגישה עו"ד ליזה חדש בשם שמונה מעובדי החברה אשר לטענתם החברה חייבת להם כ-100 אלף שקל.
לתפקיד המפרק הזמני של החברה התמנה רו"ח (עו"ד) אשר (אשי) אנגלמן, ראש תחום הבראה וחדלות הפירעון בחברת הייעוץ של PwC Israel. בעקבות התמנותו של אנגלמן למפרק החברה הוא צפוי להציע בקרוב את הקניין הרוחני של החברה ואת כל פעילותה למכירה. על פי ההערכה מתכוונים מייסדי החברה לנסות לרכוש את הפעילות מהמפרק.
 
עו"ד אנגלמן מעריך שהחברה הגיעה לפירוק מכיוון שהוציאה יותר מידי כסף על מחקר ופיתוח: "השוק לא היה מספיק רחב למוצר הראשוני שלהם והמוצר החדש לא הגיע לפיתוח מלא. דווקא המוצר הנוכחי של החברה יכול להחזיק אותה מבחינת הכנסות וצריך יהיה לשים כסף על פיתוח עתידי. לחברה יש הרבה היבטים שניתנים ליישום. אנחנו בקשר עם משקיעים בעולם וגם בישראל שבוחנים את האפשרות מה לעשות עם החברה".
 
עובדי החברה קיבלו מכתב פיטורים ב-29 בינואר. לפי המכתב, בשל המצב הכלכלי הקשה של החברה מופסקת עבודתם לאלתר ובמקביל עדכנו מנהלי החברה את עובדיה שאין להם דרך לשלם את שכרם וזכויותיהם על פי דין. העובדים תובעים את שכר העבודה בגין חודש ינואר, דמי הודעה מוקדמת, דמי הבראה, פידיון ימי חופשה והפרשה לקרנות פנסיה.
 
פנטלום פיתחה מערכת שניתנת להרכבה על טורבינות: היא מפעילה קרן לייזר שמודדת את כיוון הרוח ועוצמתה, על מנת לכוון את הטורבינה כך שתפיק את מירב האנרגיה מן הרוח.
 
את החברה הקימו ב-2009 שגיא צדקה וד"ר נתן סלע. צדקה מכר בעבר את חברת קאילייט פוטוניקס לידי אופטוניקס בכ-35 מיליון דולר וסלע כיהן בתפקידי פיתוח בכירים במערכת הביטחון ולאחר מכן בחברות ביוטק. החברה גייסה היום 22.75 מיליון דולר כאשר סבב הגיוס האחרון של החברה היה ב-2013 והובל על ידי קרן ברייט קפיטל. משקיעים נוספים בחברה הם חברת הענק ABB , קרן סידר הישראלית, DFJ אוורגרין ןקרן ההשקעות של GE.