חשד לסחר במדבקות מזויפות

יום ד', 11 ביולי 2012


המדבקה נותנת ללקוח אינדיקציה שרכש מערכת הפעלה מקורית. התופעה של סחר במדבקות מביאה להטעיית הציבור ומכירת מערכות הפעלה ללא רישיון עלולות לחשוף את הצרכן לתוכנות זדוניות ווירוסים.

בימים אלה הגישה מיקרוסופט תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז כנגד חברת ביט פור יו (י.ב.) בע"מ ומנהלה בגין חשד  לסחר במדבקות  מערכת ההפעלה Windows 7 Proמזויפות.

טרום הגשת התביעה ביצעה מיקרוסופט 2 רכישות מהמשווק. במהלך הרכישות מכר המשווק לחוקרים פרטיים מטעם מיקרוסופט מדבקות אותנטיקציה עבור מערכת ההפעלה Windows 7 Proהחשודות  כמזויפות. בעת רכישת מחשב, הצרכן אמור לקבל מחשב הכולל מערכת הפעלה שהותקנה על ידי המשווק ובנוסף מדבקת אותנטיקציה של מערכת הפעלה אשר נותנת אינדיקציה ללקוח שאכן רכש מערכת הפעלה עם רישיון. התופעה של סחר במדבקות אותנטיקציה מזויפות מביאה להטעיית הציבור ולהתקנת מערכות הפעלה ללא רישיון, העלולות לחשוף את הצרכן לתוכנות זדוניות ווירוסים.

באמצעות באי כוחה, עורכי הדין עידן סידס, עודד שטייף וקרן רובינשטיין, הגישה מיקרוסופט לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה תביעה לצו מניעה קבוע, מתן חשבונות ותביעה כספית בסך 1,000,000 ש"ח. בין היתר, מבקשת החברה לאסור על המשווק סחר במדבקות אותנטיקציה מזויפות.

"מלבד הטעיית הצרכנים במכירת מדבקות מזויפות, סחר במדבקות מערכות ההפעלה בא בדרך כלל בד בבד עם פיראטיות וזיופי תוכנה אשר חושפים את הצרכנים לנזקים וסיכונים שנובעים משימוש בתוכנות לא מקוריות", אומרת,חגית גרוס, מנהלת הרישוי וזכויות היוצרים במיקרוסופט ישראל: "בישראל גוברת המודעות לשימוש בתוכנות מקוריות ואנו נמשיך בפעילויות להגברת המודעות במטרה לצמצם תופעות מסוג זה".

פיראטיות תוכנה יכולה להתבצע בכמה  אופנים:

מכירת מחשבים שעליהם מותקנות תוכנות ללא רישיון. במקרה כזה מותקנת תוכנה מועתקת על גבי הכונן הקשיח במחשב אך הלקוח מקבל תוכנה ללא רישיון. במקרים רבים אף מנצלים משווקים את תמימות הלקוח, גובים מחיר מלא על התוכנות ולא מספקים את התוכנות המקוריות. התוצאה: בפועל מחזיק הלקוח בתוכנות פיראטיות.דרך נוספת  מכירת תוכנות מזויפות, שנראות כתוכנות מקוריות ונמכרות במחיר מלא.

 

מספר כללים ללקוח ולמשווק להימנעות מרכישת תוכנות לא חוקיות:

בעת רכישת מחשב יש לשים לב שמדבקת האותנטיקציה של מערכת ההפעלה חדשה וללא קצוות מקולפים. רכישת מדבקות אותנטיקציה של מערכות הפעלה אלו, כמוצר בפני עצמו, אסורה. מדבקה המגיעה בנפרד או על גבי גליל הינה חסרת כל ערך ועלולה להיות מזויפת. בנוסף, יש לבדוק אם שם המותג על גבי המדבקה זהה למותג המחשב שקנית.

בעת רכישת תוכנה, יש לבדוק שהערכה שלמה. ערכת OEMמלאה לבוני מערכות מחשב System Buliders)) כוללת תקליטור עם הולוגרמה, חוברת ומדבקת אותנטיקציה, ארוזים כולם ביחידה אחת. אם אחד ממרכיבים אלו חסר הערכה חסרת ערך.

