ישראל צורפה לרשימת המדינות שאזרחיהן זכאים להנפקת ויזת משקיעים

יום ד', 13 ביוני 2012

בשורה לחברות, עסקים ויצואנים ישראליים הפועלים בשוק האמריקאי: נשיא ארצות הברית ברק אובאמה חתם על חוק המוסיף את מדינת ישראל לרשימת המדינות שאזרחיהן זכאים להנפקת ויזת משקיעים "E2".

ויזת E2מוגדרת כאשרה שלא למטרות הגירה. היא ניתנת לתקופה של שנתיים, כשניתן להאריך אותה מחדש במידה והמבקש עומד בתנאים הנדרשים. האשרה אינה בסיס לבקשת לגרין קארד, ונכון להיום זכאים להגיש בקשה לקבלתה אנשי עסקים זרים ונציגי חברות זרות שהשקיעו בארצות הברית סכום משמעותי ויצרו מקומות תעסוקה חדשים.

עד היום, אזרחים ישראלים היו מנועים מלהגיש בקשה לוויזה הזו, עקב העדר הסכם או חקיקה בנושא. בכדי לאפשר זאת, נדרש הקונגרס האמריקאי נדרש לחוקק חוק מתאים ולהביאו לחתימת נשיא ארה"ב, ברק אובאמה, לאישור על מנת שזה ייכנס לתוקפו.

מנהל מינהל סחר חוץ והנספח המסחרי היוצא של שגרירות ישראל בוושינגטון אוהד כהן: "אנו חיים בעולם בו ההשקעות הן חלק חשוב מהיכולת לקיים סחר. אין ספק שהחוק החדש הינו צעד חשוב בכיוון השיפור הנדרש בתחום הוויזות ויתרום להרחבת הסחר בין המדינות".

השוק האמריקאי הינו יעד היצוא מספר 1 של ישראל. היקף היצוא השנתי עומד על כ-20 מיליארד דולר והרכבו כולל כימיקלים, תרופות, ציוד רפואי, ציוד תקשורת ועוד.

בשל המרחק הגיאוגרפי והצורך להיות קרוב ללקוח הסופי, חברות ישראליות מצאו שהדרך לחדור לשוק זה ולצמוח בו כרוכה לא אחת ברכישת חברות מקומיות, פתיחת חברה בת ואף הקמת מפעל ייצור בארצות הברית.

בין השנים 2000-2010 עמד סך ההשקעות מישראל בכלכלה האמריקנית על 58.5 מיליארד דולר, מה שמיצב את ישראל בין 20 המדינות המובילות.