חידושים בטכנולוגיית המידע נדונו בועידת רכש

יום ב', 6 בפברואר 2012

 

מאות מנהלי רכש, לוגיסטיקה וטכנולוגיית המידע לקחו חלק בוועידה השנתית לרכש ולוגיסטיקה 2012 שנערכה בכפר המכביה ברמת גן.

הכנס הונחה על ידי מאיר גבעון, מנכ"ל חברת GIV Solution.

בדברי הפתיחה עמד מאיר גבעון על האתגרים הרבים הניצבים היום בפני מנהלי הרכש נוכח הגלובליזציה והתחרות הגדולה בין ספקים ושווקים. על רקע מצב זה יש חשיבות רבה להתחדשות טכנולוגית ומתן פתרונות תקשוב מתקדמים בכל שלבי שרשרת האספקה במשולב.

אמירעם היידקר, סמנכ"ל מערכות מידע בחברת נמלי ישראל, הציג את החידוש המהפכני בהפעלת מערכת כוללת למחשוב אינטגרטיבי של תהליכי הנמלים והלוגיסטיקה – E-Port. המערכת, המכונה תס"ק-ים (תהליכי סחר ממוחשבים בקהילת הים) יוצרת שולחן וממשק משותף לכל הקשורים ביצוא ויבוא ובהם סוכנים, משלחים, מובילים, רשויות הממשלה וספקים לסוגיהם. הצורך במערכת החדשה, שהביאה לביטול טפסי נייר רבים, באה הן ממגמת ההתייעלות וחיסכון והן מגידול הכמויות המגיעות היום לשני מיליון מכולות בנמלים בשנה ומספר משאיות גדול (שאורכן הכולל 30 ק"מ).

המערכת החדשה מאפשרת, למשל, לתכנן, לבצע ולבקר את יציאת המשאית מהנמל, כמו גם לדווח לכל הגורמים הקשורים ללא כל טפסי נייר ובחיסכון זמן מירבי. החלק הנוגע לתובלה ולנהג נקרא נל"ן – נהג ללא ניירת. כל המערכת מאובטחת ושומרת על פרטיות כל גורם המעורב בה בכספות אלקטרוניות נפרדות ומוצפנות (Cyber Ark). כיום מחוברת כבר 600 גופים למערכת החדשה.

הדובר ציין כי בהשוואה בינלאומית של מערכות דומות, יצאה ישראל שנייה אחרי יפן, עם העברת 9 מיליון מסרים בחודש, שהיא מן הגדולות בהיקף בעולם.

מערכות מקצועיות חדשניות

גלעד פורסט, מנהל פיתוח עסקי בחברת מקסופט, הציג את מערכת Dynamics AXלניהול משולב של לוגיסטיקה ורכש מבית מיקרוסופט. מערכת זו משולבת במערכת ייעודית אחרת – WMSלניהול כל התהליכים במחסן.

שתי המערכות הללו מאפשרות ניהול משולב ומבוקר של כל תהליכי שרשרת האספקה, כולל תכנון האחסון, פריסתו, תהליכי קבלת ושחרור הסחורה, כוח אדם, חשבונות וכספים, חישוב ערך המלאי ועוד. המערכת משולבת גם עם תוכנת בינה עסקית (BI) לחישובים סטטיסטיים וסימולציות.

ארן פסטמן, משנה למנכ"ל וסמנכ"ל תפעול בחברת משיק, ניתח את המגמות בתחומי הרכש וניהול המידע הכרוך בכך. הוא עמד על הצורך בניהול מתוחכם של מאגר ספקים והערכתם, תוך טיפול אקטיבי בנושא זה. בסקירת התפתחות הפתרונות בשרשרת האספקה, הוא ציין כי מפתרונות טכנולוגיים פשוטים של מסחר מקוון הכרחי לעבור לאסטרטגיית רכש מקיפה, שבוחנת באופן פעיל את העלאת הערך בכל תחום משרשרת האספקה ותרומתו לרווחיות הארגון.

