מיזם לקידום צעירים מחול בהיטק

יום א', 27 ביולי 2014
 
 
בימים אלה  נחתה בארץ משלחת של 25 צעירים יהודים מרחבי העולם, אשר עובדים בחברות ההיי-טק המובילות בתעשייה, ביניהן פייסבוק ואמזון. המשתתפים, המגיעים ממגוון מדינות מדרום אמריקה, אירופה וארה"ב, נבחרו מבין כ-400 מועמדים לקחת חלק בפרויקט Israel Tech Challenge, מיזם בשיתוף הסוכנות היהודית המציע לגאונים טכנולוגים יהודים אפשרות להיות חלק מתעשיית הההיי-טק הישראלית. 
נקודת השיא של הפרויקט הינה ה"האקתון" – מרתון פיתוח אפליקציות שנמשכת כ-24 שעות ברצף.
 
במסגרת התחרות, שנערכת בחסות PayPal ישראל זו השנה השניה והתקיימה בקמפוס החברה בת"א, פיתחו המתכנתים הצעירים אפליקציות חדשות המותאמות לסצנת ההיי-טק הישראלית. מי שבחרו את המנצחים הם בכירים מהתעשייה המקומית, ביניהם אורי ארד, סמנכ"ל הטכנולוגיות של PayPal בישראל ותום אחי דרור, בכיר מטה הסייבר הלאומי.
 
מתן פרנס, מנכ"ל PayPal ישראל: "אנו שמחים לארח את המנהיגים הבאים של תעשיית ההיי-טק העולמית, ולהעניק להם הזדמנות לקחת חלק בעשייה המקומית ולהביא אלינו את הבשורה הטכנולוגית החדשה. גם PayPal, שנחשבת כיום לאחת החברות הכי גדולות בתעשייה העולמית, התחילה כסטארט אפ לפני 15 שנה. אנו רואים בקידום יוזמות טכנולוגיות מטרה עליונה ושמחים על יכולתנו לספק להם את הכלים שיסייעו להם להתפתח בסצנת ההיי-טק המקומית ובהמשך לצמוח בזירה הבינלאומית, עוד הוסיף פרנס: "כיום ניתן לראות שמרבית החברות בתחום שלנו נוסדו על ידי עובדיPayPal  לשעבר, אין ספק שאנחנו בית הספר הטוב ביותר בתחום".  
 
 
מאז ומתמיד, צעירים יהודים מרחבי העולם היו על הכוונת של תעשיית ההיי-טק הישראלית, אך נדמה שישנם פערים שמקשים על בכירים ישראלים לגייס עובדים מחו"ל ולשכנע אותם לעשות עלייה. לפי נתוני הסוכנות היהודית, אם יישארו 10% מכלל המשתתפים למשך שנה אחת בלבד, הם לבדם יוסיפו לתקציב המדינה כ-2 מיליון ?. כבר בשלב הזה נראה שהיוזמה מוכיחה את עצמה: PayPal ישראל כבר קלטה לשורותיה כאנליסטית מתמחה את מליסה ווינטראוב, צעירה אמריקאית בת 20 אשר הגיעה באמצעות הפרויקט לישראל.
 
מבדיקה שערכה הסוכנות היהודית, עולה כי עולים חדשים רבים בעלי יכולות טכנולוגיות מצוינות, מתקשים להשתלב בתעשייה המקומית בשל מחסור בקשרים עסקיים ומקצועיים, וכן הבנה בסיסית של המרקם הייחודי של הסצנה הישראלית, ששונה מאוד מזו האמריקאית או האירופאית. פרויקט Israel Tech Challenge מביא לישראל מעל 100 מצטיינים טכנולוגים בשנה במטרה לגשר על הפערים הללו, ושם בראש סדר העדיפויות מטרה אחת ברורה: עלייה של מוחות יהודיים לישראל.