ירידה בשוק שרתי הלגאסי

יום א', 12 באוגוסט 2012

שוק שרתי הלגאסי בישראל עמד בשנת 2012 על היקף של 72 מיליון דולר (STKI).

מדובר על ירידה של 4% לעומת 2011 ובשנת 2013 צפויה ירידה נוספת. למרות מגמת הירידה, מדובר עדיין בשוק פעיל עם מחזור מרשים.

   מבחינת הארגונים, השימוש במערכות לגאסי כרוך על פי רוב בעלויות גבוהות של כוח אדם, תחזוקה ואחסון. לפי מיקרוסופט, 75% מתקציב ה-ITמושקע במערכות לגאסי. לפי IBM, 70%-80% מהפיתוח בארגונים, מוקצה לתחזוקת מערכות  קיימות. בעיה נוספת של מערכות הלגאסי היא יכולת האבטחה הנמוכה יותר. נמצא שפריצות למידע במערכות לגאסי, גורמות לארגונים בארה"בהפסדים של עשרות מיליארדי דולרים בשנה (PDS Solutions).

   עם זאת, שדרוג מערכת כזאת כרוך בעלויות גבוהות מאד ובסיכון. ההבדלים הגדולים בין המערכות ובין הפתרונות, מובילים לשונות רבה בעלויות, אך ניתן לתת כדוגמא את מחלקת ההגנה של ארה"ב, אשר חתמה עם HPעל חוזה להעברת מערכות הלגאסי לענן פרטי. שווי החוזה 250 מיליון דולר. שדרוג מערכת לגאסי בבנק גדול, לעומת זאת, יכול להגיע גם לסכום של מיליארד דולר (Jost Hoppermann, סגן נשיא בחברת פורסטר). נתון נוסף שחשוב לקחת בחשבון, הוא שבממוצע, השדרוגים אורכים 40% יותר מהזמן המתוכנן ושהמחיר הסופי, עשוי להיות גבוה עד פי 3 מההערכות המקוריות (פורסטר).

   במקרה של ה-FDA האמריקאי, נראה שההשקעה הייתה כדאית - העברת שתי מערכות לגאסי לענן הפחיתה את עלויות האחסון ב-87% והובילה לחיסכון של מיליון דולר. אך מה קורה כאשר הכסף מושקע לחינם? בשנת 2001 יצא לדרך פרויקט להחלפת 70 מערכות לגאסי במערכת המשפט בקליפורניה, פרויקט שהוערך ב-260 מיליון דולר. לפני מספר חודשים הופסק הפרויקט מבלי שהסתיים, לאחר שעלותו הגיעה ל-500 מיליון דולר והוערך שאם יושלם, תגיע העלות הכוללת לשני מיליארד דולר!

 

 

  לפניך ההיבטים המשמעותיים שיש לקחת בחשבון כאשר שוקלים שדרוג או החלפה של מערכת לגאסי:

  • יכולות חדשות- חשוב להעריך היטב, מהן היכולות והפונקציות שתציע המערכת החדשה, ולבחון האם הן טומנות בחובן יתרונות ותועלות שיצדיקו את המהלך. לעתים, עלות השדרוג והחיסכון הצפוי ממנו, משתווים.
  • חוסר תאימות- שיקול מרכזי נוסף הוא קיומו של חוסר תאימות בין מערכות הלגאסי ומערכות אחרות בארגון. דוגמאות לחוסר התאמה שכיחה, היא מול מערכות ביומטריה והדפסה.
  • תחזוקה- יש לבדוק את עלויות התחזוקה בהשוואה לחלופה מודרנית יותר. כאשר מדובר בלגאסי, חשוב להכליל בעלות זו גם את משאבי הזמן וכוח האדם שמצריכה תחזוקה זו.
  • תמיכה - אחד השיקולים החשובים הנו רמת התמיכה שניתן לקבל. האם למרות התיישנות המערכת ניתן לקבל חלקי חילוף ובמחיר סביר, האם יוצאים עדכונים או תיקוני תוכנה, האם יש מבחר מספיק של מומחים?
  • אבטחה- תוכנות ומערכות ישנות עשויות שלא להיות מאובטחות מספיק. 20% מהארגונים משתמשים באינטרנט אקספלורר 6, גרסה מיושנת עם בעיות אבטחה ידועות, בגלל אפליקציית אינטרנט הפועלת רק על דפדפן זה (Amadeus).
  • אנרגיה- מערכות Legacyמאופיינות פעמים רבות ביעילות אנרגטית נמוכה, בהשוואה למערכות חדשות. מערכות לגאסי צורכות עד 1,175 וואט ליצירת הספק של 300 וואט (Gartner).

הכשרה- החלפת מערכת כרוכה בעלויות הכשרה של צוות ה-ITוהעובדים. חיוני לבדוק האם המערכת החדשה תוכל להיות בעלת מאפייני עבודה דומים לאלה של מערכת הלגאסי, אליה מורגלים