כרבע מהנרשמים לקורסי מחשבים הן נשים

יום א', 10 במרץ 2013

 

סקר מיוחד לקראת יום האישה, שערכה ג'ון ברייס מכללת הי-טק, מרכז ההדרכה המוביל בישראל ללימודי מחשבים וטכנולוגיה, מגלה פערים גדולים בהתפלגות הנרשמים בין גברים ונשים בקורסי ההכשרה המקצועיים במחשבים.

על פי הסקר, שהקיף למעלה מאלף נרשמים לקורסי המחשבים המקצועיים של ג'ון ברייס מכללת הי-טק במהלך שנת 2012, נמצא בחישוב משוקלל כי רק 22% מבין הנרשמים הן נשים. נתון זה מהווה התקדמות מסויימת בהשוואה לנתוני השנה שעברה, אז היה אחוז הנשים רק 20% מן הנרשמים לקורסי הסבה.

בסקר נדגמו נרשמים ממגוון קורסים בתחומי תשתיות IT, פיתוח ובדיקות תוכנה, קורסי BI, Real Time, קידום אתרי אינטרנט ומדיה חברתית, קורסי גרפיקה ו- Web Master, קורסי SAPו- DBAוכן קורסי ניהול מתקדמים כגון ניתוח מערכות מידע ומנהלי מערכות מידע (מנמ"רים).

נתונים מעודדים לגבי רישום נשים לקורסי ההכשרה במחשבים ניתן למצוא בקורסי קידום אתרים באינטרנט וניתוח מערכות מידע שם נמצא כי  התפלגות הרישום בין גברים ונשים היא זהה (50%) וכן בקורסי גרפיקה ממוחשבת בהם עמד שיעור הרישום של נשים על 60% לעומת 40% גברים.

לעומת זאת, בקורס ניהול מערכות מידע (קורס מנמ"רים),שהינו קורס ההכשרה המתקדם ביותר ומיועד לבכירים בתעשיית ה-IT  , נמצא כי שיעור הרישום של גברים עומד על 95% לעומת 5% נשים.

הפער הגדול ביותר בהתפלגות הרישום בין נשים וגברים נמצא במסלול הכשרת מהנדסי  Real Time, שם נמצא כי 100%  מבין הנרשמים הם גברים.

לאחריו ניצבים קורסי תשתיות ה-ITבהם נמצא ש- 95% מהנרשמים הם גברים לעומת 5% נשים.

עוד נמצא בסקר על התפלגות הרישום בין גברים ונשים כי :

  • בקורסי פיתוח תוכנה ו-Web Master   - 80% מהנרשמים הם גברים לעומת 20% נשים
  • בקורסי בדיקות תוכנה  ובינה עסקית (BI) - 60% הם גברים לעומת 40% נשים
  • בקורסי SAPוניהול בסיסי נתונים (DBA) – 70% גברים לעומת 30% נשים

לדברי זיו מנדל, מנכ"ל משותף בג'ון ברייס הדרכה, "למרות שענף המחשבים והייטק הוא ספינת הדגל של המשק הישראלי שמגלם בתוכו אפשרויות השתכרות גבוהות במיוחד ביחס לענפים אחרים, לצערי  אנו עדיין רואים את הפערים העצומים ברישום לקורסים בין נשים וגברים. נתונים אלו משתקפים לאורך השנים גם מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמסקרת את הנושא. אני מעריך שהדבר נובע מחשש שאינו נכון בהכרח, המניח כי העבודה בתחום ההייטק מחייבת שעות עבודה מרובות סביב השעון ונסיעות לחו"ל.  כיום יש לא מעט מקומות עבודה בתחום ההייטק והIT-שמאפשרים עבודה במקביל לגידול ילדים ומשפחה וקיים כיום גם טרנד חזק מאוד בעולם ההייטק ששם דגש על הצורך באיזון בין העבודה למשפחה ולבית כחלק מההצלחה של הארגון."

זיו מוסיף ואומר כי "על המדינה והמעסיקים לבחון דרכים נוספות לקידום השתתפותן של נשים בתחום ההייטק ואני בטוח שזה יתרום לנשים עצמן, למעסיקים  וגם לענף ההייטק בישראל. גם אנחנו בג'ון ברייס מכללת הי-טק  מקדמים זאת ובשנה האחרונה אף יצאנו בקמפיין נרחב באינטרנט ובמדיות החברתיות לקידום השתתפות הנשים בתעשיית הייטק".