יציבות בהשקעה של הון סיכון

יום ב', 4 ביולי 2016

בניגוד להלכי רוח על נסיגה בענף, נראה כי תעשיית ההיי-טק לא ממש חווה האטה וכספי הון סיכון ממשיכים לזרום לחברות שרוצות להיות "הדבר הגדול הבא".

מבדיקת "גלובס" עולה כי ברבעון השני של השנה, חברות היי-טק ישראליות גייסו 1.4 מיליארד דולר - שיא של כל הזמנים - וזאת לעומת 1 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, ו-1.1 מיליארד דולר ברבעון השני של 2015 (בדיקת IVC).

יש להזכיר כי ברבעון השני התרחשה השקעת ענק של 300 מיליון דולר ב-GETT (גט טקסי GetTaxi)הישראלית על ידי פולקסווגן. השקעה זו חריגה בהיקפה ואינה למעשה השקעת הון סיכון, ולכן צריך לנטרל אותה כדי לתת תמונה קצת יותר מדי מדויקת על השקעות הון סיכון בחברות טק ישראליות.

אך אפילו בנטרולה, מתקבלת תמונה שאינה מעידה על האטה של ממש: 1.1 מיליארד דולר - די דומה לרבעון הראשון של 2016 וכמעט זהה לרבעון השני של 2015. כלומר, קצב השיא נשמר. מתחילת השנה מדובר על 2.4 מיליארד דולר לעומת 2.1 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. .

27.9 מיליון דולר הוא הגיוס הממוצע פר חברה ברבעון השני, בנטרול הגיוס של גט מדובר על 12.1 מיליון דולר, חצי מיליון דולר פחות מהממוצע של הרבעון הראשון. נזכיר כי זהו פחות או יותר ההון שנדרש לחברה צעירה, שיש לה הכנסות ראשוניות, לפעול בין שנה עד שנה וחצי. נכון למחצית הראשונה של השנה, מדובר על ממוצע גיוס פר חברה של 14.1 מיליון דולר או 12.4 מיליון דולר ללא גט. כלומר, ללא שינוי מהותי.

13% מהחברות שגייסו מתחילת השנה הן חברות ביומד, כלומר חברות שמפתחות תרופות או ציוד רפואי או פתרון רפואי אחר. זה אומר שעדיין רוב ההון הפנוי להשקעה זורם לכיסן של חברות טכנולוגיה כי באופן טבעי פרופיל הסיכון שלהן נמוך יותר. סך ההון שגייסו חברות ביומד - רק עשירית מסך הגיוס מתחילת השנה.

3 הוא מספר החברות שגייסו מעל 50 מיליון דולר ברבעון השני, וזאת לעומת 4 ברבעון הראשון - די דומה, אך בנטרול גט מדובר על 2 לעומת 4 - כלומר חצי. מתחילת השנה מדובר על 7.  

33% מסך הגיוס ברבעון השני הוא של אותן 3 חברות שגייסו מעל 50 מיליון דולר. במחצית הראשונה של השנה מדובר על 29%. ושוב, 4% מהחברות אחראיות על 29% מהגיוס. כלומר, חלק קטן מאוד של החברות מקבלות נתח משמעותי מעוגת התקציב של קרנות הון סיכון והשקעה.

86% מהחברות גייסו ברבעון השני עד 25 מיליון דולר, כלומר רוב החברות שגייסו הן בתחילת דרכן (הכנסות ראשוניות). במחצית הראשונה של השנה מדובר על שיעור זהה.

45% הוא החלק של אותם 86% בסך הגיוס (47%, נכון למחצית הראשונה של השנה). כלומר, הרבה חברות קטנות, פחות חברות גדולות אך חשוב לזכור שככל שחברה גדלה היא פחות זקוקה לגיוסי הון, ולכן חלקן של חברות קטנות הוא הגדול ביותר.