טלוויזיה פיראטית בזול

יום א', 21 באפריל 2013

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

סוג חדש של גניבה "אווירית" החל לספק (באיזור ניו יורק) תוכניות טלוויזיה מגוונות במחיר זול ביותר ישר למסך המחשב. החידוש הזה מאיים עתה על התעשייה הענקית של חברות הכבלים הקשורות לתחנות הטלוויזיה האמריקאיות.

האיום נולד בעקבות סקר שערך היזם ממוצא הודי צ'אט קנואיה בקבוצת מיקוד כאשר שאל את הנאספים שאלה פשוטה – מי אוהב את חברות הכבלים, על החשבונות הגבוהים שלהן?

איש לא הצביע בעד למעט אחד שהתברר כי הוא עובד באחות החברות הלו.

כך נולד הרעיון לעקוף את עולם הכבלים והקישור הטלוויזיוני היקר ולחפש דרך חילופית.

 Aereo  מבוסס על רעיון פשוט מאוד: קליטה דרך אנטנת טלוויזיה רגילה, יכולה להיות זמינה דרך האינטרנט.  בהתבסס על הנחה זו, החברה בנתה מרכז נתונים במחסן גדול עם אנטנות "אישיות" קטנות שיכולות ללכוד את אותות  הטלוויזיה מהאוויר ולהפיץ אותם ללקוחותיה דרך האינטרנט.  הוספת טכנולוגיה של שכבת תוכנה קטנה  מאפשרת לחברה לספק שירותי DVR(העברות וידאו דיגיטליות) יחד עם שידור רגיל, מה שאומר שהמנויים שלה ניתן להקליט תוכנית טלוויזיה אחת בזמן שהם צופים על מסך המחשב (או הטלוויזיה בעזרת סטרימינג) באחרת בשידור חי ניתן להציג קליטה זו במגוון מכשירים כולל באפל מכשירי iOS,  ובקרוב מכשירים מבוססים Android.

 וחשוב מכל, זה  נראה לכאורה חוקי לחלוטין: החברה מצאה פרצה מעניינת באופן שבו המודל העסקי

של טלוויזיה עובד כיום: רשתות השידור יכולות לקבל רישיונות שידור מה-FCC(רשות התקשורת הפדרלית האמריקאית) , וכך מתאפשר להם לשלוח את האות שלהם על פני האוויר למיליוני לקוחות.

במשך יותר ממחצית המאה, זו עסקה נהדרת עבור קופות חברות טלוויזיה כפי שיכולות  להגיע

למאגרים גדולים  של לקוחות מבלי לדאוג לבניית תשתית חומרת תקשורת.

לכך נוספה הטכנולוגיה של  העברות טלוויזיה בשיטת  שירות בתשלום אישי "לפי דרישה".

 Aereo מנצלת פרצות אלה בכך שהיא קולטת את המשדרים השונים ומעבירה אותם ממסך טלוויזיה למסכי המחשב.

עתה מחכים הכל לפסיקת בתי המשפט אליהם פנו חברות הכבלים בטענה של "גניבת זכויות" מה שיקבע בין היתר את זכות הקיום של Aereo ואלה שיבואו בעקבותיה ואת החובה שלה לשלם עבור המשדרים שהיא קולטת ומפיצה.