מה כדאי ללמוד ואיפה כדאי יותר לעבוד

יום א', 30 באוקטובר 2016

מה כדאי ללמוד ואיפה  כדאי יותר לעבוד. מסתבר כי בוגרי מדעי המחשב מרוויחים פי חמישה מבוגרי הפקולטות של מדעי החברה

מנתוני משרד הכלכלה עולה כי בעוד מהנדסי תוכנה מרוויחים שכר התחלתי של 24 אלף שקל בחודש ברוטו, אקדמאים במדעי החברה משתכרים כ-5,000 שקל בחודש בלבד

שתי תופעות משמעותיות מאוד בולטות בבחירה של סטודנטים את תחום הלימוד העיקרי שלהם. האחת היא הצניחה לאורך השנים בלימודים כלליים, בעיקר מדעי הרוח והחברה, והשנייה היא הגידול בשיעור הסטודנטים שלומדים מקצועות ספציפיים, בעיקר רפואה, הנדסה ואדריכלות.

לפי נתוני האוניברסיטאות שיעורי הלומדים לתואר ראשון במדעי הרוח והחברה ירדו ב?3% בשש השנים האחרונות ל?6% ו?22% בהתאמה. זאת בעוד השיעור בפקולטה לרפואה גדל בכ?2% ל?7.6%.

שוק העבודה הישראלי, הוא שמהווה את ההסבר העיקרי ביותר לשינויים. אם זה בגלל שהמתעניינים בלימודים אקדמיים רואים את חוסר הביטחון התעסוקתי אצל בוגרי התארים, ואם בשל ההבנה שיהיה קשה מאוד להשתכר שכר סביר אלא אם כן יש מקצוע מבוקש ביד.

אפשר לראות זאת בבירור גם בנתונים שאסף לפני זמן מה משרד הכלכלה על השכר שמעסיקים מוכנים להציע לבוגרי האוניברסיטאות. בראש הרשימה נמצאים בוגרי מדעי המחשב ומהנדסי התוכנה (עם שכר התחלתי של כ?24 אלף שקל בחודש ברוטו) ואחריהם מגיעים שאר מקצועות ההנדסה למיניהם (וגם רופאי השיניים עם שכר התחלתי של כ?15 אלף שקל בחודש).

אחיות, מורים ועובדים סוציאליים משתכרים בין 7,000 ל?8,000 שקל בחודש — אמנם לא שכר גבוה, אבל מקצועות שמבטיחים קביעות בעבודה כאשר בטחון תעסוקתי חשוב מאד לעובדים.

אקדמאים במדעי החברה צפויים לשכר הנמוך ביותר של כ?5,000 שקל בחודש. עם זאת, הנתון אינו כולל כלכלנים, ששכרם ההתחלתי הוא 7,000 שקל, וכן הוא לא כולל את מקצועות הפסיכולוגיה, גם כן עם שכר התחלתי 7,000 שקל, וכן ראיית חשבון, עם 10.4 אלף שקל שכר התחלתי. בוגרי מדעי הרוח עלולים  "להסתפק" בכ?7,000 שקל בחודש.