מנסים לתקן את התופעה שהממשלה לא משלמת בזמן

יום ג', 24 במאי 2016

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית להסדרת מוסר התשלומים לספקים – כך שימי האשראי של ספקים מול המגזר הציבורי לא יעלו על שוטף פלוס 30.

היו"ר כבל ציין כי לפי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה שרק 33% מהחשבוניות לספקים במשרדי הממשלה משולמות בזמן ו-67% אינן משולמות בזמן, כאשר 2% מהחשבוניות משולמות באיחור של יותר מ-120 יום. "יותר מדי עסקים קטנים נסגרים בגלל מחנק האשראי הזה וצריך למצוא את הדרך לתת מקסימום של הגנה לעסקים קטנים וחדשים", אמר. הוא הוסיף כי יפעל לאישור ההצעה תוך כחודש וחצי.

בדיון אישרה הוועדה את מיזוגן של שתי הצעות חוק פרטיות דומות להצעת החוק הממשלתית, האחת של ח"כ רועי פולקמן עליה חתומים חברי כנסת נוספים בהם היו"ר כבל, והשנייה של ח"כ שלי יחימוביץ'.

ח"כ יחימוביץ' ציינה נתון נוסף מדוח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, לפיו מספר ימי האשראי בישראל עומד על 97, ואמרה כי "אנחנו בתחתית המדד של ה-OECD והאיחורים מגיעים למספרים אימתניים. בעלי עסקים קטנים ובינוניים לפעמים מופקרים פי כמה מעובדים שכירים, אין להם חוקי מגן וגם המדינה לא משלמת להם בזמן וצריך לשים לזה סוף".

מנהל הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, רן קיוויתי, ציין כי לפי ההצעה משרדי הממשלה ישלמו לספקים שוטף פלוס 30 ובעסקאות בניה ותשתית שוטף פלוס 70. רשויות מקומיות ישלמו שוטף פלוס 45 ובעסקאות בנייה ותשתית שוטף פלוס 90, או 10 ימים לאחר קבלת תקציב ממקור חיצוני.

גופים ציבוריים ועסקים ישלמו לספקים תוך שוטף פלוס 45, אלא אם נקבע אחרת בחוזה, ומערכת הבריאות תקבל הסדרים אחרים לסוגים מסוימים של עסקאות. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, אמרה כי מצד אחד ההצעה מחממת את הלב, לעגן בחוק את מוסר התשלומים. עם זאת היא הוסיפה כי מצד שני היא מוטרדת מכמות ההחרגות שקיימות בהצעה, או שההצעה מבקשת להסמיך את השרים להחריג ולדעתה יש להכניס בהצעה לא מעט תיקונים.