יחריף המחסור בכוח אדם בישראל בתחום הגנת הסיבר

יום ב', 5 בדצמבר 2016

"איומי הסייבר הולכים ומתרבים והם הופכים לחמורים יותר ויותר עד כדי איום על הבטחון הלאומי וההתנהלות הכלכלית בישראל" כך אומר האנליסט ד"ר ג'ימי שוורצקוף, מנכ"ל חברת המחקרSTKI  . "כיום יש כבר מחסור בכ-1,500  אנשי מקצוע בתחום הגנת הסייבר במגזרים השונים, ובתוך שנתיים עלול מספר העובדים החסרים בתחום זה להגיע ל- 2,000. במבט ראשון המספר אולי אינו נראה מבהיל, אך פירושו המעשי הוא שכ-2,000 ארגונים בארץ יסבלו מהגנת סייבר לקויה, וזה כבר מצב קריטי. כמות אנשי הגנת הסייבר המשתחררים משירות צבאי בתוספת בוגרי אוניברסיטאות וקורסים שונים אינה מדביקה את הפער ובעתיד הרחוק יותר המחסור יגיע לאלפי אנשי מקצוע נוספים".

"קיימים אמנם דיבורים על הכנסת לימודי הגנת סייבר לבתי ספר תיכוניים ואף יסודיים אך מעבר לדיבורים לא נעשה הרבה ומספר הכיתות והקבוצות ללימוד הגנת סייבר מועט ביותר" אומר ד"ר שוורצקוף . "לשם השוואה – בארה"ב ובאירופה הולכות ונוצרות תכניות לימוד להגנת סייבר בבתי ספר תיכוניים, סדנאות לבני נוער בתחום זה, ואף מחנות קיץ שמשתתפיהם לומדים ועוסקים בהגנת סייבר. ישראל חייבת לאמץ מידית את הסטנדרטים ההולכים ומתפתחים בארה"ב ובאירופה, במיוחד לאור האיומים ההולכים וגוברים העלולים להחריף עוד יותר את המחסור בבעלי מקצוע מיומנים".

מנכ"ל STKI  מציין כי קשת האיומים בתחום הסייבר נרחבת ביותר ועלולה לערער את חוסנה של ישראל ברמה הלאומית ולפגוע כמעט בכל אזרח. "האיומים מגיעים מכיוונים שונים ומשונים, החל מגורמים עוינים לישראל וכלה בעברייני מחשב, האקרים המבצעים את פעילותם כמעין 'ספורט' וגורמים מסחריים המעוניינים לשים את ידם על מידע כלכלי חיוני. גם קשת המקצועות הנדרשים להגנת סייבר היא נרחבת ביותר, חלקם מחייב הכשרה בסיסית וחלקם הכשרה מעמיקה וממושכת. בוגרי תיכונים יכולים למלא לפחות את התפקידים המחייבים רמה בסיסית".

"על מנת להרחיב את מספר אנשי הגנת הסייבר מן הראוי גם להעניק במימון המדינה קורסים ליוצאי צבא המעוניינים במקצועות אלו ולהפכם לעבודה מועדפת" אומר ד"ר שוורצקוף. "הכשרת עובדי הגנת סייבר היא צורך קריטי לאומי ויש להקצות לכך את כל המשאבים הנדרשים, כך שאין להסתכל על התקציבים הנדרשים לכך כעל הוצאה, אלא כעל השקעה חיונית לעתידה של ישראל".