כשלים ובזבוז בהקמת תשתית הסיב האופטי

יום ש', 15 באוגוסט 2015

לצד מלחמות תשתית התקשורת של בזק והוט נמשך הפיגור הישראלי בכל מה שנוגע להקמה והפעלה של תשתית סיבים אופטיים.

נראה כי כל הגורמים משנסים  ידיים כדי להכשיל את הפרויקט שזכה לכל כך הרבה הבטחות ממשליות:

בחברת החשמל מעכבים את הפריסה ? השותפים הסתכסכו זה עם זה ? המתחרות בזק והוט מזנבות ? לקוחות לא ממהרים להצטרף ? ומבקר המדינה בודק מה קרה ל-75 מיליון שקלים מכספי הציבור 

תחקיר העיתון הכלכלי גלובס מציין וקובע כי אם השמות אנלימיטד, IBC, או "מיזם הסיבים האופטיים" לא אומרים הרבה - זה מאחר שמעטים שמעו על פרויקט החיבור לאינטרנט שהמדינה רואה כבעל חשיבות לאומית; זה שמצד אחד אמור להגביר את התחרות מול התשתיות של בזק ושל הוט, ומצד שני לאפשר מהירות גלישה שלא נראתה כמוה בארץ.

מדוע מיזם כל-כך חשוב זכה לתהודה כל-כך קטנה? כי היזמים עצמם תקועים בתוך פרדוקס שיווקי: הם לא יכולים לצאת בקמפיינים גדולים, משום שקצב פריסת התשתית אינו מאפשר חיבור רחב היקף; אבל הם גם לא יכולים להישאר יותר מדי מתחת לרדאר, כי אין שום דרך אחרת להביא לקוחות ולגדול.

אם זה היה המכשול היחיד של אנלימיטד - מילא. אבל המיזם, שיושקעו בו 150 מיליון שקלים מכספי הציבור שמחציתם כבר הועברה, עבר דרך ייסורים ארוכה שכלל לא ברור אם הסתיימה: חילוקי דעות חמורים בין חלק מהשותפים; עיכוב בפריסת התשתית על-ידי עובדי חברת החשמל; התמהמהות במתן האישורים מצד הרשויות המקומיות; עיכוב של הזרמת המחצית השנייה של התקציב הממשלתי - ובדיקה של מבקר המדינה לגבי מה שנעשה ב-75 מיליון השקלים שכבר הוזרמו (מעניין לציין, בהקשר זה, שרגולטור בכיר לשעבר מונה לאחרונה ליו"ר החברה).

בחברה אומרים שמרבית האתגרים האלה כבר נענו, שמדובר בחבלי לידה, ושיש תזוזה בקצה הקמת הסיב האופטי. בשטח גם אפשר לראות האצה כלשהי בקצב הפריסה.

אבל המציאות היא שנכון לעכשיו, הלקוחות לא ממש נוהרים (בחברה מדברים על כ-60 אלף לקוחות פוטנציאלים שנרשמו, אולם עיון באתר החברה מגלה כי נדרשת הרשמה אפילו לעניין פעוט, כמו ניסיון להבין אם ומתי תתרחש פריסת תשתית באזור מסוים).

מתוך אלה שנרשמו, אגב, ההערכות מדברות על כמה מאות בודדות שכבר מקבלים את השירות, והשאר עדיין לא יודעים מתי זה יקרה