חשש מפני התקפת נגד סייברית איראנית

יום א', 3 ביוני 2012

הגילויים האחרונים על מלחמת הסייבר  נגד איראן כנראה בהנהגת ארצות הברית מעוררים חששות  בקרב קהילת העסקים שם.

ניו יורק טיימס דיווח על מעורבות נרחבת של ממשלת ארה"ב בפיגועים מסוג  Stuxnetו-frame  נגד איראן והעיתון חושש מפני עלייה חדה בהתקפות איראניות בחסות המדינה  נגד עסקים אמריקנים ומטרות תשתית קריטית.
דו"ח דרמטי שפורסם בעיתוני ארה"ב מתאר כיצד הנשיא אובמה, וקודמו הנשיא בוש  ניהלו את הפיתוח של  קמפיין הסייבר לשיבוש יכולות הגרעין של איראן.
הסיפור, אשר מצטט מקורות אנונימיים מספר, מתאר כיצד Stuxnetתוכנן על ידימומחי ביטחון בישראל ובארצות הברית  כדי לפגוע ולבטל צנטריפוגות להעשרת  אורניום במתקן בנתאנז של איראן גרעינית.
דו"ח הניו יורק טיימס וא מדבר על איך אובמה החליט להאיץ את התקפות סייבר - שם הקוד "המשחקים האולימפיים" גם לאחר שנודע לו כי Stuxnetהחל  לתקוף מערכות בקרה תעשייתיות במדינות אחרות גם כן.

התקפות Stuxnet הוציאו זמנית מכלל שימוש כמעט חמישית - 5,000 צנטריפוגות וגרמו לעיכוב משמעותי לתוכנית האיראנית.
ההתקפות הללו סימנו  את הפעם הראשונה שבה תולעת המחשב  הופעלה כדי לגרום נזק פיזי לרכוש, מה שגרם לרבים לקרוא  ל-Stuxnet תפיסתהמלחמה המתוחכמת ביותר של תוכנות זדוניות שהופעלה אי פעם.

אלןPaller, מנהל המחקר במכון SANS, אמר כי חשיפה פומבית של מעורבות ארה"ב ב-Stuxnet ואולי ב-flame   תדרבן התקפותדומות כנגד המערב באמצעות אותו סוג של טקטיקות וכלי נשק סייבר,  "עכשיו אנחנו הולכים להיות מטרה להתקפות מסיביות"..