מגמת עלייה בהשמת עובדות חרדיות בתחום ההיי טק

יום ג', 16 באוגוסט 2011

מנתוני מדד התעסוקה החרדי של מנפאואר בראשית למחצית הראשונה של 2011 עולה, כי תחום לימודי המחשבים בסמינרים החרדיים זוכה לעדנה מחודשת, עם 77% הצלחה בהשמה בוגרות בתחום עם סיום לימודיהם.

מגמת העלייה בהשמת עובדות חרדיות בתחום ההיי טק התחזקה מאוד בשנתיים האחרונות, לאור פריחת תעשיית היי טק כולה בישראל ובעולם, כאשר יותר ויותר חברות היי טק ותכנות מתאימים את תנאי העבודה לצרכי האישה החרדית.

יצוין, כי הביקוש ללימודי מחשבים ומערכות מידע בסמינרים עולה משנה לשנה, בעקבות תנאי עבודה המשתלמים ושעות העבודה הנוחות לאימהות.

חיים גוגנהיים, מנכ"ל מנפאואר בראשית: "ענף היי טק הישראלי סובל ממחסור חמור באנשי מקצוע, כולל בתחומי התוכנה והחומרה. בארץ עובדים בתחום כ-200 אלף איש, ומדי שנה מצטרפים רק כ-8,000 איש לתעשייה זו. הביקוש לעובדים אלו מצד כ- 3,500 חברות היי טק נמצא במגמת עלייה קבועה, והדבר משליך על רמות השכר והתנאים לעובדים.

"יחד עם זאת, ההתקדמות הטכנולוגית המהירה מחייבת שיטות השמה חדשניות עבור עובדי היי טק כדי להבטיח את היותם רלוונטיים לטכנולוגיות העכשוויות ביותר, כאשר צריך לקחת בחשבון את המגמות המשתנות ותחומי העיסוק המבוקשים ביותר לכל תקופה ותקופה. אנחנו במנפאואר בראשית, בשיתוף חברת MIT, השמנו קבוצות רבות של בוגרות לימודי מחשבים, הזוכות לקורסי השלמה ייעודים בתחומי טכנולוגיה מתקדמים הנדרשים עבור המעסיקים, ללא כל תשלום, ובסיום הקורס הן נקלטות לעבודה בתחום התמחותן".

בימים אלה נפתח קורס הכשרה מתקדם, חמישי במספר, פרי שיתוף הפעולה בין מנפאואר בראשית לחברת ההיי טק MIT, במסגרתו יוכשרו 20 נשים חרדיות בוגרות תחום המחשבים בסמינרים. העובדות עברו ראיונות עבודה טרם כניסתם להכשרה, כאשר בסיומה ייקלטו בחברות ביטוח מובילות בתחום מערכות מידע.

מדובר במתכנתות שהינן בוגרות תואר ראשון בהנדסת תוכנה ומדעי המחשב וכן בוגרות לימודים מקצועיים בתחומי המחשבים מסמינרים, והן נהנות מתנאי שכר מצוינים ועבודה כקבוצה בסביבה חרדית ראויה.

מסקר המשרות הפנויות שפרסמה הלמ"ס ביולי האחרון, עולה כי מקצוע ההנדסה הוא המקצוע השלישי המבוקש ביותר במונחים של משרות פנויות בתעשייה והמקצוע המבוקש ביותר בקרב אקדמאיים. הביקוש לתחום אף עלה מ?3,300 משרות פנויות בינואר האחרון ל?4,080 ביולי. היחס בין הביקוש להיצע במקצועות התוכנה והנדסת מחשבים החמיר ועל פי הנתונים, על כל מהנדס מתחרות קרוב ל?1.5 משרות.

מנפאואר בראשית היא חברת ההשמה והתעסוקה המובילה במגזר החרדי, באמצעותה השתלבו אלפי עובדים חרדיים בעולם העסקי במקומות עבודה המותאמים לצרכיהם ולאורח חייהם. החברה משלבת עובדים חרדיים גם בתחומי המחשוב, תוכנה ומערכות מידע, בשיתוף עם - MIT חברת ההשמה המובילה בתחומי ההיי טק. בתחום זה הוקמו מגוון מסלולים והכשרות לעובדים ולמועמדים לעבודה בעולם הטכנולוגיה עילית, כולל גיבוש קבוצות הכשרה מקצועיות לבנות חרדיות במסגרת מוסדות הלימוד, בשיתוף חברות היי טק מובילות שקולטות את הבוגרות עם סיום הכשרתם.