חיסכון בעלויות וגורמי בזבוז בפיתוח, ייצור ותפעול

יום א', 9 בנובמבר 2014

חיסכון בעלויות וגורמי בזבוז בפיתוח, ייצור ותפעול

לעתים קרובות העבודה היומיומית של מנהל מלווה בלחצים מכל הכיוונים - לעמוד בלוח זמנים עם תחושה של מחסור במשאבים קריטיים, בלי להתפשר באיכות וללא אישור לחריגה בהפעלת משאבים נוספים. יחד עם זאת, אנו יודעים שקיים בזבוז. בזבוז בחומר גלם, מלאי בתהליך, תוצרת גמורה, תהליכי עבודה מיותרים, שעות עבודה ללא תועלת, השקעה מיותרת בפיתוח, רכש, יצור, שיווק ומכירות....  הרשימה היא ארוכה. 

השאלה היא האם יש דרכים "חכמות" להתמודד בהצלחה בסביבה כל כך "רועשת" בלי לבזבז?  

התשובה היא שקיימים כלים וגישות מתקדמים ובעיקר פשוטים - איך להצליח לעמוד בדרישות הנכונות מחד, ובו זמנית לא להיות בזבזני ואפילו להוריד עלויות. לדעת איפה מותר לחסוך ואיפה אסור.  ובעיקר, איך אפשר להוציא הרבה יותר עם מה שיש בלי להוסיף משאבים.  ואם בסוף אין ברירה וכן צריכים להוסיף משאבים, יש לשאול עבור מי, כמה ומתי.  המבחן האמיתי של כל מנהל הוא להיות אפקטיבי.  כלומר להוביל את הארגון לגידול ברווחיות. 

הכלים המוצעים מבוססים בעיקר על  "תורת האילוצים" (TOC)משולב עם "ניהול רזה" (Lean). שיטות שכבר הוכיחו את עצמן בארגונים סביב העולם.

הדגש שלLean  הוא ברור, לא להיות בזבזני, להוריד  “MUDA”(ביפנית "בזבוז"). הדגש של TOC   הוא על זיהוי של אילוצים וצווארי בקבוק ובשימושם כמנוף לשיפור של מערכות ניהול וגם כבסיס לחסכון הורדת בזבוז.   

ניהול אילוצים מספק למנהלים דרכים פשוטות ואינטואיטיביות לחשוף באופן מיידי את הקיבולת המוסתרת שבתוך הארגון וכן כיצד להפעילה.  הוא גם המפתח לחסכון. במקרים רבים, ארגונים יכולים לדחות ואפילו למנוע עלויות נוספות עבור צרכי הגדלת קיבולת המערכת על ידי שימוש מושכל של האילוצים הקיימים. ארגונים יכולים בו זמנית להקטין את זמני האספקה (עד 50%) ולהגדיל את התפוקה.

 

אבני יסוד המתודה - התמקדות בחיסכון ובו זמנית שיפור ביצועי המערכת.

 

שיטת הניהול מחולקת לשבעה צעדים:

·       הגדרת המטרה, כולל מודעות לחסכון ואיך לא לבזבז. 

·       פיתוח מדדים אפקטיביים

·       זיהוי המכשול (אילוץ) שמקשה עלינו בהשגת המטרה - המכשול הוא המפתח לחסכון.

·       ניצול האילוץ - איך מורידים בזבוז - "עשה כל מה שתוכל ע"מ לנצל 100% של האילוץ". 

·       הכפפה לאילוץ - ניהול משאבים אחרים במטרה לשמר 100% באילוץ.  לשרת את האילוץ ולא להפריע לאילוץ יובילו אותנו ל"ים" של חסכון.  בעיקר ע"י הגדרה נכונה של משימות עבור משאבי הארגון, וגם ע"י תזמון כניסת משימות בעיתוי נכון. 

·       הקלה על האילוץ - להמציא מהקיים או לחדש על מנת לקבל יותר מ- 100% , בהתחלה ללא תוספת עלות.  אם נדרש בסוף להוסיף משאבים, יש לענות על השאלות - איפה, כמה, ומתי. 

·       זיהוי אילוץ חדש - שיפור מחזורי מתמיד.

 

בחודש פברואר 2014 אמורה חברת A2B לקיים סדנה בנושא זה לאנשי פיתוח, מהנדסים, מנהלי ייצור, מנהלי פרוייקטים, מנהלי קווי ייצור, מנהלי תפעול, מנהלי תפ"י, מנהלי רכש ולוגיסטיקה.

מר לואיס טריגר, מנחה ויועץ מוכר ומנוסה במתודולוגיות וטכניקות ניהול מתקדמות, ינחה סדנה זו.

למידע והרשמה

שירה היימן, מנהלת ההדרכה בחברת A2B- טל'  03-9044077/112   

shira@a2business.co.ilwww.a2business.co.il