מהפכת התשלומים של אפל

יום ג', 28 באוקטובר 2014

מאת משה שלו  עורך ראשי SoftNews

 

הכרזת חברת אפל ב-20 לאוקטובר על הפעלה נרחבת של שירות Apple Pay  כחלק מהכרזת אייפון 6 עשויה  להביא מהפכה בכל התחום הזועק כבר שנים לחידוש.

השיטה של כרטיסי הדביט לפיה יורד  מקופתך היעודית לכך בבנק סכום סגור מיידית בעת  הגשת כרטיס האשראי לקופה בחנות לא הצליחה עד כה.

לדברי תחקיר בשבועון Time  היקף הקניות בתחום דביט זה עומד ברמה נמוכה יחסית בארצות הברית של 4.9 מיליארד דולר השנה לעומת מחזור קניות  כולל של 4.9 טריליון דולר בכרטיסי האשראי הרגילים.. כך לפי תחקיר Europe Monitor.

מנהלי חברות כרטיסי האשראי חששו לקראת ההכרזה על  השיטה של קירוב מכשיר האיפון 6  ישירות למתקן החיוב בחנות ייתר את הצורך בשימוש בכרטיס אשראי המוכרים אך הוא נמוג נמוג שכן הוברר כי  שירות  "אפל פיי" – כולל שיתוף עם החברות ולא יתחרה בהן, ולכן גם זווית זו צפויה להגדיל את היקף השימוש הכולל של הציבור בכרטיסי האשראי.

ובכל זאת – מהפכה.

בצד החיובי: הרכישה מאושרת בעזרת סריקה של טביעת אצבעות ואין צורך בהקלדת מספר כרטיס האשראי, ניתן לשלם גם מתוך מגוון אפליקציות כמו Uber   למוניות ועוד.

אנטנה זעירה מאפשרת קישור אלחוטי עם חיישנים/סנסורים הקיימים במוצרים שונים כמו מוצרי מקדונלדס וללחוץ לביצוע תשלום. ניתן להעביר  תשלומים דרך כרטיסי האשראי המקובלים על ידי הצגת תמונת הכרטיס על מסך האייפון.

בצד השלילי, השיטה אינה מסונכרנת עם מועדוני קונים  ונאמנות לחנויות מסוימות.  וכן בניגוד לשיטות פאייפאל, גוגל וואלאט, וונמו ועוד  אפל אינה מאפשרת העברה כספית מחשבון לחשבון זר.

השיטה גם דורשת להתקין  חומרה מיוחדת, שלא כל רשת תתלהב להשקיע בכך.

ובישראל, כחלק מההמלצות של ועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן ושל קבינט יוקר המחיה, פועלים בבנק ישראל וברשות ההגבלים העסקיים להכניס לשימוש את כרטיס החיוב המיידי - כרטיס דביט - עד סוף 2015, מה שעשוי לפגוע בהכנסות הבנקים.

כאמור, כרטיס דביט הוא כרטיס חיוב מיידי שבו הלקוח מחויב בעת ביצוע העסקה ובית העסק מזוכה גם הוא באופן מיידי (עד 3 ימי עסקים). נתוני הרשות מראים כי בחלק מהעולם נעשה שימוש נפוץ בכרטיסים אלו: בהולנד למשל 88% מהעסקאות בכרטיסי חיוב נעשות בכרטיסי דביט. גם בבלגיה, שבדיה, גרמניה ובריטניה השימוש בכרטיסי דביט נע סביב 70%–80%, בעוד בישראל השימוש בכרטיס מסוג זה הוא אפסי.

עתה נראה כיצד השימוש ב-Apple Payיביא את המהפכה גם לבתים רבים בישראל..