כחלון אומר שחברות הסלולר מתייחסות אליו כאל עובד קבלן

יום ו', 28 באוקטובר 2011

שר התקשורת, ח"כ משה כחלון, נאם בכנס הפתיחה של  "ארגון  סטודנטים שגרירי רוטשילד", שם הסביר למאות הסטודנטים שהגיעו מרחבי הארץ שהממשלה מנהלת מערכת פיקוח על כל המונופולים בארץ. "ברגע שהבנתי ששוק הסלולר מנהל בצורה אגרסיבית מונופול על תחום דמי הקישוריות, החלטתי לפעול בנושא ופעלתי להשגת רגולציה. כמו שאתם עורכים את המחקרים שלכם באוניברסיטאות ובמסגרת הפעילות שלכם בארגון שגרירי רוטשילד, גם אנחנו חקרנו את חברות הסלולאר, שטענו שמחיר דמי הקישורית הממוצע עומד על 26 אגורות. לאחר חקירה מדוקדקת שלנו שארכה למעלה משנה, על ידי מיטב המוחות של משרדי, סטטיסטיקאים ואנשי מקצוע רלוונטיים גילינו שדמי הקישורית אינו עולה על 6 אגורות".

כחלון המשיך והסביר כי "באופן כללי הבנו שאנו ניצבים בפני תופעה מדאיגה עם בעיה קשה, וצרכני התקשורת משלמים יותר מדי כסף. בעיניי לשלם 200 ? בחודש זו הגזמה פראית, וכעת השאיפה שלנו היא לקצר את זה בחצי. בשנה האחרונה הבאנו לכך שתהיה ירידה של 30% בחשבונית האישית של כל אזרח, ואני מתחייב לכך שעד פברואר 2012 נרגיש כולנו ירידה של עד 50% בחשבונית האישית של כל אחד מאתנו. זאת בזכות פתיחת השוק לתחרות, בעידוד משרד התקשורת ייכנסו בקרוב עוד 3 מפעילות תקשורת חדשות".

כחלון הפנה ביקורת כלפי תחום פרוץ נוסף שאותו יש לבדוק: "מה ההיגיון שבמדינת ישראל רק חברה אחת יכולה לייבא פולקסוואגן, מזדה ופורד? אם גורמים נוספים היו יכולים לייבא כלי רכב, הייתה לנו תחרות בריאה יותר, משק מגוון יותר".

כחלון נידב להם טיפ מניסיונו האישי: "במהלך הקדנציה שלי חטפתי לא מעט ביקורות מחברות הסלולאר, אבל לא צריך להתרגש מזה, אסור לשכוח שמדובר בחברות שהן חזקות יותר מהממשלה. החוזק שלהן בא לביטוי בכך שבאפשרותם לשכור צבאות של טובי הכלכלנים ועורכי הדין, בעוד שהתקציב של המדינה מוגבל. משרד התקשורת למשל מעסיק 12 עו"ד ו6 כלכלנים. על כל חוות דעת כלכלית שמשרדי יוציא – יעמדו מולנו מיטב עורכי הדין והכלכלנים של ישראל. משרד התקשורת יכול לשלם מקסימום 10,000? לעו"ד, ולכן המשרדים הגדולים, שמשתכרים בלמעלה מ-100 אלף לחודש, מתגייסים לטובת הלקוחות שיש ביכולתם לשלם סכומי עתק שכאלו. הטקטיקה של חברות הסלולר היא התייחסות גורפת לשרים כאל עובדי קבלן, משום שאנחנו מתחלפים אחת לכמה שנים, חושבים שאני אכהן בתפקיד לזמן קצוב – אבל אני לא מתרגש מזה וזה לא מה שימנע ממני להמשיך בדרכי", כך אמר היום שר התקשורת.

כחלון סימן את היעד הבא שלו: "אנו פועלים לכך שבכל בית בישראל יהיו סיבים אופטימיים FTTH, שביכולתם להעביר זרימת מדיה נורמאלית. לא משנה איפה נולדת ומי הוריך, גם ילד בקריית שמונה יקבל פס רחב כמו שמקבל ילד בוושינגטון. חשיבותה של הטכנולוגיה המתקדמת של הפס הרחב כבירה, היא תעזור באופנים רבים: למידה מרחוק - נער מיריחו יוכל לקבל שיעור באינטרנט ממומחה מאוני' ת"א, בחור מרהט יוכל להיבדק דרך המחשב על ידי מומחה מביה"ח במרכז הארץ. המדינה חייבת לפתח את הנושא והיא דואגת לזה כעת. לא ניתן להרשות למדינה להיות מפגרת בתחום הזה, אנחנו חייבים להדביק פערים עם המדינות המפותחות".