ממשלת ברזיל השביתה את ווטסאפ

יום ד', 4 במאי 2016
זו הפעם השנייה בתוך תקופה קצרה .
ווטסאפ, אפליקציית המסרים שבבעלות פייסבוק, נחסמה בברזיל לאחר ששופט המעוניין במידע של משתמש באפליקציה לצורך חקירה פלילית נגד מבריחי סמים וקיבל סרוב חשיפה מווטסאפ הוציא צו המורה על כך.  
 
השופט מרסל מונטלוואו הורה לחברות טלקום הפועלות בברזיל להשעות את הפעלת האפליקציה ברחבי המדינה למשך 72 שעות, החל מיום שני בצהריים. ההשבתה היא מאבק נוסף  בעלילת המקרה שסיבך את ווטסאפ בצרות משפטיות.
 
התוצאה - משתמשים רבים במדינה עברו להשתמש באפליקציית המסרים טלגרם, אבל ספקיות הסלולר בברזיל לא עמדו בעומס של שליחת הודעות עם קוד אישור, וטלגרם פירסמה ציוץ התנצלות, שבו כתבה גם כי יותר ממיליון הורידו את האפליקציה, ואחרים ממתינים.
 
המקרה, שנמצא תחת חיסיון משפטי, קשור לפשע מאורגן ולסחר בסמים. דייגו זודאן, בכיר בפייסבוק, נלקח למעצר קצר במארס בהוראת השופט מונטלוואו, לאחר שסירב לציית להוראה להסגיר מידע מווטסאפ הקשור למקרה. זודאן שהה במעצר לילה אחד ושוחרר לאחר ששופט בערכאה גבוהה יותר קבע כי מעצרו היה "צעד קיצוני".
 
דובר ווטסאפ אמר כי ההחלטה להשבית את האפליקציה "מענישה יותר מ-100 מיליון ברזילאים המשתמשים בשירות". הוא הוסיף כי החברה שיתפה פעולה עם בתי המשפט במדינה "באופן המקסימלי בהתאם ליכולתנו". זו הפעם השנייה ששופט בברזיל מחליט להשבית את ווטסאפ. בדצמבר הורה שופט בסאו פאולו לחסום את האפליקציה ל-48 שעות לאחר שלא שיתפה פעולה עם בקשת המשטרה לצותת למשתמש, בחקירת סמים אחרת - אבל בית המשפט לערעורים הפך את ההחלטה.