יבמ וסמטק מציגות טכנולוגיית תקשורת לשירותים לעולם האינטרנט

יום ד', 1 באפריל 2015

 

יבמ וחברת Semtech מציגות טכנולוגיה חדשה המבוססת על רשתות תקשרות רחבות בעלות צריכת זרם נמוכה (LPWANs), ומציעה שורת יתרונות משמעותיים בהשוואה לרשתות סלולאריות ולרשתות WiFi  בתקשורת בין מכונה למכונה, M2M.

המיצוי המלא של הפוטנציאל העסקי הגלום באינטרנט של החפצים  (IoT), באמצעות איסוף כמויות גדולות של נתונים ממכשירים שונים, ניתוח המידע ופעילות על בסיס התובנות המופקות ממנו, נתקל עד היום באתגרים טכניים דוגמת אורך חיי סוללה, טווח תקשורת מוגבל, עלויות גבוהות והיעדר תקנים מוסכמים.

הטכנולוגיה החדשה, שזכתה לשם LoRaWAN, ראשי תיבות אנגליים של "רשת רחבה לטווח ארוך", מתגברת על מכשולים אלה. בעזרת מפרט חדש ופרוטוקול לרשתות רחבות הפועלות בטווחי התדרים האלחוטיים הפתוחים לשימוש חופשי, מסוגלת הטכנולוגיה לקשר חיישנים במרחקים גדולים, תוך שמירה על אורך חיי הסוללה, והסתפקות בדרישות תשתית מזעריות. כל אלה, מאפשרים להציע יתרונות דוגמת ניידות משופרת, אבטחה, תקשורת דו-כיוונית ואיסוף נתוני מיקום ומצב – הכל תוך מזעור העלויות.

יבמ העמידה את קוד המקור של פרוטוקול LoRaWAN לשימוש פתוח, תחת הרישיון הציבורי של כלי אקליפס, לטובת מפתחי ציוד קצה.

על מנת לתמוך בטכנולוגיה החדשה, הקימו יבמ, סמטק ושורת חברות נוספות מסגרת חדשה לשיתוף פעולה, LoRa Alliance, שתקדם את תהליכי התקינה של רשתות LoRaWAN.

ההתאגדות החדשה חותרת לשלב חומרה ותוכנה המבוססת על תקני התקשורת החדשים, לשימושם של מפעילי תקשורת ומפעילי רשתות, באופן שיאפשר להם להציע שירותי אינטרנט של חפצים הן למגזר העסקי והן לצרנים פרטיים. החל מחיישנים ומכונות ועד לצגים ולמערכות מחשוב לביש, קישור מהיר של מיליארדי מכשירים עשוי להתנהל במתכונת שקופה ופשוטה לא פחות מאשר משלוח SMSבאמצעות חברת התקשורת הסלולארית.

חיישני LoRaWANמסוגלים לתקשר למרחקים של יותר מ- 100 ק"מ בסביבה פתוחה, 15 ק"מ בסביבה חצי-עירונית טיפוסית ו- 2 ק"מ באזורים עירוניים צפופים, בקצבים שבין 300 סיביות לשניה ל- 100 kbit/s

מפעילי טלקום וספקי רשת אחרים סביב העולם מזהים עשרות שימושים אפשריים לרשתות LPWAN. מכונות מכירה אוטומטיות יוכלו לדווח על מצב המלאי ולהזמין טכנאי תחזוקה, ערים יוכלו להפעיל מדחנים חכמים שיודיעו לנהגים היכן ניתן למצוא מקום חניה פנוי, בעלי חיות מחמד יוכלו לעקוב אחר החיות אותן הן מטפחים, ספקי שירותי לוגיסטיקה יוכלו לעקוב אחר מכולות על גבי משאיות, אניות או רכבות, וחברות אנרגיה יקבלו התראה אוטומטית כאשר בלון הגז בבית הצרכן עומד להתרוקן.

שילוב בין החיישנים החדשים ובין מערכת השליטה והבקרה של יבמ לטווח ארוך, LRSC, ותשתיות שירותי הענן של יבמ ליישומי אינטרנט של חפצים, מאפשר הקמה יעילה ומהירה של יישומי תקשורת בין מכונה למכונה, ויישומי אינטרנט של חפצים. כלי LRSCשל יבמ מספקים את שכבת תוכנת התשתית, ומהווים את הדבק המאפשר למשתמשים לקשר, לנהל ולהרחיב את הפריסה של מליוני מכשירים מקושרים לרשת.

סמטק, הנסחרת בבורסה מאז 1967 (SMTC, NASDAQ), מספקת שבבי עיבוד אותות אנלוגיים ועיבוד אותות מעורבים, לפלח העליון של שוק מוצרי הצריכה, מחשוב ומערכות תקשורת.