חשד לשחיתות והטיית מכרז בחברת החשמל

יום ה', 26 בינואר 2012

 

המבקר הפנימי של  חברת החשמל  בודק חשד שלפיו מכרז מחשוב שבו זכתה חברת סיסטמטיקס היה לקוי מיסודו.

סיסטמטיקס, הפועלת מאז 1979, מתמחה בפיתוח, בשיווק ובתמיכה של טכנולוגיות בתחום תשתיות המחשוב והיישומים הייעודיים, וחברת החשמל נחשבת לאחד מלקוחותיה הבולטים. לאורך השנים זכתה החברה בכמה מכרזים של חברת החשמל. בינואר 2000 ביצעה סיסטמטיקס יישום מערכת ניהול אחזקה מתקדמת בתחנות הכוח של החברה, פרויקט שכלל התקנת שרתים ומחשבי פי.סי, הסבת נתונים והתקנת מערכת ניהול אחזקה. עם לקוחותיה של סיסטמטיקס נמנים גם רפאל, קק"ל, בזק, תעש, התעשייה האווירית, מוטורולה וכמה משרדי ממשלה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "הליכי הביקורת הפנימית הם תהליכים חסויים. כל ממצאי הביקורת הפנימית מדווחים למנכ"ל, ליו"ר הדירקטוריון וליו"ר  ועדת הביקורת של הדירקטוריון ומתנהלים עליהם דיונים. חברת החשמל מטפלת בליקויים בהתאם לממצאים ומסיקה את המסקנות הנדרשות". בסיסטמטיקס סירבו להגיב לידיעה.

זוהי איננה הפרשה הראשונה מסוגה שנחשפת בחברת החשמל. בשנת 2002 נחשף כי דירקטור לשעבר בחברת החשמל, השופט בדימוס דן כהן, חשוד בקבלת שוחד מחברת סימנס תמורת קידום עסקיה עם החברה. מהפרטים שנחשפו עלה כי בסיועו של הדירקטור המשוחד לכאורה, ששימש בזמנו כיו"ר ועדת נכסים וחבר בוועדת הכספים בדירקטוריון חברת החשמל, קודמה עיסקה לרכישת 5 טורבינות גז מסימנס במחיר של כחצי מיליארד שקל כל אחת.

החשדות נגד כהן העלו עוד כי גרם לחברת החשמל לרכוש קרקעות באשדוד מחברת תעשיות רוגוזין במחיר מופקע, תמורת שוחד שקיבל לכאורה מהחברה. בעקבות החשדות נמלט השופט בדימוס לפרו, ומאז המדינה מנסה להביא להסגרתו.