יבוא סמארטפונים מחודשים יוזיל מחירים

יום ה', 21 ביולי 2016

משרד הכלכלה נתן אור ירוק ליבוא של סמארטפונים "מחודשים". פרושו של דבר מכשירים מבוקרים זולים בעשרות אחוזים.

חברות תקשורת גדולות בעולם רוכשות מאות אלפי מכשירי סלולר מהיצרניות הגדולות. לעתים מכשירים אלו מוחזרים לחברות, או לפעמים מאוחסנים במחסני החברות לאורך תקופה ארוכה מבלי שנעשה בהם שימוש, במקרים אלו הטלפונים חוזרים לשוק על ידי היצרניות.

הטלפונים נרכשים מחדש על ידי פעילים בשוק הסלולר, ולאחר מכן עוברים תהליך אשר נקרא חידוש, הטלפונים נבדקים ולעתים משופצים ונמכרים מחדש לצרכנים.

מדוע זה טוב? מכיוון שהיצע המכשירים גדל, באופן זה ניתן לרכוש מכשירים יקרים בהנחה של עשרות אחוזים ממחיר השוק, מה שמאפשר גם לאנשים שאין להם סכומים גבוהים להשקיע על טלפון מתקדם לעשות שימוש בכזה.

כמו כן, ישנם טלפונים מסוגים שונים שניתן לרכוש אותם רק בגרסה המחודשת.

בסך הכול יש לעודד את הייבוא המקביל שכן הוא תורם להורדת המחירים בשוק ולתחרותיות המועילה לצרכן.

למה לשים לב וממה להזהר ?

כמו בכל שוק שנפתח לתחרות, לעתים התחרות הופכת פרועה, הסיבה לכך היא שחסמי הכניסה יורדים, אם בעבר לא ניתן היה למכור פלאפונים אלא באמצעות הייבואן הרשמי והטלפונים נמכרו רק על ידי חברות הסלולר אשר גבו מחירים מופקעים עבור המכשירים, כיום עם הסרת המגבלות חלה תופעה של חנויות רבות שצצות בכל פינה ומוכרות פלאפונים. למשל, הרבה חנויות שכונתיות המכונות פיצוציות התחילו למכור פלאפונים. אמנם פלאפון הוא לא בקבוק משקה קר, לעתים יש לו בעיות וצריך שיהיה מישהו לחזור אליו במקרה של בעיה או צורך באחריות. צרכנים רבים מאוד נפגעו מרכישה אצל חנויות אשר לא יכולות לספק אחריות או לא מעוניינות בכך.

לקוחות רבים נכוו מרכישה של טלפון נייד באחת החנויות המפרסמות את מרכולתן באתרי השוואות המחירים למיניהם. כאשר רוכשים מחנויות אלו יש לבחון היטב מה רוכשים, הרבה אנשים גילו שהם שילמו מחיר זול אך הפלאפון שקיבלו לא היה מה שהזמינו, ולעתים במקום פלאפון חדש קיבלו פלאפון ישן אשר נהרס לאחר כמה ימים. במקרים גרועים יותר, אין עם מי לדבר לאחר המכירה, בעל החנות לא מוכן לתת החזר על הטלפון ולא לספק אחריות מלבד אחריות בתשלום.

אתרי השוואות המחירים גרמו לכך שחנויות רבות רוצות להופיע במחיר הזול ביותר. הדבר הוביל לכך שהרבה מכשירים הנמכרים באמצעות אתרי השוואת המחירים הם טלפונים מחודשים ולא חדשים ! כמו כן, טלפונים רבים מגיעים ללא קיט מקורי, למעשה הטלפון מגיע ברוב המקרים כיחידה בודדת לעתים אף ללא סוללה, כרטיס זיכרון וללא אוזניות וקבל USB, אשר מצורפים לחבילות המקוריות.

רמות שונות של טלפונים ניידים מחודשים:

טלפונים שהיו בשימוש עוברים טיפול ולאחר מכן נחשבים מחודשים, אמנם ישנן רמות שונות של חידוש. החידוש ברמה הפחותה ביותר נמכר במחיר הזול ביותר, כך יוצא שזו הסכנה הגדולה ביותר בעת רכישת טלפונים מחודשים, חנויות רבות מתפתות ורוכשות טלפונים ברמת חידוש גרועה, ומוכרים אותם לצרכנים במחיר זול מבלי שאלו יודעים איזה טלפון רכשו, לעתים מדובר בטלפונים אשר מפסיקים לפעול לאחר מספר חודשים בודדים. זה אחד הדברים עליהם הכי קשה לעקוב !

מה צריך לעשות ?

אין תשובה מוחלטת, מי שמעוניין בטלפון ברמה הגבוהה ביותר, רצוי שירכוש טלפון עם אחריות של ייבואן רשמי, טלפון זה עולה יותר לעתים עד כדי 20%-30%, אמנם האחריות ניתנת לשנתיים, כמו כן אתם יודעים שהטלפון שרכשתם הוא חדש ולא משומש.

אבל, למתמש הרגיל טלפון מחודש (וזול) הוא מספיק והותר.