יאהו ממשיכה לחפש קונים

יום ד', 30 במרץ 2016

חברת יאהו שבשנים האחרונות מדשדשת  מאחורי מתחרותיה ממשיכה במאמציה למכירת נכסים.

יאהו מבקשת בימים אלה לקבל הצעות רכישה עד ל-11 באפריל.   

דירקטוריון יאהו ממשיך לקדם את התוכנית למכור את רוב נכסי החברה, ונותן למתמודדות הפוטנציאליות הזדמנות להגיש הצעות רכישה. ה"וול סטריט ג'ורנל", דיווח שבחברה ביקשו לקבל את הצעות רכישה  אך דובר יאהו סירב להגיב לדיווחים.

לפי דיווחים נוספים, הדירקטוריון מעוניין למכור את חטיבת הרשת ואת רוב אחזקות יאהו במזרח הרחוק, ודורש עבור חטיבת הרשת בלבד - עסק הליבה של יאהו - 10 מיליארד דולר.

שמן של מספר רוכשות פוטנצאליות עלה בתקשורת בחודשיים האחרונים, וביניהן ורייזון, חברת האינטרנט IAC, קרן הגידור KKR, קבוצת המגזינים טיים ומיקרוסופט. ורייזון מעוניינת להשתמש ביאהו על מנת לקדם את הנוכחות שלה בתחום המדיה והתוכן, בעוד שמיקרוסופט רוצה לשמר את שיתוף הפעולה בין שתי החברות בתחום החיפוש – יאהו משתמש כיום במנוע החיפוש של בינג ובפלטפורמות הפרסומות של מיקרוסופט.

העיתון "כלכליסט" מציין כי שווי השוק של יאהו מוערך ב-33 מיליארד דולר, כאשר האחזקות האסייתיות מהוות את החלק העיקרי של החברה – ליאהו יש עשרות אחוזים בעליבאבא הסינית וביאהו יפן, האתר הפופולרי במדינה.

שווי האחזקות של יאהו ביאהו יפן ועליבאבא מוערכות כיום ב-37 מיליארד דולר לכן, לפי חלק מההערכות, בניקוי האחזקות האלו, המזומנים והנכסים הפיזיים של יאהו, החברה נסחרת בפחת של מספר מיליארדי דולרים. לא ברור כעת האם יאהו מתכוונת למכור חלק מהנכסים או את כל החברה, והאם היא תאפשר פיצול של הנכסים בין כמה רוכשות או שתדרוש שהחברה תימכר כחבילה.

ב"וול סטריט ג'ורנל" טוענים כי כ-40 חברות הגישו הצעות רכישה לפחות לחלק מנכסי יאהו, והדירקטוריון בורר כעת את ההצעות ובוחן גם בוחן כיצד הרוכשים הפוטנציאלים מתכוונים לממן את העסקה. בדיווחים נפרדים נטען כי מיקרוסופט מוכנה לסייע במימון כל עסקה אפשרית, במידה והדבר יבטיח את המשך החוזה בין יאהו ומיקרוסופט.

בינתיים, מצבה של יאהו ממשיך להתדרדר. מנכ"לית החברה, מאריסה מאייר, שהיתה בבחינת "כוכב עולה" מבטיחה כי יש לה תוכנית לשלוש השנים הקרובות שתשקם את החברה, וכוללת בין השאר מכירה של חלק מהנדל"ן והפטנטים של יאהו וגל פיטורים נוסף של 1,700 איש על מנת לממן המהפך. אבל כעת נראה כי המשקיעים אינם מוכנים לתת לה הזדמנות נוספת. קרן הגידור סטארבורד ווליו, המחזיקה ב-1.7% ממניות החברה, אף הצהירה שהיא מעוניינת להחליף את כל הדירקטוריון הנוכחי בגלל "מחדל ניהולי מתמשך".