מה מניע את המחאה החברתית

יום ה', 4 ביולי 2013

מומחים: הרשתות החברתיות לא יחוללו מהפכה

 

השבועון הכלכלי הבריטי בעל היוקרה הבינלאומית "אקונומיסט" יוצא בתחקיר (ובשער ראשי) נגד האופנה  הטוענת כי הרשתות החברתיות הן מאיץ חשוב לגלי המחאה והמהפכות החברתיות הצפויות בשנים הקרובות.

המגזין מנתח את הרשתות הקיימות כמו גם כושרם של כותבי הפוסטים  וההאקרים למיניהם בפייסבוק, טוויטר, LinkedIn..TWOD. ועוד. הוא מכיר בכך כי בעזרת רשתות אלה כמו גם מקורות מידע אינטרנטים אחרים, העולם היום הוא פתוח יותר והקשר בין אנשים מהיר יותר.

אבל, גם השלטונות,  החרדים מפני "רעידת אדמה" חברתית וגלים של מחאות לומדים לזהות את מוקדי ה"תבערה" ברשת ומסוגלים לקנוט שיטות החל מהשבתת שירותיה ועד לנקיטת צעדים מונעים לפני כל הפגנה ובמהלכה.

"הרשתות החברתיות לא יחליפו את הנכונות האמיתית של אנשים לצאת לרחוב. זו מונעת רק במקרה של צורך אמיתי של אנשים למחות  וניתוח משתפי הפגנות מוכיח כי רבים הלוקחים בהן חלק לא הגיעו בגלל הרשת החברתית  אלא  בגלל האיכפתיות והשייכות שלהם לנושא".

"מה שהניע את הפגנות המיליונים בברזיל  היתה הידיעה  על מיליארדי דולרים שיוצאו לקראת ובעת המונדיאל לכדורגל שיערך במדינה זו בשנה הבאה כאשר הקמת איצטדיון מרכזי לבדה תעלה 3 מיליארד דולר (הרבה יותר ממה שתוכנן תחילה).