מונופול בזק מכפיל מחיר תשתיותיו

יום ב', 14 בדצמבר 2015

איך מעלים מחיר של נכס בלחיצת מקלדת. והכל בחתימה של משרד התקשורת וחברת בזק?

באישור משרד התקשורת כמעט ומוכפלים תעריפי השימוש בתשתיות הטלפוניה של בזק. כך עולה מהשימוע שמפרסם כעת משרד התקשורת לגבי מחירי השימוש. המשמעות היא שאם פרטנר וסלקום או כל מפעיל תקשורת אחר, ירצה לקנות מבזק את תשתיות הטלפוניה שלה כדי שיוכל למכור שירות הוא יידרש לשלם מחיר קרוב לכפול ממה שהיה אמור לשלם לפי עמדת הדרג המקצועי במשרד התקשורת. המשמעות היא שלכל המתחרים כמעט ולא נשאר מרווח להתחרות באמצעות מכירת שירותי טלפוניה ללקוחותיהם, שזה הרעיון של כל הרפורמה בשוק הקווי.

מומחים מציינים כי בעקבות לחצים של בזק, נפגעת קשה התחרות שתכנן המשרד, וניתן לומר שראש הממשלה בנימין נתניהו המשמש גם כשר התקשורת, ביחד עם מנכ"ל משרדו שלמה פילבר, הצליחו במחירים שהם מפרסמים לפגוע קשה בסיכויי הצלחת הרפורמה בשוק הקווי - רפורמה שסומנה על ידי קודמיהם של נתניהו ופילבר ככזו שאמורה הייתה להחזיר לצרכנים 1.3 מיליארד שקל מדי שנה.

כך תיווצר רווחיות עודפת לבזק ובמקום שהרווחיות העודפת הזו תגיע לצרכנים, היא תמצא את דרכה לחיזוק המונופול של בזק ולניפוח רווחיו באופן חסר תקדים ובלתי פרופורציונלי בעליל, בהשוואה יחסית לכל חברת בזק בעולם.

השימוע שמפרסם המשרד הוכן ללא מעורבותו של סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת

הרן לבאות שהורחק מטיפול בנושא עקב התנגדותו למחירים שדרש פילבר ושבזק

הייתה שותפה לקביעתם.

לבאות התנגד בתוקף ובאחד מהישיבות שנערכו בנושא לפני מספר חודשים התייחס

למתווה ההקלות שתקבל בזק וכינה אותו "שחיתות". לבאות אולץ להתרחק מהטיפול והתוצאה היא שפילבר העביר את הטיפול לידי עוזרתו עדי קהאן, שעשתה את עיקר העבודה.

לשימוע לא צורפה חוות דעת כלכלית, והמחירים גם לא מבוססים על עלויות אלא על פשרה שנעשתה מול בזק כאשר מנגד פרטנר וסלקום לא היו שותפות לה כלל.