מחשב נייד לכל מורה

יום ו', 23 בספטמבר 2011


עד לסוף 2011 יהיו פעילים בתכנית "מחשב נייד לכל מורה בישראל" של קרן אתנה מעל ל - 6,500 מורים בכ- 160 ישובים ברחבי המדינה, ובכ - 235 בתי ספר בהם לומדים מעל
ל- 100,000 תלמידים. חשוב לציין שבעקבות הצלחת התוכנית "מחשב נייד לכל מורה" של קרן אתנה ושותפיה, אימץ משרד החינוך את המודל של "מחשב נייד לכל מורה" והציב את המורה בראש סדר העדיפויות בהענקת מחשבים ניידים. כ- 5,000 מורים נוספים כבר קיבלו מחשבים ניידים בשנת 2011, ועוד כ- 20,000 מורים צפויים לקבל בשנה הקרובה מחשבים ניידים אישיים, ביחד עם קורסים מקצועיים לשימוש במחשב, במסגרת תכנית התקשוב החדשה של משרד החינוך.
אנו בדרך להגשמת החלום.

(

 

 מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, יחד עם ראשהעיר אריאל, רון נחמן, מנכ"ל הקרן לקידום מקצועי בהסתדרות המורים, שלמה ישי  ונשיא ומייסד קרן אתנה, אורי בן-ארי מצביעים על העיר אריאל שהצטרפה גם היא
לתוכנית"מחשב נייד לכל מורה".
צילום: אמיר אלון

 

קרן אתנה הגיעה להישג מכובד זה תודות לשותפי הקרן, הסתדרות המורים (באמצעות הקרן לקידום מקצועי של הסתדרות המורים), משרד החינוך ובנק מסד, וכן בתמיכת השותפים - חברות טושיבה ובאג.
אל כל אלה יש להוסיף, כמובן, את התורמים הפרטיים, התורמים מהמגזר העסקי והקרנות מהמגזר השלישי.

 
במהלך 4 שנות פעילותה , חילקה קרן אתנה  - בשיתוף הדוק ואסטרטגי עם הסתדרות המורים ומשרד החינוך אלפי מחשבים ניידים. בנוסף, העניקה הקרן באמצעות משרד החינוך קורסי הדרכה למורים ב- 160 ישובים וב- 30 רשויות החל בירושלים, דרך באר שבע, ערד, ירוחם, שדרות, דימונה, אשדוד, אשקלון, המועצה האזורית באר טוביה, מ.א. חוף אשקלון, אופקים, מ.א. חבל איילות, רמלה, לוד, אורנית, שוהם, רעננה, קדומים, אריאל, וכלה במ.א. בקעת הירדן, טירת הכרמל, נשר, זיכרון יעקב, המועצה האזורית מעלה יוסף, קצרין, המועצה האזורית מטה אשר, טבריה ועפולה.

 
בחודשים הקרובים אמורות רשויות נוספות להצטרף לתוכנית, וראשיהן כבר הביעו את רצונם למהלך.
בין הרשויות ניתן לציין את פתחתקווה, בית אריה - עופרים, בתי הספר התיכוניים בעיר רמלה, נס ציונה, מועצה אזוריתשומרון, נתניה, ואילת. עוד ראשי רשויות רבות ממתינים לכניסתםלתכנית.

 

תוצאות סקר מקצועי 
להלן תוצאות תוצאות סקר שנערך בחודש אפריל 2011 בקרב כ-194 מורים
ו- 13מנהלים מבתי ספר בערד, בבאר שבע ובירוחם שהשתתפו בתוכנית "מחשב נייד לכל מורה".
המורים קבלו מחשבים ניידים, עברו השתלמות וקיבלו הדרכה  מלווה בביתספרם.
תוצאות הסקר - שנערך כ- 3 שנים לאחר קבלת המחשבים והשלמת תוכנית ההשתלמות-  מצביעות על שיפור משמעותי בכל תפקודי המורים ובתפקוד כיתות המורים בעלי מחשבנייד.
להלן הממצאים העיקריים העולים מתוך הסקר

  •  99%  מהמורים, סבורים שההשתתפות בפרויקט שיפרה את מעמדם בכתה.
    השיפור במעמדו של המורה בכתה נבע מהשיפור שחל בדרכי ההוראה שלהם,מהשליטה שלו באמצעי התקשוב.   .
  • 78% מהמורים סבורים שההשתתפות בפרויקט שיפרה את מעמדם בין עמיתים, משפחה וחברים.
    השיפור במעמדם של המורים נבע מיכולת השליטה שלהם בכלי התקשוב והיכולת לקיים תקשורת ושיתוף עם עמיתים למקצוע.
  • השימוש במחשב בזמן השיעורים גדל פי 7 מאז תחילת פרויקט "מחשב נייד לכל מורה" ועד לקיום הסקר.
  • השימוש במחשב בתהליכי הלמידה סייע למורים לעורר בתלמידים למידה מרצון, לשפר את הישגיהם ובמידת מה גם לצמצם בעיות משמעת בכתה.

לדברי עורך הסקר המקצועי, ד"ר עוזי מלמד: "הפרויקט "מחשב לכל מורה" שינה, בזמן קצר, את התנהלותם של המורים בתהליכי ההוראה ואת דעתם ועמדתם כלפי יכולתו של המחשב לסייע להם בתהליכי ההוראה. השינויים הללו נשארו יציבים ואף יותר מזה. במהלך למעלה משלוש שנים השפעתו של הפרויקט "מחשב לכל מורה" הלכה וגברה, המורים שילבו יותר ויותר אמצעים מתוקשבים בשיעוריהם, גם אצל המורים וגם אצל המנהלים התחזקה האמונה ביכולתם של המחשבים לסייע למורים בתהליכי ההוראה".

קרן אתנה גאה בתוצאות הסקר ורוצה בהזדמנות זו להודות לכל אחד מכם, השותפים לדרך, על התמיכה ועל הסיוע לאורך כל הדרך.


משרד החינוך, אימץ את התוכנית "מחשב נייד לכל מורה"
וגייס ממשרד האוצר מעל 400 מיליון שקל למימוש תכנית התקשוב הלאומית בחינוך
ומבטיח לספק לכל מורה מחשב נייד עד 2016

לאור ההצלחה הגדולה של תכנית "מחשב נייד לכל מורה" של קרן אתנה, אימץ משרד החינוך את התכנית ויצא בתכנית התקשוב הלאומית. תכנית התקשוב הלאומיתמרחיבה את התכנית שלנו לעוד כ - 832  בתי ספר בצפון ובדרום הארץ וכן במחוז ירושלים במהלך השנים 2011- 2012. הכוונה לצייד את כל המורים בבתי הספר במחשבים ניידים עד2016. קרן אתנה  שמחה ומברכת על תכנית התקשוב הלאומית של משרד החינוך ותמשיך לשתף פעולה עם משרד החינוך.


אימוץ רעיון תכנית "מחשב נייד לכל מורה" במשרד החינוך,  מהווה הישג רב חשיבות לקרן אתנה. מדובר בהנחלת מרכיב מרכזי במטרות פעילות הקרן -  שכנוע הממשלה בחשיבות הגדולה של מחשוב המורים תחילה, וציודם בכלים המתאימים למאהה-21.


קרן אתנה תמשיך ותפעל להעניק מחשבים ניידים לכל המורים בתי הספרהיסודיים, בחטיבות הביניים ובתיכונים. בנוסף, תמשיך הקרן להעניק את ההכשרה המתאימהבשימוש במחשב נייד לכל המורים ולכל המרצים במכללות.