כללים ראשונים בארצות הברית למטוסים זעירים ללא טייס

יום ב', 16 בפברואר 2015

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

מינהל התעופה הפדרלי בארצות הברית נקט בצעד חשוב לקראת לגליזציה והסדרת שימוש שיגרתי במזל"טים מסחריים - אם כי לא צריך למהר ולצפות למזל"ט שיביא לכם פיצה בכל עת בקרוב.

כל הנושא  תלוי עדיין בשורת דיונים בחוגי הממשל והחקיקה.הסוכנות פרסמה דרישות חובה ל"מטוסי" Drone  מסחריים בלתי מאוישים, וקובעת כי  מזל"טים חייבים לשקול פחות מ -55 ק"ג ולהיות מופעלים באור היום בקו ראייה של המפעיל של המזל"ט. בנוסף, מזל"טים חייבים לטוס מתחת לגובה 500 מטר, לא מהר יותר מ-100 קמ"ש, והרחק ממטוסים מאוישים. הם אף פעם לא רשאים לטוס מעל אנשים, למעט אלו מעורבים באופן ישיר עם הטיסה.

 FAA  לעת עתה אינה מאפשרת שימוש קבוע  וחופשי במזל"טים מסחריים, כך אולפני הוליווד ואחרים צריכים לקבל היתרים מיוחדים להשתמש במכשירים היום.

הכללים החדשים מספקים בסיס לשימוש רחב של מזל"טים להסרטת תוכניות טלוויזיה או סרטים, לשימושים מעל קרקע חקלאית, לסקרי תשתיות וגשרים.

אך בינתיים נשלל השימוש הפוטנציאלי של מזל"טים למשלוחים, כמו אלה שפותחו על ידי אמזון וגוגל.

נציג  ה- FAA  אישר. עם זאת, הכללים עדיין כפופים לשינויים לפני שיושלמו.

בתגובה, אמזון פרסמה הצהרה בה אמרה כי החברה לא מוותרת על מטרותיה לשירות שלה "מזל"ט-מסירה".

"FAA צריכה להתחיל  במהירות להשלים את התהליך הפורמלי כדי לענות על הצרכים של העסק שלנו, וסופו של הדבר הלקוחות שלנו," אמר פול Misener, סגן נשיא אמזון גלובלי למדיניות ציבורית, בהצהרה. "אנו מחויבים למימוש החזון שלנו לאספקה ישירה לבית הלקוח עם תמיכה רגולטורית שאנחנו צריכים."

יצירת מזל"טים חדשים והעניין בשימוש בהם באופן מסחרי מעוררת עניין רב בשנים האחרונות.

האגודה לטיסות בלתי מאוישות טוענת כי בשלוש השנים הראשונות של אינטגרציה של מזל"טים בשמי ארה"ב יווצרו יותר מ -70,000 מקומות עבודה עם השפעה כלכלית של 13.6 מיליארד דולרים. תשומת הלב למזל"טים שינועו בבטחה במרחב האווירי של ארה"ב גדלה מאז שאמזון חשפה בסוף  2013 תוכניות למזל"טי משלוח מסחריים. אך כזכור,  מזל"ט התרסק  בחודש שעבר בגינה של הבית הלבן.

"ניסיתי להיות גמיש בכתב הכללים אלה," אמר מנהל FAA מייקל הוארטה בהצהרה. "אנחנו רוצים לשמור על הרמה יוצאת דופן של היום של בטיחות תעופה מבלי להטיל נטל רגולציה מופרז בתעשייה מתפתחת."

בינתיים יצרני המזלט"ים  נראים מרוצים מההצעה, במיוחד בגלל שמקלה יותר לעומת דרישות ומגבלות העבר.