חיפה מיישמת מערכת ללימודים באמצעות מערכת וידאו קונפרנס

יום ב', 3 בדצמבר 2012

כחלק מהיערכות לשעת חירום השיקה חיפה פיילוט למערכת ללימודים פרונטאליים מרחוק באמצעות מערכת וידאו קונפרנס. במסגרת הפיילוט יעשה שימוש במערכות מתקדמות ללמידה באינטרנט שהוקמו על ידי עיריית חיפה, המרכז החיפאי לקידום המחשוב והטכנולוגיה בחינוך (מק"מ) בניהולו של ד"ר שמואל ארנון וחברת YouCCטכנולוגיות, המתמחה בתחום פתרונות הווידאו. במהלך שנה"ל הנוכחית מק"מ - חיפה בשיתוף עם חברת YouCCטכנולוגיות יקיימו את הפיילוט בחמישה בתי ספר– 4 בתי ספר על יסודיים ובית ספר יסודי אחד. הפיילוט יהיה שלב מקדים לקראת יישום הפתרון בכול מערכת החינוך של העיר חיפה, והוא שלב נוסף במימוש החזון של ראש עיריית חיפה, עו"ד יונה יהב, בהכנת מערכת החינוך לזמן שגרה וחירום, תוך שימוש בכלי תקשוב.

יכולות הוידאו קונפרנס של המערכת מבוססות על טכנולוגיות התקשורת והשיתוף של מיקרוסופט, המאפשרות לנהל מערך שיעורים בלימוד מרחוק דרך פורטל החינוך של העיר באינטרנט - "חיפהנט". באמצעות המערכת יכול כול מורה לנהל את השיעורים מביתו באופן חזותי ובזמן אמת תוך שימוש במצלמות וידאו אישיות המותקנות בכל מחשב אישי, ובמקביל התלמידים משתתפים בשיעורים בזמן אמת ובאופן פעיל מבתיהם. התלמידים צופים במורה על חלק ממסך המחשב כאשר רובו של מסך המחשב הופך ללוח כיתה וירטואלי בשליטת המורה, שמאפשר לו להציג חומרי לימוד, שאלות, סרטונים, מצגות, לקיים דיון עם התלמידים, לערוך בחנים וסקרים, ולקבל משוב מהמערכת לגבי השתתפות התלמידים בשיעור.

בשלבים הבאים של התפתחות המערכת היא מתוכננת לאפשר הקלטה ושמירה של השיעורים שהתקיימו, כך שתלמידים שלא השתתפו בשיעור בזמן אמת יוכלו לצפות בהם במועד מאוחר יותר. השדרוג של המערכת בעתיד יאפשר להעלות מערכי שיעור מלאים בוידאו וצפייה בהם בכול זמן ובכול מקום.

את הפיילוט ללימוד מרחוק נבחרה לבצע חברת YouCCטכנולוגיות המתמחה בפתרונות ווידאו ללמידה מרוחקת, מפתחת ומיישמת פתרונות מבוססי מיקרוסופט לארגונים גדולים, בהתבסס על מומחיותה בתחום. מחברת YouCCנמסר כי הפרויקט כלל שלושה אתגרים טכנולוגיים מרכזיים: הקמה של תשתיות תקשורת ורוחבי פס גבוהים שיאפשרו לקיים שיעורים באיכות שידור וקליטה גבוהים; התקנה של תוכנות ואביזרי חומרה (מצלמות ואוזניות) במחשבים הפרטיים של משתמשי המערכת - מורים ותלמידים; והדרכה של משתמשים שלא מכירים את הפונקציונאליות של המערכת.

חברת YouCCהתבססה בפיתוח המערכת במתודולוגיות מחזור חיים של מדיה דיגיטלית Digital Content Lifecycle. החברה תבנה את התשתיות הטכנולוגיות לתמיכה בלימוד מרחוק בקנה מידה רחב ותבצע את הפריסה של המערכת, כולל הדרכות ותמיכה טכנית, על מנת לאפשר לימודים מרחוק בכול מערכת החינוך של חיפה.

מערכת הוידאו-קונפרנס החדשה תשדרג משמעותית את יכולות פורטל "חיפהנט", שהושק כחלק מהפקת הלקחים לאחר מלחמת לבנון השנייה, והוא נועד לספק פלטפורמה שתסייע למערכת החינוך להמשיך ולתפקד בשעת חירום. פורטל החינוך "חיפהנט" כולל אתר לכול בית ספר, פורומים, סביבות למידה, מערכת תקשורת קהילתית והודעות המועברות דרך אתר בית הספר, כך שהיא מאפשרת לכול מורה ומנהל לשמור על קשר עם התלמידים לא רק לצרכי לימוד אלא גם להעניק תמיכה רגשית וליזום פעילויות חברתיות במסגרת הבית ספרית בשעת חירום. כיום, 3 שנים לאחר תחילת פיתוח המערכת, כמעט כל בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכוניים עושים שימוש סדיר במערכת גם בשגרה.