לקראת מהפיכת החשמל הסולארי הביתי

יום ג', 20 בינואר 2015

 

בקרוב תאשר רשות החשמל הסדרה שתאפשר ייצור עצמי של חשמל סולארי למערכות ביתיות. ההסדרה שמכונה "מונה-נטו ביתי", פורצת דרך להקמה פשוטה ומהירה של מתקן סולארי פוטו וולטאי, שיוכל לספק את כל צריכת החשמל של הבית.

היתרון הוא בפשטות – לעומת הנהוג עד כה, יוכל כעת כל משק בית להקים מתקן ללא צורך בניהול עסק והתחשבנות עם חברת החשמל. כל מי שיש לו גג פנוי יוכל להקים מתקן סולארי, החשמל שייצר המתקן יקוזז מחשבון החשמל הביתי. בכך יוכל משק הבית להפוך את חשבון החשמל מהוצאה שוטפת להשקעה חד פעמית ולהביא את חשבון החשמל החודשי לכדי אפס. בחישוב רב שנתי חשמל סולארי זול בכ- 30-40% לעומת מחיר חברת החשמל.

לדברי ערן קופל דירקטור HANWHA SOLAR בישראל "ההסדרה החדשה יוצרת מציאות חדשה ותאפשר לאלפי משפחות בכל שנה להפסיק לשלם על החשמל. האתגר העיקרי כעת לחברות הסולאריות הואלהוריד את עלות המתקן. לשם כך, יש לצאת מן הקופסא, לשנות את שיטת העבודה וללמוד ממה שנהוג בעולם".

התשובה לאתגר מוצגת במסגרת תערוכת קלינטק 2015, שתערך באווניו שבקרית שדה התעופה ב 27-28.1.15, שם יוצג לראשונה בישראל קיט מלא להקמת מערכת סולארית שניתנת לרכישה כקיט ביתי.  שיטה זו מייעלת את התהליך ומורידה את עלויות המתקן למשקי הבית בעשרות אחוזים.

"כדי לייעל את התהליך, בנינו פתרון משותף שמבוסס על המודל האמריקאי" מסביר אורי גנני, מנכ"ל חברת קרן שמש, "הלקוח רוכש קיט מושלם ומתקשר עם מתקין לביצוע ההתקנה. לאחר שלב רישוי קצר, תתבצע התקנה ביעילות ובתוך זמן קצר. הקיט הוא בהספק של 8 קילו-וואט, המצריך גג של 60-80 מ"ר בלבד ומייצר חשמל בשווי של כ-8,000 ש"ח בשנה. במסגרת תערוכת קלינטק 2015 נרשום לקוחות לקבוצת רכישה שיקבלו מחיר מיוחד, אשר יתממש ברגע בו תאושר סופית ההסדרה למשקי בית".

גיורא גליק, מנהל תחום הסולאר בחברת אדוויס מוסיף: "הצלחנו לבנות חבילה (קיט) למערכות ביתיות עם עלות-תועלת מעולה, תוך שימוש בציוד הטוב ביותר: פאנלים של האנווה סולאר הקוריאנית- החברה המובילה בעולם, וממירים של חברת סולאראדג' הישראלית עם יתרון ייחודי של אופטימיזציה ובקרה על כל פאנל ועל כלל המערכת".