יש מי שמאזין לך - ומבצע

יום ה', 25 באוגוסט 2016

האם המזכירה האישית שלך תהיה מיותרת בקרוב?

הסייעת הדיגיטלית אלקסה עוד לא פעילה בישראל, אך "כלכליסט" ניסה אותה במשרדי הפיתוח של Vonageברעננה, וביקש ממנה להזמין פיצה, לנגן שירים ולענות של שאלות טריוויה. המסקנה: בניגוד לסירי של אפל, לקורטנה של מיקרוסופט ולגוגל Now, אלקסה יודעת לתת הרגשה שאתם משוחחים עם מישהו

אלקסה מסוגלת להדליק לכם את המזגן, להזמין פיצה, לעמעם את האורות ולהפעיל מוזיקה. עד היום רצף הפעולות הזה היה דורש מערך של משרתים או מספר אפליקציות בית חכם שלא יודעות לדבר זו עם זו, אך היום יש לכם גם את אלקסה. זאת אומרת לכם עדיין אין, אבל לו גרתם בארצות הברית הייתם בהחלט נהנים ממנו.

אלקסה היא למעשה הסייעת הדיגיטלית של אמזון, והיא מתחרה בקורטנה של מיקרוסופט, סירי של אפל וגוגלNow של גוגל. אך בשונה מהן, הפעילות העיקרית של אלקסה לא נעשית על ידי אפליקציה אלא על ידי אמזון אקו, רמקול אינטראקטיבי המונח במקום מרכזי בבית.

השירות מבוסס בעיקר על שירותי צד שלישי המפותחים על ידי מפתחים עצמאיים. אלה כוללים כל דבר שעולה על הדעת — מהזמנת פיצה ופרחים ועד תרגום והזמנת מוניות הביתה. היתרון של אלקסה יתבטא כשאמזון תדע לייצר שותפויות עם חברות מעולם הבית החכם והאינטרנט של הדברים, כך שתוכלו לבקש מאותו רמקול חכם להדליק את הדוד או לכבות את המזגן.

כאמור "כלכליסט" ניסה את אלקסה  במשרדי הפיתוח שלVonage האמריקאית ברעננה. מדובר בחברה המתמחה באספקת שירותי תקשורת, והיא מחזיקה גם במרכז לפיתוח אפליקציות ושירותים ניסויים המכונה גראז'. במסגרת פרויקט זה היא פיתחה עבור אלקסה שתי אפליקציות, אחת שמספקת שירות תרגום אינטראקטיבי, והשנייה שאמורה לספק שירותי שיחת ועידה.

השימוש באלקסה פשוט. מרגע שקוראים בשמה האקו מתחיל להבהב באור כחלחל. כשהתבקשה לתרגם את המילה "מים" מאנגלית לספרדית, לקח לה מספר שניות לבדוק זאת באינטרנט, ואז הקריאה את התרגום בלחש.

עברית היא עדיין לא מבינה. כשמנסים להזמין ממנה פיצה, היא שואלת אילו תוספות להוסיף. אבל מכיוון שלתוכנה אין עוד תמיכה בשירות ההזמנות המקוון של דומינו'ס פיצה בישראל, כל שאלקסה הצליחה לעשות הוא להוסיף את ההזמנה לרשימת קניות עתידית. כשנשאלה מי היה ג'ורג' וושינגטון, אלקסה ירתה תשובה מקיפה על פועלו ותפקידיו השונים. אחלה מורה להיסטוריה. ניסיתי גם לבקש ממנה שתנגן שיר. אלקסה בודקת אמנם נתונים באינטרנט  אך בסך הכל זמני התגובה שלה קצרים להפליא בהתחשב בעובדה שהיא עובדת עם שירות שמותאם לארצות הברית.

אמזון בנתה את אלקסה כך שתהיה מסוגלת לפעול ללא צורך בסמארטפון, במחשב או בטאבלט. הצינור שדרכו אפשר להשתמש בה הוא למעשה האמזוןEcho   מעין רמקול אינטראקטיבי שמניחים במקום מרכזי ונגיש בבית ומשמש כממשק השליטה. האקו הוא גליל מתכת שחור, עם שני כפתורים בחלקו העליון, להדלקה ולהשתקה, ובשוליו העליונים מותקנת טבעתLED שמהבהבת באור כחלחל שמציין שאלקסה פועלת ומחכה לפקודה. ברגע שתדברו היא תזהר לכיוון מקור הקול. לא חייבים לשלוט על התכונות דרך הזיהוי הקולי, אמזון מספקת גם שלט רחוק למכשיר.

מחירו של האקו בארצות הברית עומד כיום על 179 דולר. 

הרעיון העיקרי של אלקסה הוא לתקשר באופן טבעי עם המשתמש. גם סירי יודעת לעשות זאת (בצורה מוגבלת יותר), לקורטנה יש אינטליגנציה מלאכותית מתקדמת יותר, ושירות גוגלNow מתממשק ביעילות עם שירותי גוגל גם מחוץ לבית, אבל אלקסה יודעת להעניק משהו שהאחרים לא יודעים: לתת לכם הרגשה שאתם משוחחים עם מישהו.