מכרזים פגומים בחברות ממשלתיות

יום ג', 25 בנובמבר 2014
 
העיתן הכלכלי "כלכליסט" מוסר כי מבקר המדינה בודק אי סדרים במינויים בדואר; הרכבת משלמת פיצוי על מכרז לא תקין; דירקטוריון נמל חיפה נכשל בניסיון להדיח את המנכ"ל, אך ימשיך לניסיון שני; הסכסוך בחברת החשמל מעלה הילוך; 
    
 הסכסוך בחברת החשמל מחריף: שכר השובתים יקוצץ
 
המאבק בין עובדי חברת החשמל להנהלה רשם  שיא חדש. לידי "כלכליסט" הגיעה הנחיה של מחלקת כוח אדם, בגיבוי ההנהלה, המפרטת את הגזירות שיוטלו על הנוקטים עיצומים, לרבות עובדי מוקד 103: לקוראי המונים לא ישולם שכר; 30% מהשכר יופחת על אי קבלת קהל ועל נקיטה חלקית של עיצומים; עבודה בשעות נוספות לא תאושר ולא תשולם; על היעדרות עובד בשל העיצומים לא ישולם שכר; עובד שנכח באסיפה לא יוכל להשלים יום זה למשמרת; 60% יופחתו משכר עובד שבשל האסיפה לא נכח בקורס מקצועי. 
 
ההנחיה פורסמה לאחר שעובדי אגף התכנון הפסיקו להעביר שרטוטים של תחנות הכוח לשם תחזוקה שוטפת והובילו לסגירת המרפאה בתחנת הכוח הפחמית רוטנברג באשקלון, כך שלא ניתן לבצע בתחנה עבודות מסוכנות, גם אם קשורות לתחזוקתה. 
 
המהלכים התווספו לשורת צעדי עיצומים שמוביל הוועד בראשות דוד (מיקו) צרפתי באחרונה, לרבות הפסקת קריאת מונים, ביטול קבלת קהל ועצירת תיקונים. כן חזר מוקד 103 לעבוד במתכונת שבת בלבד, 
 
את העיצומים תולים העובדים בתוכנית ההבראה של החברה שמקודמת במעמד צד אחד בלבד. כפי שפורסם בדו"חות החברה לסוף הרבעון השלישי, מתוכננים פיטוריהם של כ?150 עובדים ארעיים עד אמצע ינואר הקרוב ושל עוד כ-400 עובדים עד סוף 2015 באמצעות אי חידוש תקניהם של הפורשים במהלך השנה. עוד הוחלט לקצץ כ-4.8 מיליארד שקל מתוכניות הפיתוח מעכשיו ועד סוף 2018 ולהקפיא את הבנייה של תחנת הכוח באשקלון. 
 
מנכ"ל הדואר פורש ומבקר המדינה בוחן מינויי בכירים
 
 
מנכ"ל דואר ישראל חיים אלמוזנינו הודיע  על פרישתו לאחר כארבע שנים בתפקיד, לאחר שגיבוש תוכנית ההבראה מתקרב לסיומו. "בתוכנית נקבע שיישומה יימשך כארבע שנים, ועל כן נכון יהיה שמנכ"ל חדש יתחיל את היישום וילווה אותו לכל אורך הדרך", אמר. השלב האחרון בדרך לחתימה על ההבראה הוא הסכמה בין ההנהלה לוועד על זהות 1,200 העובדים שיצומצמו. 
 
אלמוזנינו זכה לתמיכה וגיבוי מרשות החברות הממשלתיות לאור הקדנציה הסוערת שלו. מאידך שר התקשורת היוצא גלעד ארדן תקף אותו בחריפות על השירות שנותנת החברה, והאשים את ההנהלה בכך שאינה לוקחת אחריות על ההידרדרות הפיננסית של הדואר. במקביל, באוקטובר אשתקד פרסם מבקר המדינה דו"ח חריף על הדואר ובו האשים את ההנהלה, הדירקטוריון ומשרדי האוצר והתקשורת באחריות להידרדרותה הפיננסית הקשה. 
 
למנכ"ל החדש מחכות משימות לא פשוטות, ובראשן יישום הליך הפיטורים והארגון מחדש, שיפור משמעותי של השירות שהידרדר מאוד בשנים האחרונות, ומציאת מקורות הכנסה חדשים שיחפו על הירידה החדה במשלוח מכתבים. 
 
במקביל רשות החברות מעלה הילוך בקידום הכנסת משקיע לדואר שירכוש 20% ממניות המדינה. מנכ"ל הרשות אורי יוגב אמר ל"כלכליסט" שכבר בחודשים הקרובים צפויה הרשות להגיש בקשה רשמית לוועדת השרים להפרטה כדי להכניס משקיע כבר ב-2015. 
 
בתוך כך, בימים אלו מגבש מבקר המדינה דו"ח ביקורת נוסף, שבין השאר צפוי לעסוק בהליכי מינוי פגומים של בכירים בהנהלת הדואר. הדו"ח, שצפוי להישלח בחודשים הקרובים, היה אחת הסיבות המרכזיות להחלטה של הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבור שלא לאשר את מינויו של יו"ר הדואר לשעבר ששי שילה לתפקיד יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד. במכתב שהעבירה ועדת ברנר לשילה נכתב כי בבדיקת מבקר המדינה עלו אינדיקציות ראשוניות לקיומם של ממצאים שעשויים להיות רלבנטיים להתאמתו של שילה לכהונה בדירקטוריון חברה ממשלתית נוספת.
 
