ירידה בהשקעות היטק בעולם

יום ב', 31 באוקטובר 2016

האם ההשקעות בהי-טק עברו כבר את נקודת השיא?

ברבעון השלישי של 2016 השקיעו קרנות ההון סיכון בעולם 24.1 מיליארד דולר בסטארט?אפים, לעומת 39.6 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. 

דו"ח של פירמת רואי החשבון הבינלאומיתKPMG  וחברת המחקרCBI   מצביע על  ירידה בסך ההשקעות של קרנות ההון סיכון בעולם בחברות הייטק. כך, ברבעון השלישי של 2016 (יולי?ספטמבר) נרשמו בעולם השקעות בהיקף של 24.1 מיליארד דולר לעומת 39.6 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2015 וכ?28.1 מיליארד דולר ברבעון השני של 2016. מדובר ברבעון החלש ביותר מבחינת פעילות השקעות מאז הרבעון השלישי של 2014.

בצפון אמריקה לבדה נרשמה ברבעון השלישי ירידה של 18% בהיקף ההשקעות, ל?14 מיליארד דולר, לעומת הרבעון השני של השנה.

סיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה מלמד כי 2016 לא צפויה להיות שנת שיא בהשקעות בהייטק. סך ההשקעות עד כה עומד על 70 מיליארד דולר וההערכות הן שהיקף ההשקעות יעמוד בסוף השנה על 110 מיליארד דולר, אולי פחות.

כלומר, השנה אמורה להיות שנה טובה להייטק, אך מדובר על ירידה משמעותית ביחס ל?2015 — שנת השיא — אז עמד היקף ההשקעות על 131 מיליארד דולר — זינוק חד בהשוואה ל?2014, אז עמד היקף ההשקעות על 91 מיליארד דולר.

"אנחנו רואים שיש ירידות גדולות בהשקעות בארה"ב ואירופה", אמר ל"כלכליסט" אריק שפיר, שותף ב?KPMG.

"מספר חברות היוניקורן — חברות פרטיות השוות יותר ממיליארד דולר — יורד משמעותית, אבל מנגד הריבית נמוכה והנזילות מאוד גבוהה, אז יש עדיין צורך רב בטכנולוגיה כך שאיני רואה עצירה מוחלטת אלא בעיקר ירידה".

לפי הדו"ח שלKPMG, גם השווי הממוצע של כל השקעה רשם ירידה. כך, בעוד ברבעון השלישי של 2015 נפח ההשקעה הממוצע עמד על 35 מיליון דולר — ברבעון השלישי של 2014 הוא עמד על 22.1 מיליון דולר.

זוהי ירידה גם בהשוואה לרבעון השני של 2016, אז נפח ההשקעה הממוצע עמד על 25 מיליון דולר. "אני מעריך שעוצמת ההשקעות תימשך, והשווי של חברות הטכנולוגיה בישראל ובעולם יהיה הרבה יותר הגיוני ולא נראה כסף נשפך בלי הכרה", הוסיף שפיר. "אנחנו נמשיך לראות קצב של השקעות של 20 מיליארד דולר ברבעון ברמה העולמית, לא פחות".

הירידות האחרונות בהשקעות העולמיות אינן נובעות ממחסור בכספים או באפיקי השקעה חדשים, אלא מחשש של משקיעים וחברות מפני בועה שגרמה לחברות רבות להגיע לשווי שוק גבוה ללא סיבה. לכן, הרבה חברות מעדיפות להיכנס בתקופה הזאת למצב של מגננה ולהשקיע פחות. בנוסף, משקיעים רבים חוששים להיכנס להרפתקאות חדשות ולסטארט?אפים חדשים, דבר שמעיד על חוסר הביטחון על גבי עתיד הטכנולוגיות השונות.

לדברי שפיר, תוצאות הבחירות בארה"ב צפויות להשפיע בגדול על תעשיית ההייטק העולמית. "אני חש שיש השפעה גדולה מאוד לתוצאות הבחירות בארה"ב על תעשיית ההייטק", אמר. "השוק מפחד מחוסר הוודאות שמביא דונלד טראמפ וחש שבחירה של הילארי קלינטון לא תביא לזעזועים".

בנוסף, לדברי שפיר צפויה ירידה בהשקעה בתחומי הפינטק והסייבר. "בועות דוגמת הפינטק והסייבר משכו הרבה כספים פעם, אך כיום חברות בתחומים אלה נתקלות בקשיים גדולים יותר בגיוסי כספים".


עם זאת, הדו"ח מצביע על כך שהחברות הגדולות ממשיכות להגדיל את הנתח שלהן בשוק ההשקעות. ברבעון השלישי של 2016 היוו השקעותיהן של אינטל, קוולאקום, מיקרוסופט, גוגל וחברות ענק אחרות 28% מסך ההשקעות — עלייה בהשוואה לרבעון הקודם אז היוו השקעותיהן 26% מסך ההשקעות.