למה האיפון החדש יקר

יום ב', 22 בספטמבר 2014

מהם הגורמים ליוקר הבלתי נסבל של המכשירhם החדשים של ה-iPhone?

כרגיל, המכשירים החדשים הם בעצם  הרכבה של שורת רכיבים (די יקרים) המיוצרים על ידי ספקיןם שונים.

האייפון 6: מעטפת יוקרתית, רכיבים ב-227 דולר
מומחי חומרה שפירקו את הטלפונים החדשים של אפל לגורמים גילו שהרכיב הכי יקר בהם הוא המסך - שעלות ייצורו עומדת על 41.5 דולר. המצלמות עולות רק 14 דולר לאפל - שמוכרת את הטלפונים ברווח עצום לצרכן 
 
כתבי אתרי החומרה iFixit ו-Teardown.com פירקו  את מכשירי האייפון החדשים מבית אפל, ובנו תמונה מדויקת של רשימת הרכיבים במכשיר ועלות הבניה שלהם. המסקנה: עלות הייצור של האייפון 6 עומדת על 227 דולר, 34.9% מעלותו לצרכן. 
 
לאייפון 6 שעולה החל מ-649 דולר יש מסך 4.7 אינץ' ברזולוציה של 1,334 על 750 פיקסל, נמוכה ביחס לסטנדרט המצוי היום בטלפונים עם מסכים בגודל דומה. לפי teardown.com, מסך המגע הוא הרכיב היקר ביותר במכשיר, עם עלות ייצור של 41.5 דולר. 
 
גם לאייפון 6 וגם לאייפון 6 פלוס יש סוללות רחבות ביחס לגודל המכשירים, אך קטנות יותר מהמקובל בשוק למכשירים בגדלים אלו - לגלקסי נוט 4 המתחרה בפאבלט של אפל, למשל, יש סוללה של 3,220 מיליאמפר-שעה (לעומת 2,910 באייפון 6 פלוס). את הפער ניתן להסביר ברצון של אפל לדאוג שהמכשיר יהיה דק וקל יותר. 
 
המצלמות האחוריות עם ייצוב התמונה הן באיכות 8 מגה-פיקסל  - ועלותן לאפל מוערכת ב-14 דולר. מעבד ה-A8 המתקדם עוצב על ידי הענקית האמריקאית ומיוצר על ידי TSMC הטיוואנית. הוא כולל את מעבד חיישני התנועה M8 ומודם LTE מבית קוואלקום. שבב התקשורת NFC מיוצר על ידי NXP ההולנדית, אך הוא תומך רק בפרוטוקולים ובתקשורת של מערכת אפל פיי. עלות כל שבבי התקשורת והמעבדים מוערכת ב-77.5 דולר עבור אפל. 
 
שני המכשירים מגיעים עם 1 גיגה-בייט זכרון, לעומת 2-3 גיגה-בייט ברוב המכשירים המתחרים. שטח האחסון, שעומד על בין 16 ל-128 גיגה-בייט, הוא זכרון פלאש NAND שמיוצר על ידי SK Hynix הקוריאנית. עד כה, רוב זכרונות הפלאש במכשירי אפל יוצרו על ידי סמסונג, אבל שתי החברות התרחקו אחת מהשניה בשנים האחרונות בעקבות מלחמת הפטנטים ביניהן. שיפורים קטנים באיכות הבניה כוללים אטמי פלסטיק סביב שקע ההטענה וכפתורי העוצמה, שמסייעים למנוע נזקי מים, חול ואבק. עלות ההרכבה והחומרים מוערכת ב-77 דולר.
 
בסך הכל מדובר בקפיצה בעלויות הייצור: לפי נתוני IHS, מכשיר האייפון 5S בדגם הבסיסי עלה לחברה 198 דולר לייצור. לשם השוואה, מכשיר הגלקסי S5 של סמסונג עולה לה 256 דולר ליחידה.