רכבת ישראל תפצה עובד שהפסיד במכרז בעייתי
 
 
רכבת ישראל תבטל את תוצאות המכרז למינוי מנהל מוסך תפעולי, תפרסם לאלתר מכרז חדש, ותשלם פיצוי של 150 אלף שקל לעובד החברה בתוספת 30 אלף שקל הוצאות משפט. כך קבע  בית הדין האזורי לעבודה בחיפה. 
 
ראשית הדברים במאי 2013, אז מונה אייל גור כסגן מנהל מתחם הקישון, מוסך תפעולי שמעסיק עשרות עובדים. המינוי הוגדר כזמני עד שיפורסם ויסתיים המכרז לאיוש קבוע. 
 
בית הדין לעבודה חידד בפסק הדין כי ההחלטה על מינויו של גור שמונה חודשים לפני פרסום המכרז "מעלה תמיהות רבות". בפסק הדין מצוין כי מנהלת משאבי אנוש ברכבת, יפעת לוי מאייר, הסבירה שהיא החליטה על המינוי "לאור בקשתו של מר לביא, סמנכ"ל חטיבת נייד ברכבת", והעידה כי לביא טען שהוא "מכיר את עבודתו של מר גור וחשב שהוא יכול להתאים לתפקיד" – אף שהוא אינו מהנדס ואין לו רקע מקצועי בתחום. 
 
במקביל למינויו של גור פרסמה רכבת ישראל מכרז למציאת עובד קבוע לתפקיד מנהל המוסך. למכרז הראשון, שפורסם במהלך שנת 2013, ניגשו כעשרה אנשים, בהם גם מהנדסים והנדסאים. שלושה מועמדים בלבד עברו את שלב המיונים, אך בשלב הסופי נפסלו כולם. 
הרכבת פרסמה מכרז שני בפברואר 2014, שבו הפחיתה את תנאי הקבלה, בהם רמת ההשכלה הדרושה - מהנדסאי לבגרות מלאה בלבד. כמו כן, הושמטה הדרישה ל-15 שנות ותק בניהול מתחם אחזקה. 
 
אחד העובדים שניגשו למכרז השני היה דוד אסולין. משלא זכה במכרז, הוא בדק מדוע נפסל, מאחר שעמד לכאורה בכל תנאי הסף שנקבעו. לכן בחר אסולין לעתור לבית הדין לעבודה באמצעות עו"ד אהוד שילוני כנגד ההחלטה למנות את גור, בטענה שהמכרז השני הותאם לפי מידותיו. 
 
מהרכבת נמסר בתגובה ש"החברה לומדת את פסק הדין לעומקו ובוחנת את האפשרויות העומדות לפניה, ובכלל זה ערעור לבית הדין הארצי לעבודה ובקשת עיכוב ביצוע פסק הדין". 
 
בנמל חיפה נכשל ניסיון הדחת המנכ"ל, ובנמל אשדוד תיק חסן עבר לפרקליטות 
 
 
הניסיון להדיח את מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן נכשל. שמונת הדירקטורים של נמל חיפה לא הצליחו להגיע להכרעה בהצעתו של יו"ר הדירקטוריון משה עברי סוקניק להעמיד את זלצמן לשימוע, וההצבעה הסתיימה עם ארבעה קולות בעד וארבעה נגד. לפי חוות דעת של היועץ המשפטי של הנמל עו"ד גל סומך, מהלך של הדחה חייב רוב, ולכן הדירקטוריון התפזר. ישיבה חוזרת בנושא נקבעה לעוד כשבועיים, לאחר חזרתו של סוקניק מחוץ לארץ. 
 
באופן חריג, מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב הגיע לישיבת הדירקטוריון כדי ללוות מקרוב את ניסיון ההדחה. מדובר בצעד שלא נהוג בחברות הממשלתיות השונות, ובנמל פירשו אותו כפיקוח מלמעלה. עוד נכח בדיון עו"ד אסף ברנזון מטעם רשות החברות. 
 
כבר בתחילת הישיבה התברר שאין רוב להדחה, מה שהוביל לקרב משפטי מלא צעקות סביב השאלה אם ליו"ר הנמל יש קול כפול בהצבעה. לאחר שהתברר כי סעיף 51 לתקנון החברה קובע שאין ליו"ר קול כפול, נעשה ניסיון להעמיד את הנושא להצבעה שנייה, תוך ניסיונות מאחורי הקלעים להעביר צד את מתנגדי ההדחה. משפעולה זו לא צלחה, הדירקטוריון התפזר. 
 
שר התחבורה ישראל כץ הופתע לגלות את השתלשלות העניינים. סוקניק הגיע לפני כעשרה ימים לפגישה עמו בנוכחות היועמ"ש של משרד התחבורה מלי סיטון, והסביר לו שיש חשש לאי?סדרים. כץ השיב כי הוא מצפה לקבל מסוקניק מידע שיתמוך בנחיצות ההדחה. 
היות שמידע כזה לא הועבר במלואו, כץ הופתע לגלות שהליך ההדחה התקדם ושיוגב מעורב אישית. עם פרסום כישלון ההדחה כץ נועד עם סוקניק וביקש ממנו להקפיא את ההליכים. 
 
בתוך כך, תיק פרשת השחיתות בנמל אשדוד הועבר לטיפול הפרקליטות, כשבמקביל בימ"ש השלום בכפר סבא הרחיק את יו"ר הוועד המושעה אלון חסן מהנמל ל?45 יום נוספים, ואסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בפרשת השחיתות בנמל למשך 90 יום נוספים. 
 
חסן נחשד שהקים בנמל מנגנון שליטה תוך ביצוע עבירות פליליות, לכאורה, מרביתן באמצעות ניצול קשריו עם חברת דנה וחברות נוספות בבעלותו הפרטית ובתוך כך "גרף רווחים כספיים עצומים לעצמו ולמקורביו".