לינוקס כובשת יותר מאחזים

יום ה', 2 באוגוסט 2012

לינוקס הולכת וכובשת יותר ויותר מאחזים ויש לכך סיבה טובה.

כך למשל, בנובמבר2011 העבירה פלאפון ישומים ארגוניים שונים לריצה בסביבת רדהאט לינוקס. עלות הפרוייקט הייתה מאות אלפי ש"ח, אך החברה מדווחת, כי מעבר זה שיפר עבורה  זמינות וביצועי מערכת וחסך עלויות בחומרה ותוכנה.

  לינוקס היא מערכת הפעלה שהולכת ומתבססת, מעולם מחשבי העל ועד הסמארטפונים (אנדרואיד). שרת הווב הנפוץ   Apache HTTP Server עובד בסביבה זו ולאחרונה בולטת בה במיוחד גם Hadoop. היא מתאימה לכל משימה, כולל יישומים קריטיים ושימוש בדסקטופ. במחשוב ענן, היא מהווה תשתית נפוצה לשרתי הספקים. במקביל, ניתן לשכור שרתי לינוקס בענן.  

  רד האט ישראל שמובילה בתחום, שוכנת ברעננה ומונה כ-100עובדים. פעילות החברה בישראל כוללת את ניהול הפעילות העסקית לאגן הים התיכון וישראל, ואת מרכז הפיתוח המשמש כמרכז הפיתוח העולמי של  רד האטלטכנולוגיות הוירטואליזציה.                                   

  מערכות הפעלה עבור סמארטפונים וטאבלטים שמבוססות על לינוקס מוסיפות להתפתח. בולטת במיוחד מבחינת פופולאריות מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל. בצד היותר מקצועי והיותר מכוון לארגונים, בולטת Tizen(MeeGoלשעבר).

  למרות כל זאת, לא רבים מודעים ליתרונותיה של לינוקס, וכדאי לדעתנו, ליותר מנמ"רים, לחשוב עליה כחלופה רצינית לשילוב בארגון. באופן מעשי, כדאי לעשות פסק זמן קצר, בכדי לבחון היכן ובאיזה מידה היא יכולה להתאים לארגון: מה תרוויח ומה המחיר שאתה עלול לשלם? ואז לקבל החלטה אישית שתעשה לאחר מחשבה ושיקול דעת - האם לקדם את לינוקסבארגון?

  מצידו השני של המטבע, עלויות המעבר אליה לא קטנות, היא דורשת ידע בסיסי שלפעמים מחייב עדכון של  כוח האדם בארגון או רכישת מנוי לתמיכה, יש את היבט תאימות הקבצים והיישומים השונים,חוסר ידע בארגונים בנושא זה, חוסר בהיכרות משתמשים איתה מחייהם הפרטיים ומגבלות מסויימות בעדכוני אבטחה מסודרים.

  על פי סקר ה-Linux Foundation,80% מהארגונים הוסיפו שרתי לינוקס בשנה האחרונה או מתכננים לעשות זאת בשנה הקרובה. שלוש הסיבות העיקריות שלהם לאימוצה, הן ה-TCOהמופחת, היכולות הרבות שלה והאבטחה.   

  לסיכום - מומלץ ומשתלם, לבצע הערכת מצב עדכנית, של התועלות שלינוקס עשויה להביא לארגון. מצד שני, כל מנמ"ר צריך לבחור את מה שמתאים לו ולגיטימי לגמרי, לומר ללינוקס "לא".