כיצד תראה השנה החדשה בתחום הענן

יום ג', 29 בספטמבר 2015

אנליסטים  עוקבים באחרונה יותר בנושא עתידו של מחשוב הענן. להלן המגמות של התחום בשנה הבאה, כפי שריכז האתר NRG:

 

בעבר הקרוב היו שניבאו כי מדובר בטרנד חולף אך בפתח השנה החדשה נראה כי הוא כאן כדי להישאר והינו חלק אינטגרלי בכל ארגון ברמה כזו או אחרת. כיום השאלה היא לא "האם" אלא כיצד ליישם את הטכנולוגיה המתאימה, איך לבחור את פלטפורמת הענן האופטימלית ומה חשוב לקחת בחשבון כשעוברים לענן.


מה זה מחשוב ענן?
מקובל לחשוב כי מחשוב הענן הינו נחלתם של ארגונים וחברות עסקיות אך למעשה כמעט כל אחת ואחד מאתנו משתמש במחשוב ענן על בסיס יומי, אם בחשבון דואר כמו Gmail או אחסון קבצים ב-Dropbox. הבשורה של מחשוב הענן היא שבמקום שכל משאבי המחשוב יפעלו בתוך הארגון תוך השקעה מסיבית ברכישת חומרה ותוכנה, תחזוקה שוטפת, השקעה באבטחה פיסית ולוגית, למעשה כיום המערכות אינן יושבות בארגון אלא בחוות שרתים מרוחקת של ספק ענן המומחה בהקמה ותחזוקה של מערכות כאלו ומשקיע את מיטב הכסף והידע בנושא.

החיבור לענן מתבצע במרבית המקרים דרך האינטרנט אך לעיתים גם באמצעות קווי תקשורת פרטיים ומאובטחים ומספק לארגון את כל משאבי המחשוב הנדרשים, החל בצרכים הבסיסיים כגון דואר, אחסון קבצים, יכולת שיתופיות בין העובדים, ועד לשולחנות עבודה מלאים לכל עובד הכוללים גישה לתוכנות ארגוניות, מערכות ERP, CRM, הנהלת חשבונות מלאה ואחסנת תהליכים עסקיים שלמים מקצה לקצה, כל זאת עפ"י הסכם רמת שירות מסודר, יכולות גיבוי ושחזור, חלוקת עומסים נכונה ושמירה על ביצועים גבוהים, מערכות וחדרי בקרה 24/7, אבטחת מידע ברמה גבוהה ואבטחה פיסית מתאימה. 

התשלום עבור שירות הענן נגזר מצריכת משאבים ויישומים וכך מגדיל את היעילות תוך התאמה לצורכי הארגון מבחינת המשאבים. ניתן להקביל את מודל העבודה בענן לשימוש בחשמל. כולנו מחוברים לחברת החשמל באופן קבוע אך התשלום משתנה בהתאם להיקף הצריכה שלנו, כך  משלמים בדיוק על פי הצריכה והשימוש במשאבים ויכולים להוריד עלויות בצורה משמעותית מחד ומאידך באפשרותנו להגדיל את הצריכה באופן מידי עפ"י הדרישה ללא הצורך ברכישת מערכות חדשות והמתנה לזמני אספקה, התקנה והגדרה.

 

יח''צ בזק
כל המידע בענן יח''צ בזקהיתרונות של מחשוב הענן משפיעות כמעט על כל תחום בחיינו ומהוות מנוע מאיץ לכלכלה החדשה. 

כך שעתה ברור כי הן משיקול טכנולוגי של עידכונים ואבטחה והן משיקול כלכלי כולל, שיטת האחסון בענן מתרחבת ויש בה פוטנציאל להרבה ישומים נוספים.