ירידה בהכנסות יאהו

יום ד', 16 ביולי 2014
הדו"ח הרבעוני של חברת  יאהו לרבעון השני של 2014, מראה רווח של 37 סנט למניה - עלייה של 6% לעומת הרבעון המקביל אשתקד; תחזיות האנליסטים היו לרווח של 38 סנט למניה. הכנסות יאהו הסתכמו ב-1.04 מיליארד דולר, ירידה של 3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. התחזיות היו להכנסות של 1.08 מיליארד דולר. המניה עלתה ב-2% במסחר המאוחר. 
 
יאהו גם רשימה ירידה בהכנסותיה מפרסומות. בעבר מקור ההכנסה הגדול ביותר שלה. במשך שנים ארוכות יאהו היתה החברה עם ההכנסות הגבוהות בעולם מבאנרים ברשת האתרים העניפה שלה, וזה היה עיקר הכנסותיה. אבל חטיבה זו רשמה ירידה של 8% בהכנסות ל-436 מיליון דולר. לפני כשנה, החטיבה רשמה ירידה של 11%. 
 
למרות ההשקה של אתרי תוכן חדשים מבוססי מערכת פרסומות מתקדמת שכוללת גם מידע מטאמבלר, הכנסות יאהו מפרסומות ממשיכות לרדת. בסך הכל, בתוך כשנתיים, הנתח של פרסומות באנרים מכלל הכנסות יאהו מפרסומות ירד מ-55% לפחות מ-50%.
 
הכנסות החברה משירותים ופרסומות מבוססי חיפוש עלו לעומת זאת ב-2% ל-428 מיליון דולר. יאהו גם ממשיכה לשרוף את מאגר המזומנים שלה במסע הרכישות האינטנסיבי שלה, ובזבזה כ-700 מיליון דולר בחצי השנה האחרונה.
 
עם זאת, יש גם מפנה מעודד לעתיד. החברה הצליחה להגיע להסכם עם עליבאבא - חברת האינטרנט הגדולה בסין, שהיא מחזיקה ב-24% ממניותיה ואשר צפויה לערוך בקרוב את ההנפקה הגדולה ביותר של חברת טכנולוגיה בבורסת ניו יורק. לפי ההסכם, תקטין יאהו את כמות המניות שהיא מחויבת למכור בהנפקה, מ-208 ל-140 מיליון. בהתחשב בשווי הצפוי של המניה, ועצם העובדה שיאהו כבר מכרה חלק משמעותי ממניות החברה תמורת רבע מהשווי הנוכחי שלהן, אין זה מפתיע שהמשקיעים מרוצים מכך שיאהו תוכל להחזיק חלק משמעותי מהמניות.
 
הדבר גם מקטין את כמות המניות המינימלית שעליבאבא תהיה חייבת להציע בהנפקה, מה שיהפוך אותה לקטנה יותר ואף יוכל לסייע להבטיח את הזינוק בשווי שלה. מספר משקיעים הביעו דאגה כי יתכן ועליבאבא תציע יותר מדי מניות באופן ראשוני, ותציף את השוק.
 
הדו"ח גם מציג את נתוני עליבאבא המלאים לרבעון הראשון של 2014. חברת האינטרנט הסינית רשמה הכנסות בגובה 1.97 מיליארד דולר, רווח תפעולי בגובה 1.4 מיליארד דולר ורווח נקי בגובה 926 מיליון דולר , עליה של 42%, 37% ו-36% בהתאמה לעומת הרבעון המקביל. נתונים אלו הופיעו בצורה חלקית בעדכון התשקיף האחרון שעליבאבא הגישה לרשות ניירות הערך האמריקאית, אבל לא בפילוח רבעוני.