לבוש חדש לשיטת ERP

יום ב', 4 ביוני 2012

כיום ארגונים משקיעים משאבים רבים במערכות ERP, מתוך ציפייה להגדיל באופן משמעותי, את התועלת העסקית מהן. ואכן,מחקרים עדכניים מדווחים כי51% מהארגונים מתכוונים לשדרג את מערכת ה-ERPשברשותם ו-26% מתכוונים להטמיע מערכת כזאת, בשנה הקרובה (KPMG).

  סיבה מרכזית לכמות הגבוהה של השדרוגים, כמו גם לצורך להטמיע מערכות חדשות, הן המגמות הרבות המשפיעות על התחום - הווירטואליזציה, הענן, הקונסיומריזציה והניידות שמצריכים מערכת גמישה ונגישה יותר, הרשתות החברתיות שמהוות מקור ידע עסקי חדש, הסביבה העסקית המשתנה ותפיסות כמו SOA, ניהול תהליכים עסקיים (BPM) וניהול שרותים עסקיים (BSM). לכך נוספים הדרישה לספק מידע עסקי משמעותי בזמן אמת וחידושים באיסוף המידע, בעזרתRFID אוNFC.

  אחת המגמות המרכזיות שמביאות לחשיבה מחודשת בתחום ה-ERP, היא מגמת המעבר לפתרונות ענן. הראשונים לאמץ אותה היו הארגונים הקטנים והבינוניים, אך גם הארגונים הגדולים מתחילים לנסות זאת. היתרונות הבולטים של פתרונות אלה, כוללים צמצום העלות, קיצור זמן ההטמעה ובעיקר שיפור הגמישות.

  מגמה מרכזית נוספת היא הניידות, בהשפעת המחשוב הנייד המתרחב בהתמדה, הסמארטפונים והקונסיומריזציה. מנהלי מחשוב מספקים את הדרישה לקבלת גישה למערכות ERPמכל מקום ובכל זמן, תוך התחשבות במגבלות הטכניות של חלק מהמכשירים הניידים (גודל מקלדת) ובמגבלות עלויות התקשורת הסלולארית מולם.

  עוד נציין, שכיום משתמשים יותר ויותר במערכות ה-ERP, כתשתיות מידע לניתוחי BI. 

  חידושים אלה, מוסיפים מורכבות נוספת למערכת חשובה ומרכזית זאת, שהיא מאתגרת ממילא. המורכבות נובעת מהיעדר אסטרטגיה בנוגע לניידות בחלק מהארגונים, כדאיות מוטלת בספק בחלק מהמקרים, אתגרי אבטחה חדשים, חוסר גמישות במערכות הקיימות, שמקשה או לא מאפשר אימוץ הטכנולוגיות החדשות ובנוסף לכל אלה - ניצול חלקי בלבד של התוספות והשדרוגים.

  כאשר מוסיפים לכך את הנתון שרק 50% מפרויקטי ה-ERPמשיגים 50% או יותר מהתועלת העסקית המצופה (פנורמה) ואת הנתון שרק 27% ממנהלי ה-ITמדווחים על פרויקט ה-ERPשל ארגונם כמוצלח מאד (TEKsystems), ברור שיש מקום לשינוי ולשיפור.

  בשוק ה-ERPבישראלבולטות במיוחד SAP, אורקל,פריוריטי ומיקרוסופט. היקפובשנת 2011 היה 110 מיליון דולר, ב-2012 הוא אמור להסתכם בהיקף 114 מיליון וב-2013 בהיקף 120 מיליון (נתוני STKI).

  לבסוף, נזכיר את תחקיר 970 - לבחון את הERP-מחדש. למרות שהוא נכתב לפני כשנתיים, הרבה מהדברים הכתובים בו, רלבנטיים ונכונים גם היום.

  לסיכום - למרות שלכאורה מדובר במערכת מוכרת וותיקה, עובדת היותה מערכת ליבה, מחייבת לבחון כיצד היא מושפעת מהתמורות החדשות ואיך היא משפיעה על התרומה לארגון, ולאור הממצאים לעשות את ההתאמות הדרושות.