אבי בלושטיין, מנכ"ל אבידב פתרונות ממוחשבים, שם דגש בדבריו על הצורך למחשב ולבנות אופטימיזציה בתחום ניהול ההובלה שהוא מוזנח, יחסית, בחברות רבות. הוא תאר את האתגר ואת העלויות הגבוהות הכרוכות בהפעלת צי רכב, הסעות ואספקות בסוגי חברות שונים. יש חברות שעדיין מסתפקות ברישום ידני של השליטה ברכב וגורמות בכך הוצאות גדולות לארגון. על ידי הפעלת תוכנות אופטימיזציה ושילוב עם מערכי אלחוט (RFID) לזיהוי הסחורות, ניתן לחסוך סכומים גבוהים לארגונים.

 

במסגרת הכנס נערך מושב מיוחד בנושא תוכנות וטכנולוגיות המידע בהנחיית משה שלו, עורך ראשי של עיתון המחשבים SoftNews.

יותם בן ארי, דירקטור בחברת מאנטיס אינפורמטיקס ישראל, תאר את עבודת החברה הבינלאומית המובילה בפיתוח והתקנות מערכות לניהול מחסנים – WMS. הוא אמר כי ההוצאות ללוגיסטיקה וטיפול באחסון המוצר מגיעות לשיעור גבוה של 21% ממחירו הסופי. כל חיסכון בתחום זה מתבטא מיידית בשורת הרווח.

נתון נוסף מלמד כי 42% מזמן הפעולה של עובד במחסן מוצא על הליכה בין המוצרים השונים. מכאן, שכל ייעול בתחומי האחסון, ליקוט, העמסה, העברה, ניהול מידע ומשימות, יכול להביא לחיסכון גדול.

איתי יעקבי, סמנכ"ל השירותים הלוגיסטיים בחברת UPS, תאר את פעילות החברה הבינלאומית, שמחזורה הוא 50 מיליארד דולר, עם 400 אלף עובדים. החברה מספקת את כל השירותים מקצה לקצה, כולל סיוע לחברות בתהליכי תכנון, אריזה, הובלה, שילוח וכד'. היא פועלת על בסיס שפת ניהול ומחשוב אחידה, המייעלת את התהליכים ומאפשרת דיווח רצוף לכל הלקוחות.

חזי בוקסבאום, מנהל מערכות מידע ופרויקטים בחברת A.G.S, הציג את הפתרון המלא בתחומי הוצאת חשבונות אלקטרונית מבית החברה הבינלאומית RadPrairie. המערכת, הנפוצה ב-50 מדינות, משרתת 60 אלף אתרי חברות וארגונים. היא מאפשרת הוצאה אוטומטית בכל עת של חשבונות ללקוחות על שירותי אחסון ולוגיסטיקה הניתנים להם, כולל עלויות כמו מיון הסחורה, איסוף, הרכבה, ספירה, ביטוח, משטחים, בקרה ועוד. מערכת זו מתממשקת למערכות ניהול אחרות בארגון.

יוסי סרור, מנהל שיווק בחברת Cognex, ניתח את ההתפתחויות בתחום זיהוי מוצרים, תוך השגת חיסכון מירבי בעלויות עבודה. בתוך כך עמד על היתרונות של הפיתוח האחרון בתחום הברקוד – 2D Data Matrix, המאפשר קריאת הברקוד גם בתנאים קשים וניצול המידע באמצעי זיהוי מגוונים.

 

ביום העיון נערך עוד פאנל בנושא התייעלות מערכות הרכש בחברות, בהשתתפות  יורם ברייר, מנהל חברת OCTO-PUSלמיקור חוץ, בועז דולב, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת ESVואייל צדוק, סמנכ"ל מגזר ציבורי בחברת פמי פרימיום.