מהפכת שקיפות הממשל בארצות הברית

יום א', 26 במאי 2013

ב-9 למאי ארעה מהפכה בכל הגישה של הממשל האמריקאי לנושא של שקיפות המידע הממשלתי ציבורי – לציבור על כל שכבותיו.

הנשיא ברק אובמה חתם על  הוראה שכל מידע  המתרכז או נוצר בגופי הממשל השונים – משרדי ממשלה ורשויות נסמכות- צריך להיות זמין ובהיר לידיעת הציבור.

זאת על בסיס של ברירת מחדל – כלומר הכל פתוח ורק במקרה של חייבות בסודיות מטעמי בטחון יש להודיע על  כיסוי של מידע זה או אחר.

בארה"ב מזכירים כי מהפכת חשיפת המידע (שהיה עד אז סודי בהחלט) החלה לאחר שמטוס דרום קוריאני הופל על ידי הרוסים עקב טעות הטייס בניווט. אז הורה הנשיא רונלד ריגן כי כל המידע הסביבתי ניווטי של לויינים – המוכר כיום לכל כ-GPS  - יהה זמין לכל. כך גם התפתחה השיטה של חיזוי מזג אויר ( שהיה סודי) שנפתח לידיעת הכל והוא היום  מוגש על ידי כל כלי תקשורת.,

מציינים כי מהפכה זו של מידע חשוף תהיה רבת השפעות על חיי האזרחים. מידע על ריכוזי זיהום יחייב רשויות לפעול לפינוי וחיטוי, מידע על רמות בתי הספר ישפיע על הרישום להם,  פרטים על תוכניות פיתוח יניעו את תנועת הבניה, תהיה חשיפה מלאה של תשלומי המס לפי רמות הכנסה ואיזורים שונים.

ועוד.

הוראת הנשיא גם אומרת כי בתוך חודשים ספורים חייבת כל רשות לפרסם רשימה של סוגי מידע שתעמיד לרשות הציבור.

עתה התעורר ויכוח עד בקרב מדינות אירופה.

יש המסכימות אך יש חוגים מדיניים ועסקיים המתנגדים ל"עודף חשיפה" מנימוקים של סודיות עסקית וחדירה לפרטיות  עם פרסום פרטים  אישיים  וחשש לשימוש מסחרי לא הולם במידע שיתפרסם.

ממשלת בריטניה מובילה בגישה לשקיפות וחשיפה והודיעה כי תלך בשלמות בנושא זה בעקבות הממשל האמריקאי .