מגמת הוזלה במחשבי פיסי

יום ג', 17 בפברואר 2015

  יצרניות רבות מציעות כיום מחשבים זולים בחו"ל באיכות טובה מתחת ל-200$ ובארץ אף במחירים של פחות מ-1,000 ש"ח, במונחים מקומיים.בחלקם אף מותקנת Windows 8.1, אשר לבדה עולה כ-100$ ויותר. מחשבים זולים אלה, יכולים לפתוח בפני המנמ"ר הזדמנות חדשה, לצמצום ההוצאות על רכש.

  מגמות מרכזיות שמשפיעות על נושא זה, כוללות את ההוזלות שרואים לאחרונה בלפטופים, הוזלות בתשתיות ובהתקני קצה אחרים, שימוש נרחב בקוד פתוח, נסיונותיה של גוגל לקדם את הלקוח הרזה "כרומבוק" (שם המחיר משחק תפקיד מרכזי) ותגובות מיקרוסופט, שמקדמות לפטופים זולים.

  בין הסוגים השונים של התקני מחשוב זולים, ניתן למצוא PC, לפטופים (כולל Netbooks) וטאבלטים בסיסים או משומשים, לקוח רזה לסוגיו (כולל "כרומבוקס"), ליבות מחשוב קומפקטיות והתקני מחשוב לביש. הרחבות על התקני מחשוב שונים, 

  נוסיף, כי הגבולות בין סוגי המכשירים השונים מיטשטשים כיום, כאשר רואים מחשבי 2 ב-1 (טאבלט / לפטופ), הוספת מקלדות לטאבלטים או ההתקן החדש של HP, שמאפשר חיבור טלביזיה כצג למחשב.

  בין החסרונות של המחשבים הזולים - עלויות התחזוקה שנובעות מהנסיון לחסוך ברכישה, סיבוך של שדרוגים עתידיים, יכולות מוגבלות וסיכוני אבטחהשונים.

  מחיריPC  ולפטופים, כולל מחשבים במחיר $200 ומטה, ימשיכו להראות גם ב-2015 ואולי אפילו ירדו עוד יותר. זאת, להערכת בריאן קרזניץ', מנכ"ל אינטל העולמית, שגם מעריך   כי מכירות ה-PC  יתייצבו השנה או יצטמצמו מעט מאוד.

  כהערה נציין, כי בחלק גדול מהתחקיר הדגשנו בעיקר מחירים ונתונים בחו"ל, בהנחה שאלה יגיעו גם בארץ, בשנה - שנתיים הקרובות, לאותן רמות מחירים שמציעים בחו"ל.

אלה החידושים עיקריים בתחום המחשבים הקטנים והזולים:

·        לפטופים זולים - כיום יש גל לפטופים במחירים של 200$ או פחות. מגמה זו, צפוי שתגיע גם אלינו. דוגמאות ללפטופים זולים מדגמים שונים ניתן למצוא באתר Walmart-                                

bit.ly/walmart-22

·        סמארטפונים וטאבלטים- התחרות מצד הסמרטפונים הגדולים ומהטאבלטים, מעודדת הוזלות מחיר גם בשוק זה.

·        השפעת גוגל - Chromebooks ממשיכים להימכר בשוק הצרכני, כשמחירם הנמוך מהווה מקור משיכה מרכזי לרכישתם. להערכת גרטנר, הם עשויים להגיע להיקף מכירות של 14.4 מיליון יחידות ב-2017 (לעומת מכירות של 2.9 מיליון ב-2013).

         חברות ממוקדות פי.סי. יציעו יותר תוכניות למינוי רכישה ארוך טווח  במחירים נוחים יותר.