יש לבדוק שמצוין שמה של מערכת ההפעלה העדכנית ביותר. מיקרוסופט משווקת בשלוש השנים האחרונות את מערכת הפעלה Windows 7ואם מופיעה מערכת הפעלה ישנה יותר יש לבדוק שהיא אכן בעלת רישיון. ישנם המציעים תקליטורים מסוג Fulfillment Mediaשל תוכנות מיקרוסופט, שהינם חלק מחוזי רישוי ארגוניים. תקליטורים אלה נשלחים ללקוחות הרישוי של מיקרוסופט כתקליטורי גיבוי והתקנה בלבד וללא תוכניות רישוי מתאימות. הם חסרי כל ערך והשימוש בהם אסור, כפי שאף מצוין במפורש על גבי התקליטור.

אם המחיר נמוך בצורה המעוררת חשד, קיימת סבירות גבוהה כי הערכה אינה חוקית. עם זאת, לעיתים קרובות תוכנות מזויפות נמכרות בסביבות אותו מחיר כמו תוכנה מקורית.

הסיכונים שבשימוש בתוכנות פיראטיות:

אבטחה-דיסקים מזויפים ולא בדוקים עשויים להכיל וירוסים שיפגעו בכונן הקשיח ולשתק את הרשת כולה. בנוסף, רכישת תוכנה מאתר אינטרנט ללא מוניטין מגדילה את הסיכויים להורדת תוכנות זדוניות, ווירוסים, אשר מאטים את מהירות המחשב וביצועים פחות אמינים. תוכנות מזויפות לא מאפשרות גישה להגנה דוגמת מנוי חינם ל- Microsoft Security Essentialsופיתרון האנטי וירוס של מיקרוסופט.
 

תמיכה-שימוש בתוכנות המקוריות ובשירותים המקוונים של מיקרוסופט מאפשר גישה לתמיכה טכנית, תכונות המוצר המעודכנות ושדרוגים שוטפים שזמינים אך ורק עם תוכנות מקוריות של מיקרוסופט, ואם אתם בוחרים להירשם לשירותים המקוונים של מיקרוסופט, ניתן לקבל את תשתית המחשוב מאובטחת ומנוהלת עם הכלים המעודכנים ומפעילה את הגרסאות העדכניות של מוצרי מיקרוסופט.

מקסום ההשקעה- בעוד השימוש בתוכנות פיראטיות עלול להאט את קצב העבודה והביצועים, השימוש בתוכנות מקוריות של מיקרוסופט בעסקים מבטיח את הגברת הפעילות הרציפה של המערכת וביצועים טובים יותר. תוכנות מקוריות יעילות יותר למערכות שירות ומגבירות את היעילות והפרודוקטיביות.

פגיעה במוניטין ובאמינות-השימוש בתוכנות לא מקוריות מאיים על עסקים כולל אחריות משפטית, עלויות, בעיות טכניות, אובדן מידע, גניבת זהות וחשיפה לאיומי אבטחה. באמצעות אספקת תוכנה מקורית ישנה הגנה מפני חשיפה לתוכנות זדוניות ולא רצויות, וירוסים ועוד.

כיצד תדעו אם התוכנה שמותקנת אצלכם בעלת רישיון?

- באמצעות אתר האינטרנט "איך אפשר לדעת" (howtotell.com), האתר מספק מידע שימושי על חלק ממאפייני האבטחה שאפשר לבדוק כדי לוודא שעותק מערכת ההפעלה חלונות או יישומי מיקרוסופט הם מקוריים ונתמכים באופן מלא. אדם שברשותו תוכנה של מיקרוסופט ויש לו חשש כי היא חסרת רישיון או מזויפת, יכול לשלוח אותה אל מיקרוסופט לבדיקה. השירות ניתן ללא תשלום. לפרטים יש לפנות לשירות הלקוחות של מיקרוסופט בטלפון: 09-7625400