מה צפוי לאפל אחרי ג'ובס

יום א', 28 באוגוסט 2011

מה צפוי עתה לחברת אפל לאחר שטיב ג'ובס, המנכ"ל האגדי של אפל שהפך אותה בעשורהאחרון לחברה הגדולה בעולם, התפטר מתפקידו עקב מחלה קשה וארוכה.  עם זאת נאמר כי ג'ובס  יוסיף לכהן כיו"ר דירקטוריון החברה.

מה שברור הוא שהמחליף של ג'ובס,  טים קוק מסודר היטב. הובטחו לו מיליון מניות בשווי של 384 מליון דולר בתנאי שישאר בחברה עד שנת 2021. עד כה היה שכרו בחברה 800 אלף דולר לשנה ועוד בונוסים.

הוא יכנס לנעליו הגדולו של ג'ובס שלפני מספר ימים שלח  מכתב התפטרות למועצת המנהלים של החברה ובו כתב, בין השאר "תמיד אמרתי שאם יגיע היוםשבו לא אוכל לעמוד עוד בחובותיי ובציפיות ממני כמנכ"ל אפל, אהיה הראשון ליידעאתכם... היום הזה הגיע".

ג'ובס, בן ה-56, סובל כבר כמה שנים מסרטן בלבלב,  מחלה שהתגלתה אצלו עוד ב-2004 ואשר נחשבת לקטלנית במיוחד ובעלת סיכויי החלמה נמוכיםמאוד. בשנת 2009 נאלץ לעבור השתלת כבד ומאז ינואר האחרון הוא נמצא בחופשת מחלה, שבמהלכה עבד בצורה חלקית בלבד באפל.

טים קוק שימש עד היום כממלא המקום של ג'ובס בתקופת שלושת חופשות המחלה שלקח, גם מינואר האחרון וגםב-2009 ו-2004.
ג'ובס היה אחד משלושת מקימי אפל ב-1976 - סטיב ווזניאק ורונלד וויין. ב-1985 הוא הודח מהחברה על-ידי הדירקטוריון שלה וב-1997 חזר לנהל אותה שוב, לאחרשמצבה התדרדר והיא עמדה סף פשיטת רגל. במהלך כהונתו האחרונה הימר ג'ובס על כמהמוצרים שגרמו למהפכה בתעשיה. אלו כוללים את האייפוד - ששינה את תעשיית המוזיקה, האייפון, ששינה את תעשיית הסלולאר והאייפד שמשנה את תעשיית המדיה הבידורית

התכנונים וההימורים של ג'ובס והאינסטינקטים החדים שלו הפכו את החברה בתוך שנים ספורות לחברה הגדולה בעולם, לא רק בתחום הטכנולוגיה, אלא בכל התחומים כולם - דבר שאף אחדלא שיער שיקרה לפני עשור.

רבים תוהים כעת מה יהיה על עתידה של אפל ללא סטיבג'ובס, שמזוהה כל כך עם שמה. ההערכה  היא שהעוצמה הגדולה כל כך (היקף שוק של348  מיליארד דולר), הידע הרב שצברה בתחום והמוצרים שכבר נמצאים בקנה לפני השקה, ימשיכו להוביל אותה בהצלחה גם ללא ג'ובס. צריך לזכור כי מאחורי האיש והחזון עומדיםעוד אלפי עובדים שמכירים ויודעים את העבודה באפל.

מה גם שהם הוכשרו היטב  על ידי ג'ובס עצמו כפי שנחשף באחרונה בביוגרפיה מפורטת שפורסמה על חייו ודרכי ניהולו.